Wiązary dachowe - jakie zalety ma prefabrykacja więźby?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wiązary dachowe - jakie zalety ma prefabrykacja więźby?

Precyzyjne wykonanie wiązarów dachowych jest niezwykle trudnym zadaniem w warunkach placu budowy. Dopiero innowacyjna metoda prefabrykacji więźby w specjalistycznej fabryce daje możliwość szybkiego i dokładnego wykonania wszystkich elementów konstrukcyjnych. Dach przygotowany w taki sposób jest bez wątpienia znacznie bardziej solidny i trwały, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego wykonania więźby.

aktualizacja: 2022-09-26 09:54:03

Metoda wykonania

Wykonanie wiązarów w fabryce oparte jest na technologii MiTek. Poszczególne elementy wiązarów łączone są przy użyciu stabilnych płytek kolczastych, wykonanych z blachy ocynkowanej lub nierdzewnej. Blacha ma wytłoczone kolce, łączące się z drewnem konstrukcji za sprawą pras, których nacisk wynosi co najmniej 18 t. Zaletą takiego połączenia jest ponadprzeciętna wytrzymałość na obciążenia.

Wiązary nadają się do stosowania zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w przemyśle czy rolnictwie. Można je montować nawet w takich budynkach, które wymagają dużej rozpiętości.

Warto wiedzieć, że produkcja wiązarów dachowych prefabrykowanych odbywa się przy użyciu nowoczesnych programów i urządzeń. To one właśnie są sekretem wysokiej precyzji i powtarzalności zaprojektowanych elementów.

Materiały konstrukcyjne

Gwarancją długiej żywotności wiązarów dachowych są dobrej jakości materiały. W przypadku wiązarów, powinno to być drewno C24, suszone komorowo. Ważne, aby producent legitymował tarcicę odpowiednimi certyfikatami, potwierdzającymi przeprowadzone kontrole. Tylko sprawdzeni dostawy dostarczają materiały pochodzące z wiarygodnego źródła, charakteryzujące się odpowiednim stopniem wilgotności oraz we właściwy sposób strugane. To z kolei jest gwarantem spełnienia norm bezpieczeństwa oraz braku w drewnie insektów i grzybów.

Zalety wiązarów prefabrykowanych

Decydując się na zakup wiązarów wykonanych w specjalistycznych fabrykach, można zrezygnować ze słupów podporowych, co pozwoli efektywniej wykorzystać obszar poddasza o dowolnie ustawić ściany wewnętrzne. Nie ma przy tym potrzeby wylewania pod ścianę fundamentów, dzięki czemu wiązary dachowe mogą mieć rozpiętość nawet do 30 m. Ostateczne wymiary mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, a samo rozwiązanie niesie ze sobą olbrzymią swobodę projektowania.

Prefabrykacja wiązarów dachowych świetnie sprawdza się zwłaszcza w naszym klimacie, a do tego można je montować nawet zimą i jesienią, niezależnie od opadów. Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną zaletę, wynikającą bezpośrednio z braku podpór - wnętrze domu można niemal dowolnie zaaranżować, np. przy wykorzystaniu bardzo modnego otwartego planu.

Kluczowe jest także to, że lżejsza więźba daje możliwość wykorzystania lżejszej konstrukcji samego domu, a to z kolei może przynieść wymierne oszczędności finansowe.

Korzyści wynikające z zastosowania prefabrykowanych wiązarów, widoczne są także w redukcji kosztów robocizny a także samego drewna, krótszym czasie budowy i montażu, i w mniejszym koszcie konstrukcji stropu.

I w końcu gwarancja - duża precyzja projektowania i wykonania, uwzględniająca obliczenia inżynieryjne, daje gwarancję bezpieczeństwa, zapewniając niemały margines wytrzymałości materiałów.

Montaż

Więźba prefabrykowana wykonana jest na terenie zakładu produkcyjnego, a jej montaż na placu budowy wykonany jest przez wyspecjalizowaną firmę wykonawczą. Co istotne, zarówno koszt wykonania więźby jak i jej zamocowania, wynikają z uzgodnień pomiędzy producentem a klientem, są zapisane w umowie i nie ulegają zmianie.

Wymienione korzyści są podstawą kultury produkcyjnej i sprzedażowej firmy Nova System, która w przypadku wiązarów prefabrykowanych współpracuje z firmą MiTek. Nova System prowadzi sprzedaż i koordynuje montaż na terenie całego kraju, dopasowując wykonanie do potrzeb klientów. Walorem firmy jest także doskonale przygotowany zespół fachowców, doświadczonych i wyposażonych w odpowiedni zakres wiedzy.


NOVA SYSTEM Sp. z o.o.
Aleja Wilanowska 71 lok 1. 02-765 Warszawa
biuro@wiazary.waw.pl
www.wiazary.waw.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania