Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Kilka wskazówek, jak dbać o groby
Listopad zbliża się wielkimi krokami, a z nim, jak co roku Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki. To w tym czasie najwięcej osób odwiedza groby odświeżając nie tylko pamięć o bliskich, którzy odeszli, ale także dbając o miejsce ich spoczynku.

Jak chronić dom przed wodą? Hydroizolacja fundamentów
Ochronę budynku przed działaniem wód gruntowych zalicza się do jednych z ważniejszych a zarazem wymagających bardzo dużej dokładności prac budowlanych. Miejscami szczególnie narażonymi na działanie wody są fundamenty a klucz do ich skutecznego i trwałego zabezpieczenia stanowi zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych, wybór właściwych rozwiązań konstrukcyjnych oraz fachowe wykonanie.

Sopro: Tarasy nie od parady – poradnik wykonawcy. Część 3. Uszczelnienie podpłytkowe
Podczas projektowania oraz prac wykonawczych w obszarach tak newralgicznych i narażonych na zmienne warunki atmosferyczne, jak tarasy, należy wykazać się szczególną starannością zarówno w pracy, jak i w doborze materiałów oraz postępować zgodnie z zaleceniami technicznymi wskazanymi przez producenta chemii budowlanej. Ważne jest to zwłaszcza na etapie montażu uszczelnienia podpłytkowego, które ma za zadanie odpowiednio zabezpieczyć podłoże przed destrukcyjnym działaniem wody. Skutki nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji mogą ujawnić się bowiem już po pierwszej zimie, a niezbędne naprawy często są bardzo kosztowne, nie wspominając o nieestetycznym aspekcie wszelkich usterek. W tej części poradnika podpowiemy, jak prawidłowo wykonać zabezpieczenia konstrukcji tarasowo-balkonowych, uwzględniając format planowanych płytek okładzinowych.

Sopro: Jesienne deszcze pod kontrolą, czyli kilka słów o grubowarstwowych uszczelnieniach bitumicznych
Ochrona przed przenikającą wodą i wilgocią to jedno z podstawowych zadań, jakie należy do warstw hydroizolacyjnych budynku – od skutecznej hydroizolacji zależy bowiem nie tylko komfort mieszkańców, ale też trwałość całej konstrukcji. Wykorzystywane do wykonania fundamentów bloczki betonowe czy beton to materiały wymagające zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci, a więc zastosowania odpowiedniego uszczelnienia. W tym celu stosuje się grubowarstwowe powłoki bitumiczne. Dlaczego i jak należy chronić budowle przed destrukcyjnym wpływem wody?

Prosta metamorfoza małego pokoju gościnnego
Właścicielka chciała odmienić główny pokój w swoim mieszkaniu szybko i niedrogo. Znudziły się jej modne kilkanaście lat temu ciepłe barwy i dość banalne meble robione na zamówienie. Z pomocą przyszły jej autorki bloga Pani to potrafi – Beata Łańcuchowska i Anna Drozd. Z pomocą farb renowacyjnych V33 i zaledwie kilku dodatków udało się im przemienić niewielkie pomieszczenie w mini salon. A co najważniejsze metamorfoza nie zrujnowała budżetu. Całość kosztowała niespełna tysiąc złotych.

Jakie są rodzaje tynków?
Jakie rodzaje tynku są dostępne na polskim rynku budowlanym? Czym się charakteryzują? Jakie są między nimi różnice i dlaczego warto je znać? Na te pytania odpowie przewodnik po tynkach, przygotowany przez ekspertów Weber.

Kilka sposobów na wykończenie drewna
Drewno to naturalny materiał, który jest częstym elementem wykończeniowym i dekoracyjnym domów. Nie ma się co dziwić, bo w dużej mierze odpowiada za przytulny klimat naszych wnętrz. Przyjrzyjmy się bliżej, jak można go wykończyć, aby był dobrze zabezpieczony i nadał oryginalny charakter pomieszczeniom.

Dach bez przecieków
Nawet najbardziej atrakcyjny wizualnie dach nie ochroni budynku i jego mieszkańców przed działaniem czynników atmosferycznych, jeżeli nie zostanie prawidłowo uszczelniony. Wybierając produkty dekarskie marki Soudal, skutecznie wyeliminujemy ryzyko przecieków.

Sopro: Tarasy nie od parady – poradnik wykonawcy. Część 2. Montaż profili i okapników
System profili i okapników tarasowo-balkonowych służy do wykonywania trwałych wykończeń obrzeży balkonów, loggii i tarasów. Elementy te zostały zaprojektowane z myślą o balkonach i tarasach pokrywanych płytkami ceramicznymi i kamiennymi. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie wody poza obręb budynku, a tym samym zwiększenie odporności na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. W drugiej części niniejszego poradnika podpowiemy, jak prawidłowo zamontować te niewielkie, acz strategiczne elementy tarasu i dlaczego ich instalacja jest tak ważna dla całego projektu wykonawczego.

Sopro: Tarasy nie od parady – poradnik wykonawcy. Przygotowanie podłoża i obróbki tarasowo-balkonowe
Tarasy to wyjątkowe elementy budynku – to od nich zaczyna się zewnętrzny odbiór estetyczny danej przestrzeni, dla samych użytkowników stanowią zaś obietnicę komfortu i niezmąconego odpoczynku. Z punktu widzenia wykonawców powierzchnie tego typu wymagają szczególnego podejścia i zachowania dużej dokładności prac. W pierwszej części niniejszego poradnika podpowiemy, jak odpowiednio przygotować podłoże, uporać się z pęknięciami w posadzce, a także zachować odpowiednie spadki oraz krawędzie czołowe tarasu.

Jak przygotować podłoże przed malowaniem?
Gładkie, równe ściany pokryte trafionym kolorem farby to marzenie niejednej osoby urządzającej wnętrza. Aby jednak uzyskać taki efekt, często trzeba przejść długą drogę, a jej początkiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Woda ujarzmiona po mistrzowsku. Sopro prezentuje jednoskładnikową, wysokowydajną zaprawę uszczelniającą DSF®
Wykonanie skutecznej hydroizolacji w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie wody czy wilgoci to obecnie jeden z najważniejszych etapów prac przygotowawczych pod okładzinę końcową. Jego pominięcie może skutkować przykrymi konsekwencjami podczas użytkowania, nie wspominając już o potencjalnych zniszczeniach wykonanej okładziny. Jak „ujarzmić” ten problem? Najlepiej po mistrzowsku – stosując wysokiej jakości materiały uszczelniające firmy Sopro.

Illbruck: Okno w ociepleniu - jeden system, trzy warianty montażu
Systemowe mocowanie i uszczelnianie złącza okiennego w płaszczyźnie ocieplenia budynku. Montaż efektywny energetycznie, efektowny - przy okazji.

Jak wykonać prawidłową izolację tarasu i balkonu?
Taras to konstrukcja szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych o każdej porze roku. Dlatego do jego wykonania należy wykorzystać odpowiednie materiały, zapewniające mu odpowiednią warstwę izolacyjną i chroniące go przed wilgocią. Oszczędność podczas budowy albo niedokładność działań może mieć bowiem katastrofalne skutki dla późniejszego stanu tej konstrukcji, a ilość warstw, z których się ona składa powoduje, że remont jest niezwykle trudny.

Mira: Wodouszczelnienie oraz montaż płytek na tarasach i balkonach
Balkony i tarasy są podłożem szczególnie narażonym na różne niekorzystne oddziaływania. Zmienne warunki pogodowe (słońce, deszcz, mróz, a zwłaszcza gwałtowne skoki temperatury i wielokrotne przechodzenie pomiędzy temperaturami "0+" i "0-") i związane z tym występowania dużych naprężeń i odkształceń stawiają szczególne wymagania wszystkim materiałom używanym do ich uszczelnienia i wykończenia.