Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Jaki rekuperator wybrać - obrotowy czy przeciwprądowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Przyszły nabywca rekuperatora powinien przede wszystkim sprawdzić, jakie warunki pracy spełniają jedne i drugie rodzaje wymienników – jest to w jego interesie, bowiem to on będzie wraz z rodziną zamieszkiwał dom, w którym owa jednostka będzie pracować. Nie powinien również ślepo wierzyć instalatorom, którzy nierzadko mają już upatrzoną jednostkę centralną. Są to najczęściej jednostki, które były przez nich montowane i są oni do nich przyzwyczajeni. Jeśli klient nie uda się do instalatora z zamiarem montażu konkretnej jednostki, wówczas ten może zamontować mu taką jednostkę, której montaż jest dla niego chlebem powszednim, dodając "będziesz pan zadowolony". Instalator na pewno będzie zadowolony, tylko czy zadowolony będzie rzeczywiście również klient?

Wpływ temperatury na wybór rekuperatora

Sławny cytat z filmu Miś z 1980 roku szybko uświadamia nam, że obszar Polski nie jest położony w strefie ciepłych krajów, nie leży w południowych Bałkanach, jak również nie rosną tu pomarańcze czy granaty. Co prawda Bałtyk już nie zamarza, jak miało to miejsce kilkaset lat wcześniej, ale wciąż zimą jest zimno. Jednym z najważniejszych punktów dla nowego nabywcy rekuperatora powinna być temperatura.

Średnie miesięczne temperatury w dzień i w nocy w Polsce.
Średnie miesięczne temperatury w dzień i w nocy w Polsce. Fot. travelpranet.pl
 

Temperaturę zimą na nieocieplonym poddaszu można porównać do stojącego, wyłączonego samochodu – w jednym, jak i drugim przypadku jest identyczna z temperaturą na dworze. Dla człowieka temperatura odczuwalna na strychu i w samochodzie może się różnić z tą zewnętrzną z uwagi na brak wiatru i deszczu, ale dla sprzętu i jego działania temperatura odczuwalna znaczenia nie ma.

Koszt ocieplenia strychu

Widełki cenowe za ocieplenie jednego metra kwadratowego wraz z robocizną wahają się od 50 do 70 złotych za m2 w ostatnim kwartale 2021 roku. Cena ocieplenia strychu wynoszącego 50m2 może kosztować od 2500 zł do 3500 zł.

Kolejnym kosztem związanym z wymiennikiem przeciwprądowym jest dogrzewanie go za pomocą grzałek o niemałych mocach. W skali całej zimy może to być dodatkowy, znaczący koszt wynikający z eksploatacji urządzenia jakim jest rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym. Nie dość, że będzie drogo, to trzeba pamiętać, że mocne dogrzewanie grzałkami wiąże się z mocniejszym wysuszaniem powietrza, co również przekłada się na warunki zdrowotne ludzi zamieszkujących dom.

Gdzie ocieplenie strychu nie jest konieczne?

W jakim miejscu nie musimy ocieplać strychu i wydawać pieniędzy na prąd za non-stop pracujące grzałki w rekuperatorze przeciwprądowym? Chociażby w słonecznej Chorwacji, do której coraz częściej udają się Polacy na swój wypoczynek. Dane temperaturowe przedstawiają się następująco.

Podział doboru rekuperatorów w Europie
Obszary na mapie: niebieski – obszar terytorialny, w których temperatury często spadają poniżej 5°C. Żółty - obszar terytorialny, w którym temperatura nocą rzadko kiedy spada poniżej 5° C. Fot. dane historyczne i obecne serwisu pogodowego AccuWeather.

Na pewno w Dalmacji i dalej na południe w stronę równika rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi będą miały jak największą sprawność. Gdy zajrzymy do instrukcji obsługi, zobaczymy, że najniższa temperatura pracy, którą musimy zapewnić wynosi 5°C lub 7°C. Czy zatem sprawność wymienników ciepła rekuperatorów przeciwprądowych jest w Polsce najlepsza? Tak, ale dotyczy to tylko okresu od połowy kwietnia do połowy września. W przypadku pozostałej części roku ich sprawność jest dużo słabsza od wymienników obrotowych. O czym jeszcze się nie wspomina? Jeśli zdecydujemy się na zakup rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym entalpicznym, czyli powodującym odzysk wilgoci, to sprawność jego mocno maleje, a sprawność rekuperatorów z wymiennikiem obrotowym może wynieść ponad 90%.

Średnie miesięczne temperatury w dzień i w nocy w Chorwacji
Średnie miesięczne temperatury w dzień i w nocy w Chorwacji. Fot. travelplanet.pl
 

Dodatkowe czynniki wpływające na wybór rekuperatora

W przypadku wybrania jednostki z wymiennikiem przeciwprądowym instalator będzie musiał poprowadzić dodatkowy kanał odprowadzający skropliny wprost do kanalizacji, co w czasie mrozów dochodzących do -10°C może spowodować zamarznięcie, a co za tym idzie – niewłaściwą pracę jednostki. Najczęściej oszronione są elementy wewnętrzne rekuperatora, np. szczególnie narażona na zamarznięcie taca ociekowa. W przypadku rekuperatorów obrotowych ten problem nie występuje, gdyż konstrukcja wymiennika nie wymaga odprowadzania skroplin. Jest to przede wszystkim niemałe ułatwienie dla instalatorów, gdyż skraca się czas na wykonanie pracy, a zatem poza klientem, instalator - tak jak przytoczyliśmy na początku - w tym przypadku faktycznie powinien być zadowolony.

W przypadku wymienników obrotowych zasada odzysku ciepła polega na jego akumulacji na aluminiowej konstrukcji obrotowego rotora, a jego powierzchnia odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je do powietrza świeżego. W procesie tym nie dochodzi do styku powietrza ciepłego oraz wilgotnego, dzięki czemu unikamy ryzyka kondensacji zamarznięcia i zamarznięcia wilgoci.

Filtr powietrza do wersji 300'
Filtr powietrza do wersji 300' fot. ECOMAX
 

Marki premium rekuperatorów obrotowych mają mieszalność powietrza na takim samym poziomie, jak rekuperatory przeciwprądowe, a nawet czasem mniejszą. W wymiennikach szwedzkich marki Heatex, który jest sercem rekuperatorów ENSY mieszalność dochodzi do 3%. Posiadając w standardzie filtry F7 na wejściu i wyjściu o rozmiarach (140 x 240 x 94) niemal trzykrotnie większych od konkurencji, nie trzeba się bać, że zmieszane powietrze, które powróci będzie szkodliwe, gdyż całe zanieczyszczenia osiądą na dużych filtrach od ENSY. 

Dodatkowo warto podkreślić, że nasze filtry F7 powstrzymują pyłki ePM1 na poziomie 70% - czyli te niewidoczne dla oka, gdzie u konkurencji najczęściej stosuje się filtry G4 lub opcjonalnie F7, ale są to filtry przeciwdziałające pyłkom na poziomie ePM10 – pyłkom widocznym dla oka. W rekuperatorach ENSY najwyższa jakość filtracji powietrza potwierdzona została certyfikatem EN ISO 16890. Decydując się na norweski rekuperator marki ENSY można sprawić, że powietrze jest czystsze niż na dworze.

Warto również dodać, że ENSY nie posiadają presostatów z uwagi na dużą powierzchnię filtrów i nawet w przypadku ich mocnego zabrudzenia, nie stanowią oporu powietrza dla instalacji pierwotnej. Dodatkowy czujnik spowodowałby zwiększenie wartości jednostki centralnej, ale również mógłby zwiększyć awaryjność.

Dlaczego warto wybrać produkty ENSY?

O wyborze jednostki nie powinna decydować cena, a jakość wykonania i funkcjonalność urządzenia. W końcu to w domu spędzamy około 70% naszego czasu, zadbajmy więc o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Wybór powinniśmy więc skupić na markach, które mają nie kilku- czy kilkunasto-, a kilkudziesięcioletnie doświadczenia w branży wentylacji. Wybierając młode marki nie wiemy jak rekuperator będzie pracować za 20, 30 czy 40 lat i to, że teraz nie ma awarii wcale nie świadczy o tym, że nie pojawi się ona za kilka lat. W markach premium istniejących na rynku kilkadziesiąt lat wiadomo już jak rekuperatory zachowują się w ciągu dekad ich pracy i mamy pewność, że większe awarie są im niestraszne. Nie jest sztuką kupić rekuperator będący na rynku od niespełna dwóch czy pięciu lat i wymieniać go średnio co 5 lat na inną jednostkę, w przypadku, gdyby awarie byłyby dość kosztowne w naprawie. Sztuką jest wydać 2, a może 3 tysiące złotych więcej, by móc cieszyć się ze zdrowego i świeżego powietrza na lata i to długo po zakończeniu gwarancji.

Firma ENSY, której ECOMAX jest generalnym importerem na Polskę, rozpoczęła swoją działalność w 1903 roku. Na przestrzeni lat, firma dostarczała produkty grzewcze i wentylacyjne do wnętrz na rynek skandynawski, europejski i rosyjski. Produkty były dostarczane pod markami takimi jak m.in. Systemair, Frico, Pryrox i Villavent. Od lat 70. XX wieku ENSY wyprodukowała około 225.000 urządzeń wentylacyjnych dla gospodarstw domowych i dostarczyła je na rynek rosyjski, europejski i skandynawski.

źródło i zdjęcia: ECOMAX

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródła cytowanych danych:

  • travelpranet.pl
  • accuweather.com
  • https://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/artykul/rekuperator-ale-z-jakim-wymiennikiem/
  • https://rekuperatory-ask.pl/wybor-rekuperatora-na-co-zwrocic-uwage/#
  • https://remont.biz.pl/rekuperacja/ktory-wymiennik-w-rekuperatorze-krzyzowy-obrotowy-czy-przeciwpradowy-zapewni-lepszy-odzysk-ciepla-w-systemie-rekuperacji/
Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum