Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Oświetlenie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru opraw led?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Poza aspektami wizualnymi związanymi z kształtem podczas wyboru opraw oświetleniowych należy zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych. Są one niezwykle istotne z punktu widzenia eksploatacji, ponieważ mają wpływ na żywotność, bezobsługowość i komfort użytkowania.

Diody LED - nie wszystkie diody są sobie równe

Technologia LED stała się powszechna i dostępna, ale nie oznacza to, że oświetlenie wyposażone w diody LED jest jednakowe. Różni producenci oświetlenia korzystają z różnych chipów LED - ma to związek z ceną tych podzespołów i przekłada się na parametry techniczne. Obok barwy światła (ciepła – 3000K, zimna – 4000K) oraz współczynnika oddawania barw (CRI>80) warto zwrócić uwagę na żywotność eksploatacyjną.

Sam zapis o trwałości >50 000h nie jest informacją wystarczającą, aby określić jakość użytych diod. PXF Lighting stosuje diody LED o wysokich parametrach oznaczonych L80B10 >72000h. Taki opis informuje o niskim spadku strumienia świetlnego w czasie eksploatacji oraz niewielkim stopniu degradacji diod. Warto zauważyć jak wysoki procent strumienia początkowego generuje oprawa po czasie 60 000h. Świadczy o tym współczynnik LLMF, który dla produktów PXF Lighting wynosi około ~89%.

Kolejną informacją jest selekcja, czyli binowanie LED. Jest to proces zapewniający spójność barwy emitowanego światła przez chipy LED z danej partii produkcyjnej. Produkt posiadający symbol BIN LED charakteryzuje się jednolitością barwy na poziomie SDCM3, a od strony użytkowej oznacza, że diody LED z bardzo wąskiego zakresu chromatyczności emitują światło postrzegane przez ludzkie oko jako spójne barwowo.

Komfort użytkowania wiąże się ze współczynnikiem migotania światła. Stosując wysokiej jakości, markowe podzespoły elektroniczne PXF Lighting zapewnia w swoich produktach niewielkie wahania natężenia na poziomie PF<3%. Wysokiej jakości oprawy oświetleniowe wyposażane są w droższe, markowe komponenty. Na rynku oferowane są bardzo różne produkty, ale świadomy klient dostrzeże różnice. Podczas wyboru należy kierować się specyfikacją techniczną.

Profesjonalne oprawy oświetleniowe

GEOMETRIC LEDrodzina opraw LED w kształcie trójkątów, kwadratów i okręgów o różnych wymiarach. Profil z aluminium malowany na dowolny kolor z palety RAL. Wysokiej jakości wykonanie i atrakcyjny wygląd sprawiają, że oprawy Geometric LED stanowią dekoracyjny element wyposażenia wnętrz. Zastosowanie: hole, pomieszczenia reprezentacyjne, poczekalnie, recepcje, itp.

POKER Q LS LEDoprawa do łączenie w linie świetlne. Charakteryzuje się szybkim i prostym montażem, posiada płynną regulację rozstawu mocowań, wyposażona jest w okablowanie przelotowe umożliwiające sterowanie zbudowanym systemem oświetleniowym.W ofercie dostępne są 4 rodzaje układów optycznych (60° SYM, 90° SYM, ASYM, DA-RETAIL).

Znajduje zastosowanie w oświetleniu powierzchni usługowych, sklepów wielkopowierzchniowych, magazynów, pieszych ciągów komunikacyjnych. Głównym przeznaczeniem są wnętrza przemysłowe, jednak znakomicie sprawdzi się również w innych pomieszczeniach, których oświetlenie wymaga stworzenia linii świetlnej.

LATTE LED nowoczesna oprawa oświetlenia ogólnego przeznaczona do montażu w korytarzach, toaletach, na klatkach schodowych, w podcieniach, salach lekcyjnych, itp. Znajduje zastosowanie w biurowcach, obiektach użyteczności publicznej, blokach wielorodzinnych, domkach i garażach.

Oprawa łączy w sobie klasyczny kształt i wysokiej jakości materiały. Występuje w wersjach IP20 i IP44. Stanowi idealny zamiennik dla starych opraw świetlówkowych, ponieważ wysokie parametry świetlne pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji i bezobsługowość, a trzy długości umożliwiają dopasowanie podczas montażu bez konieczności przebudowy i remontu sufitu.

źródło i zdjęcie: PXF Lighting

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum