Rzucamy światło na elewację

Dobrze dobrane oświetlenie elewacyjne to niezwykle istotny aspekt naszej inwestycji, który oprócz walorów estetycznych, jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa. Właściwie oświetlona posesja zapewnia nam swobodę poruszania się w nocy, a także odstrasza "nieproszonych gości".

Rzucamy światło na elewację
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zaawansowane technologicznie modele opraw elewacyjnych są w stanie zaoferować nam dziś szereg praktycznych funkcji, które znacznie poprawiają jakość naszego życia (sterowanie telefonem, czułe czujniki ruchu i zmierzchu, łączenie opraw w grupy oświetleniowe, itp.). Umiejętnie dobrane oświetlenie wokół domu znacznie podnosi walory dekoracyjne naszej inwestycji. Potrafi zaakcentować poszczególne elementy czy rośliny ogrodowe, ciesząc oko i zwracając uwagę gości.

Kinkiety elewacyjne - na co zwrócić uwagę?

To najpopularniejszy rodzaj opraw stosowanych do oświetlania elewacji. Wybierając model dla siebie, należy skupić się na trzech podstawowych kwestiach: kształt i kolor oprawy, moc i strumień świetlny oraz kąt emitowania światła. Pamiętajmy, by moc i strumień światła nie były zbyt słabe, w przeciwnym razie oprawy nie będą spełniać swojej funkcji. Z kolei zbyt mocne światło może zepsuć cały efekt oraz razić domowników, np. tych siedzących na tarasie.

Oprawy o wąskim kącie emitowania światła stosujemy do oświetlania detali architektonicznych, natomiast o szerokim do oświetlania większych powierzchni. Zastanówmy się, co chcemy eksponować, a co może warto jednak ukryć. Pamiętajmy bowiem, że jeśli ściana, na którą chcemy rzucić światło, ma niedoskonałości, to uwypuklimy wszystkie krzywizny i niedociągnięcia. Odpowiedzmy sobie również na pytanie, czy oprawa ma mieć wbudowany LED czy może wymienne źródło światła.

Do oprawy z wymiennym źródłem światła możemy zamontować np. żarówkę dekoracyjną. Warto rozważyć kupno kinkietów, które mają dodatkowe funkcje, znacznie wpływające na nasz komfort, np. światło bazowe, światło stałe, łagodne uruchamianie światła, programy ekonomiczne oszczędzające energię w ciągu nocy. W wielu sytuacjach sprawdza się czujnik ruchu (dzięki któremu nie musimy pamiętać o włączeniu światła, gdy np. wychodzimy na taras) i czujnik zmierzchu (samoistnie włączający oprawę, kiedy nadchodzi zmrok).

Kostki elewacyjne renomowanej, niemieckiej firmy Steinel
Kostki elewacyjne renomowanej, niemieckiej firmy Steinel

Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli o różnych parametrach i wyglądzie. Jeśli zależy nam na ponadczasowym designie, wybierzmy kostki elewacyjne renomowanej, niemieckiej firmy Steinel – L 830/835/840 LED iHF lub oprawy elewacyjne L 800/810 LED iHF o płaskiej, klasycznej obudowie, zapewniające świecenie w dół lub góra-dół. Oprawy typu Spot One/ Duo marki Steinel doskonale nadają się do akcentowania detali architektonicznych.

Oprawy typu Spot One/ Duo marki Steinel
Oprawy typu Spot One/ Duo marki Steinel

Jeśli lubimy minimalistyczne rozwiązanie, wybierzemy oprawę Flame marki Paulmann w technologii LED. Można kupić ją w różnej wielkości i oświetla elewację góra-dół lub tylko jednostronnie. Występuje w białym, a także w najmodniejszym obecnie, antracytowym kolorze. Jeżeli bezpieczeństwo to dla nas priorytetowa kwestia, zamontujmy oprawę Steinel L 620 CAM, która oferuje funkcje lampy, kamery oraz wideo domofonu w jednym urządzeniu.

Steinel L 620 CAM oferuje funkcje lampy, kamery oraz wideo domofonu w jednym urządzeniu
Steinel L 620 CAM oferuje funkcje lampy, kamery oraz wideo domofonu w jednym urządzeniu

Wystarczy dostęp do Internetu i dedykowana darmowa aplikacja. Po wykryciu ruchu przez czujnik podczerwieni i/lub kamerę natychmiast uruchamia się światło, a na urządzeniu mobilnym pojawia się stosowny komunikat. Dzięki integracji urządzenia z siecią Wi-Fi kamera przesyła obraz sprzed drzwi wejściowych na ekran naszego smartfona lub tabletu i umożliwia różne opcje interakcji.

Część z opraw firmy Steinel jest oznaczona symbolem Connect. To oznaczenie serii lamp elewacyjnych i ogrodowych opartych na technologii Bluetooth. Dzięki temu można je konfigurować za pomocą smartfona i dowolnie łączyć w grupy oświetleniowe. Co to oznacza dla użytkownika? Że po wykryciu ruchu w jednej chwili mogą włączyć się słupki na podjeździe, lampy na elewacji oraz podświetlenie najbliższych roślin. O tym, które to będą lampy, z jaką mocą będą świecić, przez jaki czas i w jakiej konfiguracji, decyduje tylko nasza wyobraźnia.

Oświetlenie numeryczne

To bardzo ważny element każdego domu, a w szczególności nowo wybudowanego. Według najnowszych przepisów, tzw. numer policyjny musi być widoczny dla służb. Jeżeli mamy wyprowadzone zasilanie, to do tematu możemy podejść klasycznie, czyli montujemy np. oprawę L 820 LED marki Steinel z pleksą, na której wyklejamy numer naszego domu. Po zapadnięciu zmroku oprawa podświetli numer np. na 20% mocy przez całą noc, a dodatkowo po wykryciu ruchu, rozświetli się do np. 80%.

Oprawa L 820 LED marki Steinel z pleksą, z wyklejonym numer domu
Oprawa L 820 LED marki Steinel z pleksą, z wyklejonym numer domu

Może się zdarzyć jednak, że nie mamy wyprowadzonych przewodów elektrycznych. Wtedy z pomocą przychodzi nam… technologia solarna. Odpowiedzią są np. numeryczny XSolar LH-N lub XSolar Sol-O. Po instalacji i włączeniu lamp możemy praktycznie zapomnieć o temacie podświetlania numeru domu. Zrobi to za nas słońce, które w ciągu dnia naładuje akumulator uruchamiający oświetlenie po zmroku. Za darmo, przez 365 dni w roku. Jeśli zależy nam na designerskich rozwiązaniach, możemy zamontować np. oprawę solarną YOKO marki Paulmann z czujnikiem ruchu.

Słońce, w ciągu dnia naładuje akumulator uruchamiający oświetlenie XSolar Sol-O po zmroku
Słońce, w ciągu dnia naładuje akumulator uruchamiający oświetlenie XSolar Sol-O po zmroku

Lampy najazdowe

Jeśli jesteśmy na początku planowania oświetlenia podjazdu czy chodników i mamy możliwość doprowadzenia przewodów 230V, firma Paulmann proponuje oprawy Brick - zapalają się o zmierzchu jako światło orientacyjne, przełączają się na światło funkcyjne, gdy czujnik ruchu wykryje w pobliżu osoby. Funkcje te można ustawiać przełącznikiem na oprawie (przełącznik jest prawie niewidoczny i odbiera się go tylko jako równomiernie świecącą powierzchnię).

Oprawy Brick marki Paulmann
Oprawy Brick marki Paulmann

Dzięki stopniowi ochrony IP67 ta oprawa dogruntowa jest całkowicie wodoszczelna, nierdzewna i nadaje się do montażu w uczęszczanych strefach na zewnątrz budynków (odporność na obciążenia dynamiczne wynosi do 500 kg). Warto również skorzystać z rozwiązań solarnych, które są dużo prostsze w montażu i tańsze w eksploatacji, jak np. oprawa Solar czy Cube marki Paulmann.

Podświetlenie ogrodowych roślin

Jeśli chcemy podświetlić i zaakcentować w ogrodzie czy przed domem poszczególne rośliny, jak np. drzewka ozdobne, najlepiej zamontować innowacyjny, wtykowy system oświetlenia ogrodowego Plug&Shine marki Paulmann. Możemy zamontować go samodzielnie, w łatwy i prosty sposób, i rozbudowywać w dowolnym momencie.

Oświetlenie ogrodowe Plug&Shine marki Paulmann
Oświetlenie ogrodowe Plug&Shine marki Paulmann

Co najlepsze – nie musimy kopać głębokich rowów, gdyż stałonapięciowy system przewodów na 24 V gwarantuje bardzo łatwą instalację. Kable systemu Plug&Shine można układać na powierzchni podłoża, chowając je między trawą, pod kamieniami czy za krzewami. Zabezpieczenie IP 68 gwarantuje maksymalną ochronę przed wnikaniem wody.

Oprawami LED Plug&Shine można sterować za pomocą aplikacji, pilota lub głosowo
Oprawami LED Plug&Shine można sterować za pomocą aplikacji, pilota lub głosowo

Kable są odporne przed działaniem deszczu, mrozu i rdzy, czego najlepszym potwierdzeniem jest to, że firma Paulmann udziela na nie 5-letniej gwarancji. Wydajnymi i trwałymi oprawami LED Plug&Shine można sterować za pomocą aplikacji, pilota lub głosowo. Co ciekawe, można też dostosować barwy światła do nastroju – mogą być np. niebieskie lub różowe. Możemy też płynnie sterować barwą światła w zakresie od białego światła dziennego do ciepłej bieli.

źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.