Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Okna z aluminium czy PVC? Które będą lepsze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Okna PVC od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak w ostatnim czasie niektórzy inwestorzy decydują się na aluminium. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, opowiada o zaletach obu rozwiązań i sugeruje, które wybrać do konkretnych zastosowań.

Dobierając rozwiązania okienno-drzwiowe, w pierwszej kolejności powinniśmy doprecyzować charakterystykę budynku oraz szczegółowe wymagania odnośnie rodzaju okien i ich gabarytów. Dopiero wtedy możemy zdecydować się na stolarkę aluminiową lub produkowaną w technologii PVC. Jeden i drugi system ma bowiem swoje zalety.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Lepszy system to ten, który lepiej sprawdzi się w naszej inwestycji, a najlepszym rozwiązaniem będzie to, które lepiej wpasuje się w założenia konstrukcyjne budynku i oczekiwania jego przyszłych mieszkańców - mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Zalety z okien PVC

Okna PVC są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do utrzymania w czystości i wyróżnia je przyjazna cena. Te aspekty przekonują inwestora do ich wyboru – stąd okna PVC cieszą się obecnie największą popularnością. Dają one również dużą swobodę kolorystyczną – do wyboru mamy okleiny drewnopodobne, a także na przykład okna w kolorze AutomotiveFinish, z powłoką metalizującą, podobną do karoserii samochodowych. Inwestorzy mają także możliwość zróżnicowania koloru okleiny od wewnątrz i od zewnątrz – co umożliwia dobranie stolarki zarówno do elewacji, jak i do stylu wnętrza.

Okna i systemy przesuwne PVC polecane są przede wszystkim do budownictwa jednorodzinnego.  Jest to idealny wybór w momencie, gdy nie potrzebujemy wielkogabarytowych konstrukcji - mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX - W przypadku PVC, posiadamy rozwiązania z Certyfikatem Niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych, których współczynnik U rozpoczyna się już od 0,69W/(m2·K). Dla okien aluminiowych parametr U może osiągnąć wartość 0,8 W/(m2·K).

Zalety okien aluminiowych

Okna aluminiowe, które początkowo zdominowały rynek budownictwa użyteczności publicznej, trafiły także w potrzeby inwestorów indywidualnych – ciesząc się z roku na rok coraz większą popularnością. Dlaczego tak się stało?

Do coraz większej ilości nowych inwestycji pasują wyłącznie rozwiązania w technologii aluminium. Jest to przede wszystkim kwestia projektu - w te najnowocześniejsze budynki dużo lepiej wpisuje się stolarka aluminiowa - wyjaśnia ekspert AWILUX.

Technologia aluminium jest idealną odpowiedzią na nowoczesny styl budowania. Niewielka waga (w porównaniu do okien PVC), duża wytrzymałość oraz dobre parametry termoizolacyjne coraz częściej przekonują inwestorów, szczególnie tych ceniących spektakularne przeszklenia na wąskich profilach, zwiększających powierzchnię okna. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możemy stworzyć naprawdę duże konstrukcje, sięgające nawet 12 metrów długości.

System AWISlide
Stolarka aluminiowa pozwala na tworzenie przeszkleń wielkoformatowych fot. AWILUX

Połączenie stolarki aluminiowej z PVC

W przypadku stolarki otworowej klasy premium, inwestor ma możliwość połączenia ciepłych, szczelnych i ekonomicznych okien PVC z systemami ALU – bez potrzeby rezygnacji z wielkogabarytowych konstrukcji. Uwzględniając kolory, w których dostępne są systemy aluminiowe, możemy do wybranych konstrukcji aluminiowych dobrać część (lub znaczną większość) okien w technologii PVC.  

Szczególnie modne są połączenia stolarki PCV i aluminiowej w przypadku kolorów takich jak czerń czy antracyt, ale do dyspozycji mamy niemal pełną paletę barw. Łącząc technologię PVC i aluminium inwestorzy najczęściej wybierają aluminowe systemy podnośno-przesuwne oraz elementy ścienne – często do projektów, w których cała fasada, czy jedna z elewacji jest przeszklona oraz drzwi wejściowe powstałe na bazie tej technologii. Pozostałe okna w budynku, a także mniejsze systemy podnośno-przesuwne są oparte o technologię PVC - mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

 

System aluminiowy AWILUX Alu Inside
 Połączenie okien PVC z systemami aluminiowymi daje możliwość stworzenia ciepłych, szczelnych i ekonomicznych okien fot. AWILUX

Dzięki takiemu połączeniu możemy wybierać zarówno z rozwiązań PVC, jak i aluminiowych. Daje nam to możliwość korzystania z zalet obu tych technologii – bez różnicy wizualnej pomiędzy poszczególnymi elementami PVC a ALU, które mamy zamontowane w swoim domu. W przypadku wielkogabarytowych konstrukcji lepiej sprawdzą się rozwiązania ALU, rozwiązania PVC są natomiast cieplejsze i mniej kosztowne. Stąd wybierając okna klasy premium w firmie AWILUX mamy możliwość połączenia obu tych rozwiązań – tak, aby w efekcie otrzymać nowoczesną inwestycję klasy premium – ciepłą, odpowiednio doświetloną i z idealnie dobraną stolarką otworową. 

źródło i zdjęcia: AWILUX

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA