Czym jest regulator temperatury?
Nowoczesne regulatory temperatury lub inaczej termostaty to urządzenia bezprzewodowe i przewodowe, których głównym zadaniem jest utrzymywanie wybranej temperatury dla każdego pomieszczenia. Jedną z zalet jest to, że poza swobodną regulacją temperatury, termostaty wpływają również na obniżanie kosztów ogrzewania i mogą wydłużyć żywotność urządzeń grzewczych oraz klimatyzacyjnych.
Jaki regulator temperatury wybrać - przewodowy czy bezprzewodowy?
Zarówno bezprzewodowy, jak i przewodowy regulator temperatury mają taki sam wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania i poprawę komfortu cieplnego w Twoim domu. Prawidłowy montaż regulatorów jest bardzo istotny – niewłaściwie umiejscowiony może podawać nieprawdziwą temperaturę, co zmniejszy efektywność pracy urządzenia. Regulator powinien być zamontowany w pokoju - miejscu, w którym ma mierzyć temperaturę.
Nie powinien być wystawiony na działanie światła słonecznego, ani być blisko miejsca gdzie występują przeciągi i szybkie obniżenie temperatury np. okna lub drzwi. Z kolei przy kotle grzewczym lub piecu instaluje się sterownik (wersja bezprzewodowa). Mechanizm działania tego systemu jest prosty. Kiedy regulator rejestruje spadek temperatury wysyła sygnał do sterownika, a ten uruchamia piec.
Regulatory temperatury występują w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. W tym drugim przypadku komunikacja między jednym a drugim urządzeniem odbywa się drogą radiową lub w nowocześniejszej wersji – przez centralę systemu inteligentnego domu. To opcja bardzo wygodna i pożądana przez osoby, które chciałyby zdalnie, za pomocą smartfona lub tabletu programować system grzewczy w swoim domu.
Warto zwrócić uwagę, czy urządzenia mają możliwość komunikacji i działania na wypadek awarii Internetu czy odcięcia w dostawie prądu do mieszkania. Urządzenia, które posiadają wbudowany akumulator lub są zasilane bateryjnie, będą działać nawet w przypadku braku prądu, a zapasowa komunikacja radiowa, to nieocenione rozwiązanie, które pozwoli utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu nawet w przypadku awarii sieci.
Jakie dodatkowe funkcje oferuje regulator temperatury?
Wybór dobrego regulatora temperatury ma znaczący wpływ na wygodę jego użytkowania. Dobre modele będą wyposażone w czytelny wyświetlacz, licznik czasu pracy, a w wersji bezprzewodowej, nie będą zakłócały pracy innych urządzeń. Co więcej, zarówno tradycyjne, jak i bezprzewodowe regulatory temperatury mogą działać w inteligentnym trybie pamięci cykli załącz/wyłącz, a także oferować automatyczne dostosowanie temperatury do określonej pory dnia.
Nowoczesne termostaty do kaloryferów, sterowniki do pompy C.O., siłowniki termoelektryczne do ogrzewania podłogowego i regulatory temperatury to inwestycja, która może się zwrócić nawet w ciągu dwóch sezonów grzewczych! To rozwiązanie, które można wykorzystać zarówno podczas budowy energooszczędnego budynku, jak i modernizacji tradycyjnego domu w inteligentny — pomagający w jeszcze lepszym i bardziej świadomym zarządzaniu energią.
źródło i zdjęcia: Auraton