PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Czy sterowanie domowymi urzadzeniami może być jednocześnie inteligentne i ekologiczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Futurystyczne wizje budynków pełnych nowych technologii upraszczających codzienność, z filmów SciFi przeniosły się do naszej rzeczywistości. Dziś nie są snem naukowców czy autorów fantastycznych powieści, a rozwiązaniami na stałe goszczącymi w naszym życiu. Nadal jednak są nowatorskie i dlatego wciąż poszukiwane i rozwijane są technologie służące do ich obsługi.

Auraton Smart - dom inteligentny

Wśród takich rozwiązań a uwagę zasługuje katalog produktów z serii AURATON Smart. Dedykowana mu aplikacja, AURATON Smart App, ułatwia domownikom zarządzanie szeregiem funkcji poprawiających komfort i bezpieczeństwo. Za jej pomocą można m.in. w sposób zdalny zarządzać temperaturą w pomieszczeniach.

Takie efektywne grzanie umożliwia zastosowanie bezprzewodowego termostatu Heat Monitor, Radiator Controllera czyli elektronicznej głowicy grzejnikowej Heater Controllera, a zatem sterownika urządzenia grzewczego, który umożliwia precyzyjne zarządzanie pracą pieca i w końcu Multizone Controllera, który jest bezprzewodowym zestawem urządzeń dedykowanym ogrzewaniu podłogowemu.

Aplikacja AURATON Smart App sprawdza się także w zadaniach związanych z zabezpieczeniem pomieszczeń przed zalaniem. Dzięki inteligentnym czujnikom umożliwia zamknięcie zaworów wody, a także kontrolowanie i monitorowanie urządzeń elektrycznych podłączonych do centrali systemu - Pulse.

Na liście inteligentnych urządzeń, które odpowiadają za ochronę budynku przed zalaniem, znajduje się zestaw AURATON Water-Stop, na który składają się Flood Sensor, czyli bezprzewodowy czujnik, którego zadaniem jest wykrycie zalania oraz Flood Sensor Valve, będący elektronicznym zaworem wody. Synchronizacja tych urządzeń z aplikacją powoduje, że użytkownik otrzymuje powiadomienie o awarii w momencie jej wystąpienia. Dzięki automatycznemu odcięciu wody użytkownik może spać spokojnie nie martwiąc się o bezpieczeństwo swojego domu nawet wtedy, gdy przebywa na długich wakacjach.

Niezwykle inteligentne rozwiązanie, jakim jest system AURATON Smart, pozwala użytkownikowi na wprowadzenie dowolnych ustawień urządzeń i czujników oraz konfigurację własnych harmonogramów, dostosowanych do potrzeb i stylu życia. Dotyczy to również efektywnego zarządzania energią, które przyczynia się do znacznych oszczędności, a także wprowadza do naszego stylu życia wartości ekologiczne. Kontrola nad inteligentnym domem możliwa jest zarówno wtedy, gdy użytkownik jest w domu, jak i wtedy, gdy przebywa poza nim, nawet przez dłuższy czas.

Auraton Eco - z myślą o zmianach klimatycznych

Choć pozostaje obecnie nieco w cieniu pandemii, rozwiązanie problemu zmian klimatycznych nadal jest jednym z największych współczesnych wyzwań ludzkości. Jest wyzwaniem, które inicjuje rozwój nowych technologii, ale wpływa również na zmiany w świadomości społecznej.

Wśród innowacyjnych produktów dedykowanych rozwiązaniom przyjaznym środowisku znajdują się urządzenia Auraton Eco. Są to m.in. sterowniki przeznaczone do urządzeń grzewczych, pomp cyrkulacyjnych C.O. i C.W.U., wyłączniki czasowe oraz czujniki ruchu.

Przykładowa konfiguracja systemu AURATON Smart. fot. AURATON
Przykładowa konfiguracja systemu AURATON Smart. fot. AURATON

Do pracy w integracji z pompami centralnego ogrzewania w szczególności polecany jest sterownik AURATON Volans, za pośrednictwem którego możliwe jest zdalne lub manualne wyłączenie pompy obiegowej w zależności od temperatury, co wpływa na zoptymalizowanie zużycia energii.

Do współpracy z kotłami węglowymi oraz z kotłami gazowymi w układzie centralnego ogrzewania oraz C.W.U. przeznaczony jest także dwufunkcyjny sterownik pomp AURATON Hydrus, za pomocą którego użytkownik może ustawić temperaturę w zakresie od 10°C do 90°C. W zależności od tego, jaka temperatura zostanie zadana, sterownik załącza lub wyłącza pompę oraz zawór. Dodatkowo, przy użyciu wyświetlacza LED, można ustawić temperaturę optymalną.

Wśród urządzeń Auraton Eco na szczególną uwagę zasługuje także bezprzewodowy czujnik ruchu AURATON Aquarius PIR, bezobsługowo sterujący pompą cyrkulacyjną w układzie C.W.U., który można parować z zestawem AURATON Aquarius SET.

Dzięki pierwszemu z urządzeń możliwe jest wykrywanie aktywności użytkowników w pomieszczeniu i na podstawie tej informacji uruchamianie pompy, a rozszerzenie tego rozwiązania o wspomniany zestaw pozwala na obsługę inteligentnej cyrkulacji obiegu C.W.U. w dowolnej ilości pomieszczeń.

Urządzeniom Auraton Eco towarzyszą ekologiczne idee od projektu, poprzez produkcję i sprzedaż aż do funkcji, jaką pełnią podczas użytkowania. Są wykonane z dużą dbałością o jakość, dzięki czemu pracują przez długie lata. Zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe regulatory temperatury, listwy sterujące ogrzewaniem podłogowym oraz sterowniki pomp C.O. są energooszczędne i służą optymalizacji zużycia mediów.

W końcu ekologiczne są również same opakowania, wykonane z kartonu pochodzącego z recyklingu i posiadającego certyfikat RoHS, który potwierdza, że urządzenia AURATON nie zawierają groźnych dla zdrowia substancji i są przyjazne dla środowiska naturalnego.

źródło i zdjęcia: Auraton

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!