Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy odwodnień i drenażu

Zbiorniki na wodę deszczową - jak praktycznie wykorzystać deszczówkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Okresy suszy z roku na rok stają się coraz dotkliwsze - zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu. Potwierdzeniem tego faktu jest m.in. program rządowy "Moja woda", w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż systemu magazynowania wody deszczowej przy domu jednorodzinnym. Łącznie na ten cel rządzący przeznaczyli 100 mln zł dofinansowania. Jak gromadzić deszczówkę i w jaki sposób optymalnie ją zagospodarować? Sprawdźmy!

Dlaczego warto zainwestować w zbiorniki na deszczówkę?

Co roku światowe rezerwy wody pitnej dramatycznie się kurczą. Polska również odczuwa problemy związane z drastycznie postępującą suszą i wysychaniem zbiorników retencyjnych. Obecnie poziom wód retencyjnych w Polsce wynosi zaledwie 4-6%, co stanowi najniższy wynik spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Średni poziom wód retencyjnych w pozostałych krajach Wspólnoty oscyluje w granicach 45-55%.

Nie powinniśmy oczekiwać, że w skali kraju problem ten ulegnie szybkiej poprawie. Możemy jednak samodzielnie podjąć się poprawy sytuacji hydrologicznej, inwestując w zbiorniki na deszczówkę. Zbiornik na deszczówkę umożliwi nie tylko sprawne zbieranie i magazynowanie wody deszczowej w okresie suszy, ale także może okazać się doskonałym sposobem na eliminację podtopień i kałuż powstających w obrębie działki w trakcie ulewnych opadów.

Inwestycja w zbiorniki na deszczówkę może się bardzo szybko zwrócić - zwłaszcza, gdy skorzystamy z rządowych dopłat w ramach programu „Moja woda”. Zbiornik na deszczówkę wraz z całą niezbędną instalacją pozwalającą na automatyzację i transport zgromadzonej wody, nie jest przesadnie drogą inwestycją i jednocześnie pozwala na wygodnie wykorzystywać deszczówkę.

Zbiornik na deszczówkę i jego praktyczne aspekty

Gromadząc deszczówkę i nie posiadając odrębnego wodomierza zliczającego wodę użytkowaną na podlewanie ogrodu, możliwe jest ograniczenie opłat pobieranych z tytułu odprowadzania ścieków. Zbiornik na wodę pozwoli uniknąć również podatku od deszczu (o ile dom jest podłączony do zbiorczej kanalizacji burzowej). Warto również wspomnieć o ekologicznym charakterze inwestycji. Zbiornik na wodę deszczową zwiększy ilość dostępnej wody, odciążając skromne zapasy wody retencyjnej.

Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

Deszczówkę charakteryzuje wyjątkowo niski współczynnik twardości, neutralne PH oraz brak zawartości chloru, wapna, żelaza i innych szkodliwych substancji uzdatniających. Zgodnie z aktualnymi badaniami zrealizowanymi przy współpracy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Politechniki Wrocławskiej oraz Politechniki Białostockiej, przechowywanie deszczówki przez okres do 30 dni umożliwia jej późniejsze wykorzystanie w życiu codziennym.

Woda deszczowa to bezcenny dar natury, który można zmagazynować i wykorzystać w gospodarstwie domowym. fot. Onninen
Woda deszczowa to bezcenny dar natury, który można zmagazynować i wykorzystać w gospodarstwie domowym. fot. Onninen

Deszczówkę można z powodzeniem wykorzystać do niemal połowy aktywności, w których standardowo stosujemy wodę wodociągową. Woda opadowa może posłużyć do:

  • podlewania ogrodu,
  • mycia samochodów, podjazdów czy chodników,
  • spłukiwania toalet,
  • mycia talerzy,
  • zasilania basenów oraz oczek wodnych.

Odmiennym problemem odznaczają się działki położone na gruntach stanowiących kategorie gleb gliniastych i iłów, które cechują się niską przepuszczalnością wód opadowych. Na takich działkach problemem jest brak możliwości skutecznego odprowadzenia wody opadowej przez glebę w trakcie intensywnych opadów deszczu. Wówczas zbiornik na deszczówkę umożliwi skuteczne gromadzenie nadmiaru wody i niedopuszczanie do powstawania nieestetycznego błota, zastoisk wodnych czy lokalnych podtopień

źródło i zdjęcia: Onninen

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA