Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy keramzytobetonowe

Pięlęgnacja betonu latem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Beton to wciąż bardzo popularny materiał budowlany. Ponieważ prace budowlane w naszym klimacie mogą być przeprowadzane praktycznie przez cały rok, w zależności od panujących warunków atmosferycznych należy zmieniać skład mieszanki betonowej oraz sposób przygotowania procesu wylewania betonu.

Wpływ temperatury na właściwości betonu?

Wystarczy wzrost średniej dobowej temperatury powyżej 25 stopni, aby zaobserwować zmiany w zachowaniu się mieszanki. Głównym problemem jest przyspieszona utrata wody z powierzchni betonu, co może skutkować szeregiem niekorzystnych zjawisk. Zalicza się do nich większy skurcz plastyczny i ryzyko pojawienia się rys, mniejszy przyrost wytrzymałości, większa przepuszczalność i nasiąkliwość oraz obniżona odporność na ścieranie.

Problem jest na tyle istotny, że jako producent betonu towarowego najwyższej klasy chcąc zapewnić produkt zgodnie z normą PN-EN 13670 bezwzględnie musimy przeciwdziałać skutkom działania wysokiej temperatury takim jak np. opóźnienie powstawania etryngitu, zwiększenie porowatości.

Jak zapobiegać niszczeniu betonu na słońcu?

Dbanie o beton latem dotyczy zarówno odpowiedniej pielęgnacji betonu na etapie jego produkcji, jak i podczas usługi betonowania. Do nas jako producenta należy dobór odpowiedniej ilości składników betonu i składu mieszanki, aby uzyskać beton o wolniejszym rozwoju wytrzymałości w czasie.

W tym celu dodaje się do mieszanki dodatki mineralne typu II (np. popiół lotny) oraz domieszki opóźniające twardnienie betonu. Istotne jest również, aby użyć do produkcji takiego betonu cementu, o odpowiednio wolniejszym przyroście wytrzymałości.

Co do zasad betonowania latem trzeba zwrócić uwagę, aby proces odbywał się w sposób ciągły w godzinach nocnych lub wczesnoporannych, co pozwoli zminimalizować ryzyko powstania „suchych styków”. Nie można dopuścić to przerw, czy też przestoju betonomieszarek, a zaraz "po wylaniu" należy przystąpić do właściwych czynności pielęgnacyjnych.

Zaleca się, aby cały proces betonowania latem został odpowiednio rozpisany w planie betonowania, co pozwoli uniknąć nieodwracalnych zmian w betonie, jak np. rysy i spękania w wyniku błędnego zastosowania wody wodociągowej do pielęgnacji świeżej wylewki.

Kształtki do wieńców, strop Vector i inne produkty - poznaj ofertę Keramzyt System

Przez cały czas dojrzewania betonu należy pielęgnować go na mokro. Nie można dopuścić do wysychania betonu, stale go spryskując lub polewając wodą. Strumień wody w pierwszych godzinach nie może być ani silny, ani za zimny (woda wodociągowa), gdyż mógłby doprowadzić do uszkodzenia delikatnej struktury wylewki.

Pomocne w pielęgnacji są mokre maty układane na wylewce, a także pokrycie powierzchni mokrego betonu folią bąbelkową, mocowaną przy krawędziach i złączach. To nie wszystkie sposoby dbania o odpowiednie nawilżenie świeżego betonu. Dawniej częstą wybieraną metodą było rozłożenie na powierzchni betonu 5 cm warstwy piasku i polewanie go wodą. Dzięki temu nawet przy wysokich upałach wystarczyło podlewanie jedynie 1-2 razy dziennie w ciągu dnia.

źródło i zdjęcie: Keramzyt System

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA