Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi i przegrody szklane

Zastosowanie i właściwości bezpiecznego szkła laminowanego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Współczesne, wymagające budownictwo nie toleruje kompromisów. Nowoczesne projekty stawiają na wytrzymałe szkło, które nie tylko atrakcyjnie się prezentuje, ale również przepuszcza odpowiednią ilość światła i zatrzymuje dźwięk. Budynek wyposażony w szkło laminowane chroni osoby wewnątrz, zapewniając im komfort o każdej porze dnia.

Szkło hartowane - gwarancja bezpieczeństwa

W architekturze wykorzystuje się kilka rodzajów szkła, które różnią się od siebie budową oraz cechami użytkowymi. Inne właściwości będą wykazywać szyby zespolone w ścianach zewnętrznych i świetlikach umieszczonych w połaci dachu, szklane elementy wykończenia wnętrz, przeszklone przegrody wewnętrzne czy powierzchnie, po których można beztrosko stąpać. Szkło wykorzystywane w architekturze powinno być zatem wytrzymałe, a jednocześnie otaczać użytkownika wyjątkową opieką. Dziś na pierwszej linii frontu w walce o bezpieczeństwo staje szkło hartowane oraz laminowane.

Zgodnie z polskimi przepisami, za szkło bezpieczne uważa się szkło hartowane, ze względu na jego zwiększoną wytrzymałość oraz fakt, że tłucze się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach. Takie odłamki nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Na rynku mianem szkła bezpiecznego określa się również szkło laminowane. Charakteryzuje się ono bowiem dużą nośnością szczątkową. Oznacza to, że nawet po rozbiciu szkło nie rozsypie się na drobne kawałki, gdyż jest przyklejone do folii.

Szklana podłoga we Wrocławiu
Szklana podłoga, Wrocław, szkło laminowane LITE-FLOOR fot. Saint-Gobain Building Glass

Szyby wykorzystywane w budownictwie powstają ze szkła płaskiego typu float. Na etapie produkcji jest ono wylewane na roztopioną cynę dzięki czemu jest idealnie płaskie. Następnie, szkło poddawane jest procesowi powolnego chłodzenia, co skutkuje pozbyciem się wewnętrznych naprężeń zwiększających ryzyko pękania. Powstałe w ten sposób szkło, zwane szkłem odprężonym, cechuje się przeciętną wytrzymałością na zadane obciążenia. Aby ją zwiększyć należy poddać je procesowi hartowania.

Proces hartowania polega na nagrzaniu szkła do temperatury ok. 630°C, a następnie gwałtownym jego schłodzeniu strumieniami sprężonego powietrza. Tym sposobem w szkle zamykane są naprężenia rozciągające (w wewnętrznej części tafli) oraz ściskające (w zewnętrznej), dzięki czemu zyskuje ono znacznie większą wytrzymałość - mówi Jakub Rydkodym, Kierownik Wsparcia Technicznego Sprzedaży Saint-Gobain Building Glass - W wyniku procesu hartowania otrzymujemy szkło bezpieczne hartowane ESG. Jego wytrzymałość na oddziaływania zarówno mechaniczne, jak i termiczne, jest kilkukrotnie większa niż dla szkła odprężonego.

Szkło hartowane w architekturze znajduje zastosowanie w bardzo wielu miejscach, jednak nawet ono czasem nie wystarcza. Ze względu na małą nośność szczątkową wybór szkła hartowanego nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, nawet mimo dużej wytrzymałości. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie produktów do zadań specjalnych, które spełniają restrykcyjne normy budowlane i gwarantują bezpieczeństwo użytkownikom. Tu do akcji wkracza szkło laminowane.

Szkło bezpieczne laminowane o podwyższonej wytrzymałości

Przeszklona elewacja powinna chronić użytkowników budynku przed wypadnięciem, skaleczeniem odłamkami, a także zabezpieczać przed wszelkiego rodzaju aktami wandalizmu czy próbami włamania. Po szkło bezpieczne laminowane sięga się coraz częściej, bowiem jest ono po prostu niezawodne.

Szkło bezpieczne laminowane VSG (klejone) powstaje w wyniku procesu laminowania dwóch lub więcej tafli szkła za pomocą specjalnej folii PVB (jednej lub kilku warstw) umieszczonej między nimi. Sforsowanie szkła laminowanego nie jest łatwe, a jeśli już do tego dojdzie – folia utrzymuje odłamki na miejscu. Doskonale spisze się w drzwiach, wielkoformatowych oknach i witrynach, szklanych dachach, podłogach oraz balustradach.

Budynek AachenMünchener Versicherung AG
Budynek AachenMünchener Versicherung AG fot. Saint-Gobain Building Glass

W zależności od rodzaju, liczby i grubości poszczególnych tafli szkła oraz rodzaju i ilości zastosowanej folii PVB, jesteśmy w stanie uzyskać szkło laminowane o różnych parametrach i właściwościach. Niezależnie jednak od wybranego wariantu, wszystkie rozwiązania z funkcją ochronną, czyli posiadające w swojej oficjalnej nazwie określenie „bezpieczne”, takie jak m.in. STADIP PROTECT czy STADIP SILENCE, muszą być zgodne z obowiązującą w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych normą PN-EN ISO 12543-2 „Szkło w budownictwie – Szkło laminowane i szkło bezpieczne laminowane – Część druga: Szkło bezpieczne laminowane”podkreśla Jakub Rydkodym.

Zastosowanie szkła bezpiecznego laminowanego nie oznacza wcale rezygnacji z innych funkcji, wręcz przeciwnie – jest gwarancją kompleksowej troski o użytkownika.

Wielofunkcyjne szkło bezpieczne

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i równolegle rosnącymi wymaganiami w zakresie energooszczędności i termoizolacyjności obiektów, zrównoważone budownictwo stawia na produkty najwyższej jakości, które zapewnią obiektom wymaganą efektywność energetyczną. Normy dotyczące fasad budynków publicznych są jeszcze bardziej restrykcyjne, niż ma to miejsce w przypadku zabudowy jednorodzinnej, zatem szkło będące częścią elewacji musi wykazywać się doskonałymi parametrami technicznymi. Istotny jest zarówno jak najniższy współczynnik przenikania ciepła Ug, jak i przepuszczalność światła Lt, która z kolei powinna być jak najwyższa. W przypadku szyb laminowanych właściwości finalnego produktu zależą od rodzaju zastosowanego szkła bazowego.

Stosując szkło bezpieczne laminowane z powłoką ECLAZ zyskamy połączenie ochrony z najlepszą wydajnością energetyczną oraz niezrównanym dostępem do światła dziennego. Szkło bazowe ekstra białe DIAMANT zagwarantuje wysoką przepuszczalność światła naturalnego i perfekcyjne odwzorowanie kolorów, co jest szczególnie istotne w przypadku tafli o znacznej grubości. Antyrefleksyjna powłoka VISION-LITE pozwoli uzyskać idealną widoczność przedmiotów znajdujących się po drugiej stronie szyby, zaś szkło z powłoką przeciwsłoneczną z rodziny COOL-LITE zapewni zarówno optymalną ilość światła wewnątrz, jak i ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeńwyjaśnia Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass.

Budynek Kö-Bogen w Düsseldorfie
Budynek Kö-Bogen w Düsseldorfie fot. Saint-Gobain Building Glass

Inwestycja w nowoczesne szkło bezpieczne laminowane jest długoterminowa i niesie wymierne korzyści zarówno użytkownikom, jak i środowisku, dzięki w pełni zrównoważonej produkcji – zgodnie z polityką odpowiedzialności społecznej biznesu. Innowacyjne szkło nowej generacji posiada Deklarację Środowiskową Produktu EPD.

Dokument ten szczegółowo opisuje oddziaływanie produktu na środowisko podczas całego jego cyklu życia (LCA) – począwszy od pozyskania surowców, przez kolejne etapy produkcji, transport, montaż, po utylizację czy obróbkę wtórną. Jeżeli budynek wykorzystuje materiały z deklaracją EPD, zwiększa to jego szansę na uzyskanie certyfikatu zrównoważonego budownictwa (BREEAM, LEED, WELL).

Działanie w myśl zasady „Making The World a Better Home” jest celem nadrzędnym naszej firmy. Wytwarzane przez nas produkty i rozwiązania troszczą się o to, by każdego dnia świat był piękniejszym, coraz bardziej przyjaznym i bezpiecznym miejscem do życiadodaje Monika Naczeńska.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Building Glass

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA