Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi i przegrody szklane

Przeszklenie idealne - multifunkcyjne i do zadań specjalnych - jak je zaprojektować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Badania pokazują, że budynki w Polsce odpowiadają za ok. 38% emisji CO2 do atmosfery [1]. Przyczyną są nie tylko złe nawyki użytkowników obiektów - spora część odpowiedzialności spoczywa na materiałach wykorzystywanych do ich wzniesienia.

Dlatego przedstawiciele sektora budowlanego już na etapie projektowania muszą przykładać dużą wagę do wybieranych rozwiązań i ich aspektów ekologicznych będących fundamentem zrównoważonego budownictwa. Ponieważ to od nich zależeć będzie, jaki wpływ na środowisko wywrze dany budynek i jakich korzyści dostarczy przebywającym wewnątrz ludziom. Aby zastosowane produkty dawały pożądane efekty, w ręce specjalistów trafiają innowacyjne narzędzia umożliwiające dokonanie kalkulacji parametrów w pierwszym i każdym kolejnym stadium prac. Wartości dla dobieranych przeszkleń sprawdzimy za pomocą aplikacji CalumenLive od Saint-Gobain.

We współczesnym budownictwie istotną rolę odgrywa szkło - i to nie tylko ze względu na walory estetyczne nadające konstrukcjom wyjątkowego charakteru. Nowoczesne przeszklenia są multifunkcyjne, gwarantują wysoką izolacyjność termiczną budynku przy jednoczesnym zapobieganiu przegrzewaniu się pomieszczeń, optymalny dostęp do światła dziennego i korzystny bilans energetyczny, dzięki któremu zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania, schłodzenia czy doświetlenia przestrzeni znacząco spada.

Ponadto, szkło do zadań specjalnych dba o bezpieczeństwo i komfort akustyczny nawet w sercu metropolii, słowem - wynosi projekty na wyższy poziom. Jednak zanim zdecydujemy się na określony produkt powinniśmy sprawdzić, jakimi parametrami się charakteryzuje, by móc sprostać regulacjom prawnym i wymaganiom inwestorów.

Klucz do sukcesu - parametry Lt, g oraz Ug

Przepisy w zakresie standardów energetycznych pokazują jasno, że dla zwiększenia wydajności budynku musi być on doskonale izolowany termicznie – jednak projektanci wiedzą, że to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę.

Kluczem do sukcesu jest zarówno przenikalność światła LT, przepuszczalność energii słonecznej g, jak i izolacyjność cieplna Ug, a do doboru parametrów dla każdego budynku należy podchodzić w sposób racjonalny i zindywidualizowany, by zapewnić mu najlepszą efektywność.

Solar Factor - więcej energii słonecznej we wnętrzach

Wskaźnik Solar Factor g uściśla, ile procent energii cieplnej pochodzącej z promieniowania słonecznego przeniknie przez szklaną przegrodę do wnętrza w stosunku do całkowitej energii na nią padającej.

 - Im współczynnik g jest wyższy, tym więcej energii słonecznej dotrze do środka – mówi Jakub Rydkodym, Kierownik Wsparcia Technicznego Sprzedaży Saint-Gobain Building Glass. - Aby zapewnić użytkownikom bezpośredni dostęp do światła dziennego i jednocześnie chronić ich przed nadmiernymi temperaturami, zespolenie należy wzbogacić o wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne - dodaje.

Współczynnik przenikania ciepła - im niższy tym lepsze właściwości termoizolacyjne przeszklenia

Skoro wiemy, jaki procent energii dotrze do wnętrza budynku przez dane przeszklenie, warto również obliczyć jej straty. Takiej informacji dostarczy nam współczynnik przenikania ciepła Ug. Im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne wykazuje przeszklenie.

- Zwiększenie ilości tafli w pakiecie szybowym wpływa na obniżenie parametru Ug, a obecnie najczęściej stosowanym jest pakiet trzyszybowy z komorami wypełnionymi argonem. Dodatkowe zastosowanie powłok niskoemisyjnych pozwoli uniknąć przekazywania ciepła w procesie promieniowania, zaś ciepłe ramki dystansowe pomogą zahamować zjawisko przewodnictwa zachodzące między poszczególnymi taflami.
Aby budynek cechował się dobrą efektywnością (bilansem energetycznym) należy dążyć do tego, by zyski słoneczne były wyższe niż straty energii, zatem współczynnik przenikania ciepła Ug przeszklenia powinien być jak najniższy, a jego przepuszczalność energii słonecznej g – wysoka.

Budynki z bezpiecznym szkłem
Budynki z bezpiecznym szkłem

Szkło bezpieczne laminowane VSG - nie boi się wyzwań

Wzbogacając pakiety szybowe o szkło bezpieczne laminowane VSG jesteśmy z stanie zapewnić użytkownikom budynku nie tylko komfort termiczny i wizualny, ale również akustyczny oraz bezpieczeństwo najwyższego stopnia.

- Szkło laminowane (klejone) powstaje w wyniku połączenia dwóch lub więcej tafli szkła za pomocą jednej lub kilku warstw specjalnej folii umieszczonej między nimi. Określa się je mianem "bezpieczne", bowiem fragmenty szkła po rozbiciu pozostają przyklejone do folii i nie rozpryskują się, przez co nie stanowią zagrożenia dla otoczenia – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass. - Jeśli w procesie laminowania wykorzystana zostanie folia akustyczna, powstałe szkło zyska dodatkowo właściwości dźwiękoizolacyjne.

Izolacyjność akustyczna Rw to następny istotny parametr funkcjonalnego przeszklenia. Przegroda zewnętrzna powinna niwelować dźwięki z zakresu 100-4000 Hz.

Aby szkło skutecznie tłumiło hałas docierający do pomieszczeń, jego wskaźnik Rw powinien plasować się na poziomie ok. 40 dB w przypadku budynków w mieście i ok. 20 dB w przypadku obiektów położonych na obrzeżach.

Jeśli warunki te są spełnione, mówimy wówczas o komforcie akustycznym, który ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Przeszklenie idealne? Postaw na nowoczesne narzędzia!

Mówi się, że nie ma ideałów, jednak w przypadku odpowiedzialnego projektowania nie może być mowy o kompromisach. Wybierając szyby należy wziąć pod lupę ich parametry, które finalnie rzutują na właściwości całej przegrody zewnętrznej budynku. Aby ułatwić to zadanie, eksperci Saint-Gobain stworzyli aplikację symulacyjną, dostarczającą niezbędnych w procesie projektowania informacji na temat zastosowanych rozwiązań szklanych.

- CalumenLive wspiera architektów, inżynierów i producentów okien pomagając dobrać odpowiedni produkt na podstawie znanej specyfikacji. Aplikacja posiada szeroką bazę skoncentrowaną na specyfikacji technicznej szkła dostarczanego przez firmę Saint-Gobain i pozwala m.in. określić jego przepuszczalność światła, izolacyjność termiczną i akustyczną oraz inne istotne dla użytkowników parametry wpływające na ich komfort - mówi Jakub Rydkodym. - Narzędzie jest bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Zapamiętuje ostatnio wybraną konfigurację, dzięki czemu bez trudu można wrócić do komponowanego wcześniej zespolenia, dokonać jego modyfikacji i sprawdzić nowe zestawienie parametrów.

CalumenLive - instrukcja użytkowaniaW aplikacji CalumenLive specjaliści mają do dyspozycji komponenty najwyższej jakości. Począwszy od możliwości wyboru rodzaju i grubości szkła bazowego (PLANICLEAR, DIAMANT, PARSOL), przez powłoki niskoemisyjne (ECLAZ, PLANITHERM), przeciwsłoneczne (COOL-LITE), antyrefleksyjne (VISION-LITE), na szerokości ramek dystansowych i rodzaju wypełnienia przestrzeni międzyszybowej skończywszy.

Szkło skutecznie tłumi hałas docierający do pomieszczeń
Szkło skutecznie tłumi hałas docierający do pomieszczeń

Narzędzie uwzględnia także dodanie szkła laminowanego na dowolnym szkle bazowym z zastosowaniem folii PVB STANDARD i PVB SILENCE, a także skomponowanie go z dodatkowymi powłokami. CalumenLive posiada certyfikat TÜV, który potwierdza zgodność aplikacji i przeprowadzanych za jej pomocą kalkulacji z normami europejskimi.

Wyniki symulacji można przygotować w jednym z 13 dostępnych języków i w szybki sposób pobrać je w postaci pliku PDF lub przesłać bezpośrednio na adres mailowy, co stanowi dodatkowe ułatwienie dla zespołów międzynarodowych. Nowoczesne projekty to nie tylko wyjątkowy design, lecz przede wszystkim najlepsze parametry. Przyszłość architektury tworzy się teraz – i to w oparciu o innowacyjne rozwiązania szklane.

Korzystając z dedykowanych narzędzi kalkulacyjnych jesteśmy pewni, że na każdym etapie prac nasz projekt będzie zgodny z przepisami i spełni oczekiwania inwestorów, zaś dopracowane do perfekcji koncepcje staną się znakiem rozpoznawczym naszej firmy i przyciągną kolejnych klientów.

[1] https://www.wwf.pl/aktualnosci/nasze-budynki-podgrzewaja-klimat

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Building Glass

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum