Czym zabezpieczyć meble ogrodowe?
Żaden inny materiał nie prezentuje się tak niesamowicie w ogrodzie jak drewno – ponadczasowe, uniwersalne, zachwycające ilością faktur i odcieni, idealnie wkomponuje się w każdą przydomową strefę relaksu. Niestety deszcz, siarczysty mróz, sezonowe wahania temperatur oraz intensywne nasłonecznienie mogą szybko sprawić, że po blasku naturalnego surowca pozostanie jedynie wspomnienie. Na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych drewno pęka, wysycha, płowieje i obniża walory estetyczne ogrodowej lub tarasowej aranżacji.
Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki charakterystyczne dla pogody w naszym kraju, marka V33 opracowała innowacyjną formułę produktu i wypuściła na rynek Olej do mebli ogrodowych Polski Klimat, dzięki któremu zachowanie idealnej kondycji elementów tarasowych nigdy nie było tak proste.
Pogoda w Polsce potrafi zaskoczyć – i to nie tylko drogowców. Dlatego Olej do mebli ogrodowych Polski Klimat to synonim prawdziwego wielozadaniowca, który zapewnia długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UV oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - mówi Dawid Antczak, ekspert V33.
Olej V33 zawiera naturalne składniki, które doskonale impregnują drewno ogrodowe. Można go stosować nie tylko na surową, ale także na już olejowaną powierzchnię, bez konieczności usuwania poprzedniej warstwy. Produkt wnika w głąb materiału i wzmacnia jego strukturę oraz chroni przed zaplamieniem. Preparat od V33 powstał na bazie oleju lnianego, dzięki czemu zapobiega szarzeniu drewna, a także nie pozostawia żadnej powłoki na konserwowanym meblu. Za wodoodporność odpowiada zaś technologia Aqua Block. Hydrofobowa formuła sprawia, że krople wody perlą się i spływają swobodnie, nie narażając wyposażenia na długotrwały kontakt z wilgocią.
Aplikacja oleju na powierzchnie drewniane
Zanim zaczniemy aplikację oleju, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie powierzchni. W przypadku surowego lub olejowanego wcześniej drewna należy je oczyścić, lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylić. W sytuacji, gdy drewno było pokryte warstwą lakieru, usuwamy starą powłokę mechaniczne lub chemicznie (świetnie sprawdzi się żel do usuwania starych powłok V33), a potem wyrównujemy papierem ściernym 120. Po wykonaniu powyższych czynności możemy śmiało zabrać się do nakładania preparatu.
Olej nanosimy na niewielkie powierzchnie za pomocą pędzla lub bawełnianej szmatki. Pamiętajmy, że pierwsza warstwa powinna być obfita, ponieważ olej musi wniknąć głęboko w strukturę drewna. Po ok. 30 minutach usuńmy nadmiar substancji bawełnianą szmatką.
Warto wnikliwie obserwować powierzchnię podczas olejowania, by nie dopuścić do zaschnięcia warstwy preparatu. Duże nasłonecznienie oraz wysoka temperatura sprawiają, że olej schnie znacznie szybciej, co może skutkować utworzeniem się niechcianej powłoki. Drugą warstwę oleju aplikujemy po minimum trzech godzinach, dokładnie powtarzając poprzednie kroki aplikacji.
Zaimpregnowanym meblom dajemy 24 godziny na utwardzenie i wyschnięcie, a następnie przystępujemy do wykonania testu kropli wody. W tym celu nanieśmy niewielką ilość cieczy na powierzchnię. Jeśli nie wnika w drewno, jest ono wystarczająco zabezpieczone. W przeciwnym razie wskazane jest nałożenie dodatkowej warstwy oleju.
źródło i zdjęcia: V33 Polska