Czym zaimpregnować taras?
Z czasem na nawierzchniach betonowych mogą pojawiać się zanieczyszczenia, plamy, korozja biologiczna czy różnego rodzaju wykwity. Aby przed tym uchronić zarówno kostka brukowa, płyta betonowa, jak i każda płyta tarasowa powinny być odpowiednio zaimpregnowane. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów, dzięki którym impregnacja kostki brukowej i innych nawierzchni betonowych jest łatwa i skuteczna.
Mogą one zapewniać różne formy zabezpieczenia, np.:
- usuwające wykwity solne,
- chroniące przed porostem biologicznym,
- przed solą,
- tworzące efekt mokrej kostki,
- zapewniając zabezpieczenie hydrofobowe powierzchni,
- odświeżające i wzmacniające kolor,
- dające antypoślizgowość.
Czym zaimpregnować taras lub podjazd w zależności od użytego materiału? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w dobrej jakości płyn do impregnacji płytek, impregnat do betonu grafitowy lub impregnat do bruku, w zależności od tego czym pokryta jest nawierzchnia.
Semmelrock zachęca także do zaznajomienia się z następującymi tematami: innowacyjna impregnacją oraz metodami dbania o kostkę brukową.
Poprawnie wykonana impregnacja betonu sprawi, że nawierzchnia będzie się prezentować bardzo estetyczne, ale również będzie trwalsza i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Oprócz zaopatrzenia się w dobry impregnat do kostki brukowej, polecamy także zgromadzić wszelkie niezbędne akcesoria.
Poszczególne impregnaty do betonu różnią się zastosowaniem, dlatego warto je dobrać do konkretnej nawierzchni.
Na rynku możemy znaleźć zarówno impregnaty uniwersalne, które nadają się do zabezpieczania różnych powierzchni, jak i impregnaty wyspecjalizowane – przeznaczone tylko do konkretnego materiału, np. do cegły czy do płytek ceramicznych.
Ważne, by pamiętać, że do cegieł, płytek ręcznie formowanych, kamienia dekoracyjnego oraz płyt betonowych, najlepiej sprawdzają się impregnaty z kompleksową ochroną. Są to nawierzchnie o największej nasiąkliwości, dlatego wymagają specjalistycznego traktowania.
Poza klasycznymi impregnatami można znaleźć także preparaty umożliwiające uzyskanie pożądanych efektów. Może to, być np. zmatowienie nawierzchni albo efekt błysku, czyli tzw. płyta efekt mokrej kostki. Impregnat do kostki brukowej oraz inne preparaty tego typu zarówno upiększają, jak i zabezpieczają betonowe nawierzchnie.
Kiedy i jak często wykonywać impregnację nawierzchni?
Impregnacja tarasu i innych betonowych nawierzchni sprawia, że nawierzchnia jest chroniona, wytrzymała i estetyczna. Dlatego też warto regularnie stosować odpowiednie preparaty, które umożliwią zabezpieczenie nawierzchni podczas każdej pory roku.
Impregnacja powinna być wykonywana regularnie co kilka lat. Istotne jest także to, kiedy się odbywa. Eksperci w szczególności polecają impregnowanie wiosną lub jesienią. Beton zabezpieczony przed zimą będzie gotowy na mróz i odśnieżanie, a wiosną będzie prezentował się bardzo estetycznie przez jesień i lato.
Pave Care – uniwersalny impregnat do kostki brukowej, płyt tarasowych i płyt betonowych
Nawierzchnie pokryte impregnatem są pokryte delikatnym filmem, który chroni przed nasiąkliwością betonu, dzięki czemu wchłania mniej zabrudzeń oraz chroni przed osadzaniem się kurzu. Uniwersalny impregnat do kostki brukowej, płyt tarasowych i płyt betonowych zawiera substancje, które chronią przed plamami czy porastaniem nawierzchni mchem i innymi roślinami. Jednym z najlepszych impregnatów do powierzchni betonowych jest preparat Pave Care.
Preparat ten chroni powierzchnię przed zabrudzeniami, plamami i wykwitami roślinnymi; sprawia, że zarówno kostka brukowa, płyty betonowe, jak i płyty tarasowe są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak mróz, śnieg, deszcz czy uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, nawierzchnia pokryta impregnatem Pave Care nie wchłania oleju ani wody, dzięki czemu beton jest o wiele trwalszy i lepiej osadzony na podjeździe, tarasie czy ścieżkach.
Preparat ten jest doskonałym rozwiązaniem do większości powierzchni, ponieważ nie powoduje zmiany koloru, nie ogranicza oddychania betonu, wnika w głębokie warstwy zabezpieczonej nawierzchni i jest odporny na alkalia.
źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design
Opracowanie: Aleksander Rembisz