PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi i przegrody szklane

O czym należy pamiętać urządzając pokój na poddaszu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pokój na poddaszu to niezwykle klimatyczne miejsce. Zasypiając i budząc się możemy patrzeć w okno i obserwować zmieniające się niebo. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, by całkowicie wykorzystać przestrzeń poddasza i potem móc cieszyć się nią przez wiele lat, należą do nich m.in. komfort termiczny oraz odpowiednie doświetlenie wnętrza. Pomogą w tym dobrze dobrane okna z szybami o wysokich parametrach.

Co urządzić na poddaszu?

Pokój na poddaszu, biorąc pod uwagę powierzchnię użytkową, może pełnić różne funkcje. Możemy w nim urządzić gabinet, domową siłownię, sypialnie, a nawet łazienkę. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań budowlanych, otwiera się przed nami bardzo wdzięczna przestrzeń, oferująca zupełnie nowe perspektywy aranżacyjne. Warto więc maksymalnie wykorzystać ten potencjał.

Poddasze może pełnić różne funkcje
Poddasze może pełnić różne funkcje

Ścianki kolankowe zwiększą funkcjonalność pomieszczenia, skosy, drewniane słupy, które podtrzymują dach czy widoczne belki stropowe nadadzą wnętrzu niezwykłego uroku. Dzięki zastosowaniu odpowiednio zorientowanych względem kierunków geograficznych okien dachowych, będziemy mogli za dnia dłużej cieszyć się naturalnym światłem, a w nocy podziwiać gwieździste niebo.

Czy okna dachowe zagwarantują komfort termiczny?

Wrażenia estetyczne to jedno ale przy projektowaniu pokoju na poddaszu w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o komfort użytkowania tej przestrzeni. Jednym z kluczowych aspektów jest odpowiednia temperatura panująca wewnątrz, mająca  znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

W przypadku poddasza tym bardziej powinniśmy zadbać o bilans cieplny - znajduje się najwyżej i bardzo szybko może ulec przegrzaniu latem, a wychłodzeniu zimą. W utrzymaniu odpowiednich warunków termicznych pomocne będzie nie tylko zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych do izolacji dachu i ścian, ale także… poprawnie  dobrane okna z szybami zespolonymi.

Łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu

Rynkowym numer jeden są niskoemisyjne szyby ECLAZ od Saint-Gobain. Dzięki doskonałym parametrom termoizolacyjnym (Ug=0,5 W/m2K), zgodnym z nowymi Warunkami Technicznymi 21, przyczyniają się do zwiększenia komfortu termicznego domowników, ponieważ zapobiegają uciekaniu ciepła na zewnątrz.

- Stosując niskoemisyjne szkło ECLAZ w oknach dachowych nie tylko znacząco ograniczymy straty ciepła zimą, ale zaoszczędzimy również na ogrzewaniu pomieszczenia w chłodniejszych miesiącach - mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

Nie zapominajmy o odpowiednim doświetleniu poddasza

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na komfort użytkowania pokoju na poddaszu jest ilość światła dostająca się do środka. Niezależnie od tego, czy jest to sypialnia, gabinet czy łazienka - powinniśmy zadbać o maksymalne doświetlenie pomieszczenia, pamiętając, jak dobry wpływ ma słońce na nasz organizm i nastrój.

Decydując się na okna dachowe nie możemy zapomnieć, że dostęp do światła nie wynika jedynie z ich gabarytów - istotne jest także rozmieszczenie względem stron świata i zastosowana szyba. Im większą przepuszczalnością światła słonecznego będzie się cechować szkło, tym lepiej. Tym, co wyróżnia dwukomorowe szyby zespolone ECLAZ, jest dostęp do światła naturalnego na poziomie szyb jednokomorowych (Lt=77%).

Okna dachowe zagwarantują odpowiednią ilość światła
Okna dachowe zagwarantują odpowiednią ilość światła

Dzięki tak wysokiemu współczynnikowi przepuszczalności światła, pokoje na poddaszu będą odpowiednio doświetlone. Dodatkową zaletą płynącą z użytkowania szyb ECLAZ jest ich znaczna przejrzystość, dzięki której zaciera się granica pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem.

Szyby ECLAZ odpowiednie na każde warunki atmosferyczne

Przebywając na samej górze domu bardziej odczuwamy gwałtowne zjawiska pogodowe - ulewne opady deszczu i gradu, czy burze, a także towarzyszące im wyładowania atmosferyczne. Na szczęście i na to Saint-Gobain ma sposób.

Wysokiej jakości szkło dla przestrzeni mieszkalnych - zobacz całą ofertę Saint-Gobain Building Glass

- Dzięki zastosowaniu specjalnej folii akustycznej PVB SILENCE między taflami ECLAZ uzyskujemy szkło laminowane akustycznie ECLAZ STADIP SILENCE, które może być stosowane wszędzie tam, gdzie zasadnicze znaczenie ma zarówno izolacja akustyczna, jak i odporność na uderzenia, stłuczenia czy włamania.

Idealnym przykładem będzie właśnie pokój na poddaszu. Ze względu na wymienione właściwości, nasze szkło bardzo często montowane jest w połaciach dachowych - dodaje Maciej Mańko. Dzięki temu nawet ogromna ulewa nie rozproszy naszej uwagi i nie zaburzy spokojnego snu. Na tak urządzonym poddaszu, będąc w pokoju bliżej nieba, możemy poczuć, jakbyśmy naprawdę w nim byli.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Building Glass