Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Konstrukcje dachowe

Budowanie nieprzeciętnego zadaszenia z wykorzystaniem gotowych podzespołów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Firma Jagram-Pro S.A., specjalizuje się w konstrukcjach z drewna klejonego. Jest jednym z nielicznych producentów na świecie, a być może i jedynym, który uzyskał certyfikację klejenia konstrukcji z cienkich lamel. Ta opatentowana technologia pozwala na uzyskiwanie dowolnych kształtów drewna. Powtarzalność i wysoką jakość gwarantuje rozbudowany park maszyn CNC.

3 etapy do samodzielnego zadaszenia tarasu: fundament, konstrukcja, dach

Fundament zadaszenia

Każda konstrukcja potrzebuje bezpiecznego i pewnego miejsca styku z gruntem. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie. W Polsce, mamy kilka stref przemarzania, należy sprawdzić w której strefie się znajdujemy. Minimalna głębokość to 80 cm, a maksymalna 140 cm. A minimalny zalecany wymiar kwadratu pod stopę to 40 cm x 40 cm.

Punktowa betonowa zbrojona stopa, obejmuje słup - solidna podstawa DMXsystem, łatwa do ukrycia  - regulowana podstawa DMXsystem. fot. Jagram-Pro S.A.
Elementy posadowienia konstrukcji zadaszenia: punktowa betonowa zbrojona stopa, obejmuje słup - solidna podstawa DMXsystem, łatwa do ukrycia  - regulowana podstawa DMXsystem. fot. Jagram-Pro S.A.

Korzystamy z gotowych bloczków betonowych, lub sami wylewamy beton pamiętając o zbrojeniu. Metalowa stopa łącząca konstrukcję drewnianą z betonowym blokiem może być widoczna lub ukryta. Zewnętrzna obejmuje słup, jest stabilna oraz łatwa w montażu. Wewnętrzna jest ukryta w słupie, wymaga więcej precyzji podczas przygotowania do montażu.

Konstrukcja zadaszenia

Konstrukcja Dalia - ŁUK ŁAGODZI LINIE. Łatwy montaż. Każdy typ poszycia. Niepowtarzalny kształt. fot. Jagram-Pro S.A.
Konstrukcja Dalia - ŁUK ŁAGODZI LINIE. Łatwy montaż. Każdy typ poszycia. Niepowtarzalny kształt. fot. Jagram-Pro S.A.
Konstrukcja Prosta - PROSTY jest PROSTY. Najłatwiejsze w montażu. Każdy rodzaj poszycia. Fotowoltaika. fot. Jagram-Pro S.A.
Konstrukcja Prosta - PROSTY jest PROSTY. Najłatwiejsze w montażu. Każdy rodzaj poszycia. Fotowoltaika. fot. Jagram-Pro S.A.
Konstrukcja Verona - FALA DAJE EFEKT. Poszycie lekkie. Poliwęglan komorowy. Poliwęglan lity. fot. Jagram-Pro S.A.
Konstrukcja Verona - FALA DAJE EFEKT. Poszycie lekkie. Poliwęglan komorowy. Poliwęglan lity. fot. Jagram-Pro S.A.

Konstrukcja zadaszenia tarasu to nic innego jak dobranie odpowiednich przekrojów i ilości elementów do określonych wcześniej wymiarów podstawowych zadaszenia. Zaczynamy od doboru surowca. Należy zwrócić uwagę na to, aby drewno było suche. Pamiętajmy, że elementy konstrukcyjne podlegają certyfikacji i warto o nie pytać. Mamy wtedy minimum pewności co do końcowej wytrzymałości konstrukcji. Większa powierzchnia całkowita zadaszenia to większa masa surowca.

Zadaszenie Verona - konstrukcja z drewna klejonego. fot. Jagram-Pro S.A.
Zadaszenie Verona - konstrukcja z drewna klejonego. fot. Jagram-Pro S.A.

Nie należy bać się dużych przekrojów, nie wpłyną negatywnie na estetykę, a zwiększą bezpieczeństwo. Ilość słupów może zostać ograniczona wykorzystując w tym celu podpory dachu tzw. wsporniki. Ilość krokwi kształtujących dach zależy od końcowego poszycia dachowego, jak również od wcześniej wspomnianego przekroju. Cała konstrukcja może zostać „zawieszona” na ścianie budynku, lub wsparta na dodatkowych słupach przy ścianie. Wiązanie ze ścianą zależy od elewacji budynku. W szczególnych przypadkach należy stosować wieszaki i kotwy chemiczne.

Kształt dachu

Kształt krokwi determinuje kształt dachu. Możemy wybrać dach prosty, a dzięki rozwiniętej technologii gięcia drewna, możemy również wybrać dach łukowy oraz dach typu fala. Tylko od nas zależy czy wybierając prostą konstrukcję, umieścimy na niej deskę, gont, blachodachówkę, szkło czy też fotowoltaikę. Możemy też przełamać kanciaste kształty giętym dachem z lekkim poszyciem typu poliwęglan lity lub komorowy.

Poszycie możemy dowolnie wybierać względem kształtu dachu pamiętając tylko o zasadzie: mniejsze przekroje krokwi to więcej elementów, większe przekroje pozwalają na zmniejszenie ilości. Dłuższe krokwie również powinny mieć odpowiednio większy przekrój. Nie zapominajmy, że duża powierzchnia dachu, przy obfitych opadach śniegu będzie przenosić duże obciążenia.

Sklep internetowy www.woodandarch.pl. fot. Jagram-Pro S.A.
Sklep firmowy Jagram-Pro S.A -> www.woodandarch.pl/konfigurator

źródło i zdjęcia: Jagram-Pro S.A.

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum