Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Oczyszczalnie ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - co warto wiedzieć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Zarówno na wsiach jak i w miastach wciąż istnieją tereny, które nie mają podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Powodów może być wiele, a wśród nich – problemy techniczne i kosztowność inwestycji. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w takiej sytuacji jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Co powinniśmy wiedzieć, decydując się na taką inwestycję?

Ekologiczne oczyszczanie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, których zadaniem jest oczyszczenie ścieków produkowanych przez nasze gospodarstwo domowe. Usunięcie zanieczyszczeń następuje w drodze naturalnych procesów biologicznych, zatem jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Oczyszczalnia drenażowa oparta jest o działanie drenażu rozsączającego, czyli układu rur o średnicy 110 mm, układanych na żwirowej osypce o granulacji około 16-40 mm. Długość rur zależy od ilości ścieków i poziomu przepuszczalności gruntu. Każda z nich powinna być zwieńczona kominkiem napowietrzającym.

Na rynku znaleźć można oczyszczalnie z tradycyjnym drenażem żwirowym, z drenażem pakietowym W-BOX, tunelowym lub drenażem studni chłonnej. O tym, która sprawdzi się najlepiej, decydują klasa gruntu, ilość mieszkańców oraz ilość miejsca na działce. W oczyszczalni z drenażem pakietowym używany jest polipropylen. Tego typu rozwiązanie dedykowane jest działce o ograniczonej przestrzeni, a zatem sprawdzi się w sytuacji, gdy nie jest możliwa rozbudowa systemu. Pojedynczy pakiet ma wielkość 2,4 m dł. x 0,3 m szer. x 0,3 m gł. i cechuje się trzy razy większą pojemnością rozsączania, niż drenaż żwirowy.

Przydomowe oczyszczalnie z tunelami SZAKK
Przydomowe oczyszczalnie z tunelami SZAKK

W przypadku budownictwa indywidualnego, warto rozważyć zakup przydomowej oczyszczalni z tunelami SZAKK 200 i SZAKK 400 litrów. Tunele rozsączające zostały zaprojektowane głównie do rozprowadzania i rozsączania ścieków lub wody rożnego pochodzenia. Układa się je w ciągi. Układ rozsączający SZAKK może być stosowany zarówno w gruntach przepuszczalnych, jak i słabo przepuszczalnych, gdzie poziom wód gruntowych jest niski.

Wydajność jednego tunelu SZAKK jest dużo wyższa niż pakietu W-Box lub tunelu GRAF ze względu na długość rozsączania i pojemność. Przewagą nad zwykłym drenażem rurowym jest to, że w tunelu SZAKK rura drenarska jest umieszczona w górnej części tunelu - co zapobiega jej zamulaniu przez grunt. Z kolei tam gdzie nie ma miejsca na wymienione systemy drenażowe, zastosowanie znajdzie oczyszczalnia ze studnią chłonną.

Bez obaw o skażenie

Ścieki w przydomowych oczyszczalniach poddawane są dwuetapowemu oczyszczaniu. Najpierw, przy pomocy bakterii beztlenowych, zostają podczyszczone, a zatem zostają z nich usunięte substancje nierozpuszczalne w wodzie. W efekcie tego procesu w osadniku gnilnym substancje lekkie, takie jak oleje oddzielają się od substancji ciężkich, które opadają na dno zbiornika. Wytworzony w ten sposób osad fermentuje, rozkładając się na rozpuszczalne i nierozpuszczalne substancje mineralne.

Ścieki, podczyszczone o około 60%, przepływając przez filtr, trafiają do drenażu rozsączającego, w którym następuje ich oczyszczenie przy udziale tlenu. Istotną pracę wykonują tu bakterie, które żywią się nieczystościami. W tym etapie ścieki oczyszczane są nawet na poziomie 98%. Proces oczyszczania trwa co najmniej 3 dni.

Jak duży zbiornik wybrać?

Przy wyborze pojemności zbiornika gnilnego oczyszczalni należy wziąć pod uwagę wielkość działki, jej przeznaczenie, ilość członków gospodarstwa domowego i związane z tym dzienne zużycie wody. Pomocny może się okazać przewodnik po katalogu tego typu urządzeń, który pozwoli na odpowiednie dobranie osadnika gnilnego do indywidualnych potrzeb domostwa, taki jak ten, dostępny na stronie firmy EURO SZAKK PL, uznanego producenta ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie z tunelami SZAKK
Przydomowe oczyszczalnie z tunelami SZAKK

Proponowane przez SZAKK oczyszczalnie mają budowę modułową, dzięki czemu możliwe jest połączenie kilku zbiorników i stworzenie oczyszczalni dwu lub wielokomorowej. Dzięki dodatkowym nadstawkom o wymiarach 25 i 55 cm możliwy jest montaż urządzeń na większych głębokościach. W przypadku małych działek lub domków letniskowych, a zatem miejsc, w których przebywa niewielu domowników, sprawdzi się oczyszczalnia o pojemności 1200 litrów (oznaczona w katalogu symbolem SZAKK 1200). Dzięki niewielkiej wysokości to urządzenie można zamontować również na terenie z niskimi wodami gruntowymi.

Gdy mamy do czynienia z domem zamieszkałym przez 3-4 osoby, warto rozważyć oczyszczalnię o pojemności 2000 litrów (SZAKK 2000). Podobnie jak poprzedniczka ma niewielką wysokość, a zatem można ją zainstalować na terenie z niskimi wodami gruntowymi. Czym większa rodzina (czym więcej użytkowników i większe zużycie wody), tym pojemność zbiornika powinna być większa. I tak dla 5-6 osobowej rodziny właściwa będzie oczyszczalnia 2700 litrowa (SZAKK 2700), a dla 6-7 osobowej – mieszcząca 3150 litrów (SZAKK 3150). Największy zbiornik w ofercie – 3600 litrowy, odpowiedni jest dla dużej, 7-8 osobowej rodziny, bądź tam, gdzie z innych powodów występuje duże zużycie wody.

Kiedy można zamontować przydomową oczyszczalnie ścieków

Oczyszczalnia tego typu sprawdzi się, jeśli grunt, na którym zostanie posadowiona jest nieprzepuszczalny, a poziom wód gruntowych na działce jest mniejszy niż 1,5 m od spodu drenażu rozsączającego. Jeśli woda znajduje się wyżej, niezbędne jest wyposażenie instalacji w przepompownię wody. Należy pamiętać o tym, że w pobliżu budynku jednorodzinnego można umieścić zbiornik oczyszczalni jedynie wtedy, gdy posiada odpowiednie odpowietrzenie znajdujące się powyżej 0,6 m od górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych. Jeśli go nie ma, osadnik musi znajdować się co najmniej 5 m od budynku.

Dodatkowo zbiornik oczyszczalni powinien być oddalony, co najmniej 15 m od najbliższej studni oraz minimum 2 m od granicy działki oraz drogi. Walorem przydomowych oczyszczalni jest bez wątpienia ich stosunkowo nieduża wielkość a także niskie koszty związane z eksploatacją. Jedyne o czym użytkownik musi pamiętać, to wywóz osadu. Plusem jest również brak konieczności załatwiania skomplikowanych formalności – budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o dobowej przepustowości do 7,5 m3 nie wymaga bowiem pozwolenia na budowę.

Jedyne co należy zrobić, to na 30 dni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych dokonać zgłoszenia zamiaru budowy w administracji budowlanej (wydział architektury i budownictwa) właściwego dla inwestycji starostwa powiatowego czy urzędu gminy. Tylko w przypadku, gdy oczyszczona woda z oczyszczalni zostaje odprowadzona poza teren, np. do rowu melioracyjnego bądź rzeki, wymagane jest dodatkowe pozwolenie.

źródło i zdjęcie: EURO SZAKK PL

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum