Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego ogrodzenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Ogrodzenie wyznacza zewnętrzną granicę posesji. Przede wszystkim chroni własność i buduje prywatność, ale także jest istotnym elementem otoczenia domu, posiadającym określone walory estetyczne i dlatego musi stanowić spójną całość z resztą aranżacji.

Każdy pomysł na ogrodzenie można obecnie zrealizować

Liczba dostępnych na rynku rozwiązań, z których można wznieść ogrodzenie, jest olbrzymia. Coraz bardziej popularnym i szybkim w wykonaniu sposobem jest wykorzystanie do budowy ogrodzenia bloczków betonowych. Atutem takiego rozwiązania jest też ciekawy i designerski wygląd.

Warstwa wierzchnia bloczków może mieć wygląd betonu lub fakturę, która do złudzenia przypomina naturalny kamień. Ogrodzenie o takiej estetyce niewątpliwie doda posesji ekskluzywnego charakteru, a także będzie świetnie komponować się z nowoczesnymi budynkami. Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie z prefabrykatów betonowych, warto rozważyć kilka istotnych kwestii.

Ogrodzenie posesji. Bariera akustyczna czy więcej światła?

Przed wzniesieniem ogrodzenia dookoła działki warto zastanowić się, czy ma ono mieć formę jednolitego muru, czy może powinno być ażurowe. Generalnie dopuszczalne jest również łączenie obu rozwiązań, bo działka może mieć przecież bardzo zróżnicowane otoczenie. W sytuacji, gdy dom znajduje się blisko ruchliwej ulicy, warto zainwestować w ogrodzenie pełne. Po pierwsze będzie ono stanowić barierę akustyczną, a po drugie chronić domowników przed ciekawskimi spojrzeniami osób przechodzących ulicą.

Lity mur

W przypadku wyboru litego, wysokiego muru, warto w jego sąsiedztwie zasadzić rośliny pnące, nieco odmieni to jego charakter, przełamie szarą kolorystkę tła i pozwoli uzyskać ciekawy efekt wizualny. Mankamentem litego muru jest jednak ograniczony dostęp światła do ogrodu, więc w tym przypadku należy zrobić nasadzenia z roślin cieniolubnych, albo zbudowaćogrodzenie ażurowe.

Ogrodzenie ażurowe

Co prawda nie będzie ono stanowiło idealnej bariery akustycznej i słabiej będzie chronić prywatność, ale z drugiej strony zapewni optymalne doświetlenie ogrodu. Oczywiście oba rozwiązania można bez problemu łączyć w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować ogrodzenie do otoczenia działki, na której położony jest dom.

Design przy wznoszeniu parkanu też się liczy

Kolejną bardzo istotną kwestią, którą warto rozstrzygnąć przed rozpoczęciem budowy, jest dobór wyglądu ogrodzenia, który musi być spójny z całością założenia architektonicznego.

Prefabrykaty betonowe Polbruk Neo

W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się prefabrykaty betonowe o fakturze gładkiej, takie jak na przykład Polbruk Neo. Poszczególne elementy posiadają wymiar 20x60 cm oraz wysokość 10 cm, ogrodzenie wieńczy się daszkiem owys. 5 cm. Bloczki Neo występują w trzech wersjach kolorystycznych - grafitowej, stalowej i orzechowej.

Ogrodzenie Neo. fot. Polbruk
Ogrodzenie Neo. fot. Polbruk

Można z nich zbudować zarówno wysoki mur, jak i ażurową wersję ogrodzenia.W tym drugim wariancie, z Neo można wznieść dolną część muru i słupki. Pomiędzy nimi jest miejsce na przęsła ogrodzeniowe wykonane z metalu, drewna lub desek kompozytowych.

Bloczki betonowe Antara II

Alternatywnym rozwiązaniem, które świetnie wpasowuje się także w architekturę rustykalną i tradycyjną, jest ogrodzenie z betonowych pustaków Antara II o fakturze łupanej. Przypominają one naturalny kamień, dzięki czemu wzniesione z nich ogrodzenie wygląda jak prawdziwy kamienny mur.

Ogrodzenie Antara II. fot. Polbruk
Ogrodzenie Antara II. fot. Polbruk

Każdy z betonowych prefabrykatów posiada grubość 20 cm i wymiary 20x40 cm, a całą konstrukcję wieńczy się dedykowanym jej płaskim lub dwuspadowym daszkiem. Antara II występuje aż w czterech kolorach: paloma, latte, nerino oraz grafit.

Jak samodzielnie wznieść mur dookoła posesji?

Po podjęciu decyzji dotyczącej pożądanego designu ogrodzenia, warto też wiedzieć,jak je samodzielnie wykonać. Okazuje się, że nie jest to bardzo skomplikowane

  • Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przy wznoszeniu ogrodzenia z bloczków betonowych, jest wytyczenie jego przebiegu w terenie. Następnie trzeba wykonać fundament o szerokości minimum 30 cm i głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego.
  • Po 24 godzinach wykonuje się szalunki ławy żelbetowej. Jej wysokość to minimum 30 cm, zaś szerokość nie powinna przekraczać szerokości samego muru. W ławie należy umieścić elementy zbrojenia, które wzmocnią fundament oraz umożliwią przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie słupków.
  • Następnie elementy poziome należy zalać betonem klasy C20/25. Po tej czynności wykonujemy izolację poziomą, która zapobiega podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu.
  • Kolejnym etapem jest już montaż ogrodzenia, którego elementy łączymy na mokro z użyciem zaprawy. Oczywiście trzeba pamiętać także o tym, że w przypadku montażu przęseł, bramy lub furtki, konieczne jest wykonanie odpowiednich mocowań i zachowanie właściwych rozstawów pomiędzy słupkami.
  • Ogrodzenie można zwieńczyć daszkiem, który ochroni jego konstrukcję przed warunkami atmosferycznymi.

Kalkulacja kosztu ogrodzenia

W celu ułatwienia wyboru najbardziej optymalnego modelu ogrodzenia można skorzystać z dostępnego w sieci, specjalnego kalkulatora ogrodzeń, który umożliwia zaprojektowanie ogrodzenia oraz obliczenie ilości potrzebnych do jego budowy materiałów. Kalkulator ogrodzeń Polbruk pozwala dokonać szacunkowej wyceny kompletnego ogrodzenia z bloczków Polbruk. Jest to bezpłatne i niezwykle proste w obsłudze narzędzie kalkulacyjne, dzięki któremu można samodzielnie i wygodnie zaprojektować ogrodzenie.

Kalkulator ogrodzeń Polbruk, screen z okn aprogramu. fot. Polbrukj

Atutem programu jest możliwość modyfikacji każdego elementu ogrodzenia w zależności od potrzeb. W kilku krokach można zmienić wymiary furtki, przęseł, ilości warstw muru, a każda zmiana widoczne jest dzięki podglądowi 3D.

Tak w skrócie wygląda proces wyboru i budowy ogrodzenia z nowoczesnych prefabrykatów. Jeśli po wykonanych pracach zostaną bloczki betonowe, to warto zastanowić się nad wykorzystaniem ich do aranżacji ogrodu. Można z nich wznieść np. murki oporowe, wygodne ławki, designerskie kwietniki czy oryginalną obudowę fontanny. Bloczki z pustaków betonowych można również wykorzystać do budowy strefy wypoczynkowej i betonowych mebli tarasowych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum