Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi antywłamaniowe i wejściowe

Jak wyregulować drzwi wewnętrzne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Dobrze wyregulowane oraz osadzone drzwi zewnętrzne to kluczowy element ograniczający dzienne straty ciepła w mieszkaniu. Wraz z upływem lat nawet najlepszej jakości drzwi i ich komponenty narażone są na zużycie, prowadzące do szurania drzwi po podłodze, czy skrzypienia będącego konsekwencją na przykład niekorzystnych warunków atmosferycznych. W jaki sposób przeprowadzić regulację i konserwację drzwi?

Kiedy drzwi wymagają regulacji?

Podstawą gwarantującą cichą i prawidłową pracę drzwi jest ich odpowiedni montaż. Nawet najdokładniejsza i profesjonalna regulacja nie będzie w stanie zapewnić ich poprawnej pracy, jeśli ościeżnica nie została dobrze zamontowana. Na szczęście jest to możliwe do zweryfikowania już na samym początku. Jeśli drzwi otwierają się bez żadnych oporów i przylegają idealnie po obu stronach ościeżnicy, mamy pewność, że montaż przebiegł prawidłowo i z pożądanym skutkiem.

Jeśli natomiast drzwi ocierają o podłogę bądź futrynę, szurając lub skrzypiąc, jest to znak, że należy je jak najszybciej wyregulować. To, czy drzwi zostały zamontowane poprawnie, można zweryfikować przy pomocy poziomicy, która w przypadku odchylenia pokaże spadek skrzydła.

Kolejnymi alarmującymi sygnałami, mogącymi świadczyć o nieszczelnych drzwiach są świszczenie wiatru, wiązki światła przedostające się do wewnątrz mimo uszczelek, lub po prostu głośne dźwięki i zapachy dochodzące z innego pomieszczenia nawet po zamknięciu drzwi. Takich oznak zdecydowanie nie można bagatelizować.

Zaniedbanie lub zignorowanie źle osadzonych w ościeżnicy drzwi może spowodować ich trwałe odkształcenie, które uniemożliwi ich wyregulowanie, a często również uszkodzony parkiet i nieestetyczne otarcia na futrynie. By tego uniknąć, sprawdź również czym kierować się przy wyborze drzwi do mieszkania.

Drzwi wewnętrzne

Jak prawidłowo wyregulować drzwi wejściowe?

Kluczem do cichej i prawidłowej pracy drzwi jest ich systematyczna i poprawna konserwacja. Przynajmniej raz do roku warto przeprowadzić szczegółową inspekcję, zwracając uwagę na takie aspekty jak szczelność, czy bezgłośna praca.

Sposobów pozwalających wyregulować drzwi jest kilka i są one ściśle uzależnione od przyczyny nieszczelności lub hałasu. Jeśli po jakimś czasie użytkowania drzwi zaczynają skrzypieć, najprawdopodobniej pomoże samo przesmarowanie zawiasów i podkładek znajdujących się między trzpieniem a tuleją.

Na skrzypienie drzwi wejściowych lub ich nieszczelność, może mieć wpływ również niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. W takim przypadku kłopoty z ich domykaniem będą wynikiem pęcznienia drewna. Tutaj kluczowe okaże się regularne wietrzenie pomieszczeń, zapobiegające kumulowaniu się wilgoci.

Oczywiście, może również okazać się, że drzwi będą wymagały regulacji zawiasami, poprzez mocniejsze wkręcenie ich w skrzydło oraz ościeżnicę. Taka regulacja ma najczęściej za zadanie unieść dolną krawędź skrzydła po stronie zamkowej, przybliżając ją tym samym do ościeżnicy.

źródło i zdjęcia: Gerda

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum