Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi antywłamaniowe i wejściowe

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem w pięciu krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zastanawiając się, jak najlepiej zabezpieczyć dom przed włamaniem podczas wakacyjnego wyjazdu, warto zainteresować się rozwiązaniami przeznaczonymi dla tzw. domów inteligentnych. Wydatek kilku tysięcy złotych może uchronić cały nasz dobytek przed kradzieżą. W jaki sprzęt można wyposażyć tradycyjny dom, aby nie musieć myśleć o bezpieczeństwie mienia podczas wyjazdu?

Krok pierwszy - zakup inteligentnych zamków do drzwi

Zamki inteligentne to zdaniem Pawła Bijaty z firmy Gerda - od lat zajmującej się zabezpieczeniami - podstawowe rozwiązanie inteligentnych systemów, które zadba o bezpieczeństwo naszego mieszkania lub domu w trakcie wakacji.

Jeśli co trzeci Polak wyda na urlopie do 2000 zł, to za podobną kwotę może sobie zapewnić spokój, planując wydatki odpowiednio wcześniej. Taki jest bowiem koszt zakupu innowacyjnego zestawu, który da użytkownikowi m.in. możliwość zdalnego, otwierania i zamykania drzwi przy pomocy aplikacji oraz przekazywania cyfrowych kluczy, wglądu do dziennika zdarzeń czy domykania zamka. Zakup takiego gadżetu może sprawić, że po powrocie z wypoczynku użytkownika nie spotka żadna niemiła niespodzianka. Inwestycja w przyszłość zapewni mu spokój, bezpieczeństwo oraz wyższy poziom komfortu na co dzień ­– komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda, firmy, która dystrybuuje na polskim rynku inteligentny zamek tedee powered by Gerda.

Inteligentny zamek Gerda Teede
Inteligentny zamek Teede fot. Gerda

Gdy w trakcie wakacji, leżąc na plaży lub wspinając się na kolejny szczyt, zaczniemy się zastanawiać, czy na pewno zamknęliśmy mieszkanie, nie będziemy musieli dzwonić i pytać znajomych, by sprawdzili, czy to zrobiliśmy. Zakup inteligentnego zamka rozwiązuje wiele tego rodzaju kwestii. Z poziomu aplikacji możemy zweryfikować, jaki status ma zamek w naszych drzwiach – czy jest zamknięty, czy otwarty. Gdy nie został zamknięty, możemy zdalnie go domknąć z każdego punktu na ziemi, będąc nawet 10 tys. km od naszego miejsca zamieszkania. Ceny tych rozwiązań zaczynają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zaufanego i doświadczonego partnera, który oferuje szeroką ofertę usług dodatkowych, w tym montaż i zapewnienie wsparcia posprzedażowego.

Krok drugi - konfiguracja kamer, dzwonków i systemów bezpieczeństwa

Przed wyjazdem należy zweryfikować stan urządzenia. Niezależnie od produktu i marki warto zwrócić uwagę na to, by kamery, zamki i dzwonki miały nowe lub w pełni naładowane baterie, natomiast status powiadomień był odpowiednio skonfigurowany. To na wypadek sytuacji włączenia alarmu, by mieć pewność, że informacje docierają do zainteresowanych osób. W przypadku kamer warto też zwrócić uwagę na to, by obiektyw był czysty i by nie przysłaniały go żadne elementy. Istotną kwestią jest również ustawienie poziomu czułości, który może być modyfikowany, gdy wszyscy domownicy są na miejscu. Wyjeżdżając, warto ustawić maksymalną czułość. W Polsce alarmy i systemy monitoringu montuje się odpowiednio w 13 i 9 proc. budynków1. Pokazuje to, że w tym aspekcie jest jeszcze duże pole do poprawy.

Krok trzeci - wyposażenie domu w czujniki dymu i CO2

Zastosowanie odpowiednich czujników zapewnia spokój na co dzień – nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu. Przed dłuższą podróżą warto się upewnić, że wszystkie detektory mają naładowane baterie, są odpowiednio połączone z siecią, ich aplikacje lub oprogramowanie są aktualne, natomiast powiadomienia odpowiednio skonfigurowane i ustawione tak, by informowały o każdy zdarzeniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli czujniki nie mają możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym.

Krok czwarty - zamontowanie automatycznego systemu oświetlenia

Dzisiejsze inteligentne systemy sterowania oświetleniem serwują nam pewien powrót do przeszłości. Z poziomu aplikacji możemy nadal sterować światłem w mieszkaniu, włączając je lub wyłączając przy pomocy jednego kliknięcia w ekran smartfonu - niczym pstrykając w kontakt. Oczywiście ten przykład nie jest idealnym środkiem do celu, jednak dobrym początkiem, który pozwoli w pewnym stopniu odstraszyć obcych, którzy planują wejść do naszego mieszkania. Inteligentne przełączniki i harmonogramy mogą nas wyręczyć, włączając oświetlenie i telewizor codziennie np. po godzinie 20.

Sterowanie inteligentnym oświetleniem
Inteligentnym systemem oświetlenie sterować możemy nawet za pomocą smartfona fot. Gerda

Krok piąty - poproszenie o pomoc bliskiej osoby

Jeśli właściciel nie jest w 100 proc. przekonany do rozwiązań smart i tego, że zapewniają one łączność wiele kilometrów od domu oraz możliwość zdalnego sterowania zamontowanymi w nim systemami, to zawsze na końcu może skorzystać z pomocy członka rodziny lub bliskiej osoby. Mimo dostępu do obrazu z kamery, możliwości weryfikacji statusu zamka w aplikacji czy sterowania oświetleniem, nic nie zastąpi świadomości, że ktoś może fizycznie sprawdzić stan naszego domostwa.

źródło i zdjęcia: GERDA
1Oferteo.pl, Raport o budowie domów w Polsce, 2020

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum