Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Jak współpracują pompy ciepła Buderus z panelami fotowoltaicznymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Buderus dba o komfort użytkownika oferując systemy dopasowane do jego indywidualnych potrzeb dbając jednocześnie o środowisko. Takie właśnie są powietrzne pompy ciepła, które mogą współpracować z panelami fotowoltaicznymi.

Jak działają powietrzne pompy ciepła Buderus WLW i WPLS?

Powietrzne pompy ciepła Buderus WLW i WPLS współpracują z instalacjami PV poprzez przyjmowanie sygnału do pracy z inwertera fotowoltaicznego. Pompa ciepła po otrzymaniu sygnału rozpoczyna pracę realizując określone przez użytkownika cele.

Użytkownik ma do wyboru klika trybów pracy pomp ciepła Buderus WLW i WPLS

  • wymuszenie pracy na cele ogrzewania budynku poprzez podniesienie temperatury zadanej ogrzewania
  • wymuszenie pracy na cele ciepłej wody użytkowej
  • wymuszenie pracy na cele chłodzenia
  • praca na cele chłodzenia wyłącznie w czasie gdy jest sygnał z inwertera

Użytkownik może wybrać klika trybów pracy jednocześnie, a pompa ciepła w inteligentny sposób wybierze odpowiedni tryb pracy wykorzystując na bieżąco energię elektryczną dostarczaną przez instalację fotowoltaiczną. Mając na względzie, że informacja o produkcji energii elektrycznej z inwertera fotowoltaicznego odzwierciedla chwilowy poziom produkcji energii elektrycznej, sygnał przychodzący do pompy ciepła również może być chwilowy.

W efekcie, gdybyśmy stosowali dany sygnał bezpośrednio do wymuszenia pracy sprężarki, uzyskalibyśmy jej bardzo niekorzystną pracę polegającą na częstym załączaniu i wyłączaniu, czyli tzw. taktowaniu. Jest to bardzo niekorzystna praca skracająca żywotność sprężarki i mogąca spowodować uszkodzenie komponentu.

Pompy ciepła Buderus wyposażone są w system antytaktu zapewniający łagodną pracę sprężarki bazującą m.in na osiąganiu celów w momencie wymuszenia pracy, minimalnych czasach startu sprężarki od przyjęcia sygnału z systemu fotowoltaicznego i minimalnych czasach pomiędzy kolejnymi załączaniami sprężarki. Wszystko po to, aby użytkownik systemu grzewczego cieszył się długą i niezawodną pracą urządzenia grzewczego.

Polski klimat a funkcjonowanie pompy ciepła?

Zmienność pogodowa w naszej strefie klimatycznej powoduje, że produkcja energii elektrycznej na poziomie pokrywającym potrzeby sprężarki jest chwilowa. Łatwo wyobrazić sobie letni słoneczny dzień z niewielką ilością chmur. Podczas takich dni, w momencie gdy świeci słońce, produkcja energii elektrycznej jest na poziomie pokrywającym potrzeby sprężarki Jednak kiedy chmury na chwilę przysłonią słońce, produkcja będzie już niewystarczająca,ale systemy chroniące żywotność sprężarki będą utrzymywać w pracy urządzenie.

Również odwrotnie w momencie kiedy słońce wyjdzie zza chmur pompa ciepła nie startuje od razu sprężarki i części energii elektrycznej produkowana właśnie przez system fotowoltaiczny nie będzie magazynowana w postaci ciepła a wysyłana do sieci energetycznej. Jeżeli użytkownik chce szybciej i dokładniej reagować na produkcję energii elektrycznej a jest użytkownikiem pompy ciepła Buderus z wbudowanym dogrzewaczem elektrycznym może zablokować sprężarkę i korzystać wyłącznie z dogrzewacza elektrycznego.

Reakcja dogrzewacza jest niemal natychmiastowa a w przypadku tego elementu grzejnego nie trzeba się martwić o jego taktowanie. Pompy ciepła Buderus mają wbudowany 4-stopniowy dogrzewacz elektryczny o wydajności maksymalnej 9 kW a automatyka pompy ciepła pozwala dostosować używaną wydajność dogrzewacza np. do wielkości systemu fotowoltaicznego.

Pompy ciepła Buderus i instalacje fotowoltaiczne

Pompy ciepła Buderus, jako jedne z niewielu na rynku, są w stanie w kompletny sposób współpracować z systemami fotowoltaicznymi. Powyższe tryby i możliwości konfiguracji współpracy pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym nie wymagają dodatkowych modułów czy sterowników i dostępne są w standardowej wersji urządzenia. Wystarczy wyprowadzić sygnał z inwertera fotowoltaicznego do sterownika pompy ciepła Buderus, by móc cieszyć się niezależnością energetyczną i niskimi kosztami ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej.

źródło i zdjęcia: Robert Bosch, marka Buderus

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum