Jak stworzyć stylowy letni ogród?

Stylowy, szykowny, elegancki i nowoczesny – to kilka określeń, którymi będzie można opisać ogród, jeśli w jego aranżacji użyjemy designerskich betonowych prefabrykatów. Ich wybór jest dziś tak szeroki, że buduje się z nich nie tylko nawierzchnie.

Jak stworzyć stylowy letni ogród?
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
Dane kontaktowe:
Nowy Świat 16 C 80-299 Gdańsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Sposób na stylowy ogród 

Sezon budowlany prawie w pełni, więc to ostatni moment na rearanżację przydomowego ogrodu. Jeśli stracił on urok lub należy mu się remont albo „unowocześnienie”, warto pomyśleć o zmianie. Bardzo popularnym i modnym w nowoczesnej architekturze materiałem jest beton.

Podświetlony taras

– Dziś w nowoczesnych aranżacjach używa się go nie tylko jako materiału, z którego są wykonane płyty lub kostki do budowy nawierzchni. Z betonu są produkowane również murki, donice, obrzeża oraz stopnie schodowe, które mogą stać się dopełnieniem każdej nowoczesnej aranżacji.

Katalog dostępnych produktów jest cały czas poszerzany i rozbudowywany. – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk S.A.

Możliwości te sprawiają, że nowoczesny ogród może zyskać bardzo indywidualny charakter, dzięki zróżnicowanym, ale umiejętnie dobranym elementom.

Odcienie szarości w ogrodzie 

Podstawowym kolorem w nowoczesnej architekturze są odcienie szarości, biel, beże oraz korten. Cechuje się ona również minimalizmem, prostotą oraz umiłowaniem do geometrycznych form, dlatego w tym przypadku dobór nawierzchni nie powinien nastręczać zbyt dużych trudności.

Wybór kolorystyczny jest niezwykle szeroki, bo szarość niejedno ma imię – niektóre płyty i kostki występują w kilku jej odcieniach, takich jak na przykład nerino, alpen czy bianka. Do tego dochodzą również ciekawe desenie samych płyt, a także różnice w ich kształtach - mogą to być prostokąty, kwadraty czy pięciokąty.

Nowoczesne odcienie szarości

Dobierając elementy nawierzchni do kompozycji, warto zwrócić uwagę na ich grubość, gdyż nie każdą z nich można zastosować wszędzie. Zależność jest prosta: im grubsza płyta, tym szersze zastosowanie (większa wytrzymałość na nacisk na metr kwadratowy).

Najbardziej uniwersalne są elementy o grubości 6 i 8 cm, a najmniej – te poniżej tej wartości, gdyż są dedykowane nawierzchniom tarasowym. Gdy design nowej nawierzchni jest już upatrzony, warto zastanowić się nad akcentami towarzyszącymi, bo diabeł tkwi w szczegółach.

Szczegóły wyjątkowo ważne 

Szczegóły są niezmiernie ważne, bo właśnie dzięki nim można zbudować kompleksową aranżację i dopracować ją za pomocą spójnych wizualnie detali. Tych jest naprawdę wiele. Liczba dostępnych obrzeży jest obecnie dość szeroka.

Mogą być one prostokątne, jak Polbruk Treo, który charakteryzuje się dekorem w postaci pionowych fug nadających mu lekkości i dynamizmu, lub l-kształne, jak Polbruk Flesz, pod którego daszkiem dodatkowo można ukryć taśmę LED. Ta ostatnia doda aranżacji magii światła po zmroku.

Bordery to jednak nie wszystko. Pewnym ich rodzajem są palisady, takie jak Hestra czy palisada łamana, które dodatkowo można wykorzystać jako donice na ogrodowe rośliny, formę wewnętrznego ogrodzenia lub murek oporowy. Na tym możliwe do użycia komponenty betonowe się nie kończą.

Stopnie w ogrodzie ułatwiają podział na strefy

Część z nich jest w szczególności użyteczna, gdy ogród usytuowany jest w nierównym terenie. Wtedy z pomocą przy wykonaniu aranżacji przychodzą betonowe stopnie schodowe, za pomocą których można zniwelować różnice w wysokości terenu. Do nowoczesnych kompozycji w szczególności pasują stopnie gładkie, utrzymane w kolorach spójnych z modernistyczną architekturą.

Ciekawym rozwiązaniem są na przykład stopnie schodowe Grando w kolorach nerino i grafitowym, a także bardziej odważnych odcieniach latte i hawaii. Każdy z nich posiada wymiary 100 na 46 cm i wysokość 15 cm. Wymiary te sprawiają, że są one szerokie i długie, co jest wygodne nie tylko przy ich układaniu, ale również w użytkowaniu. Na stopniach świat betonowych detali nadal się jednak nie kończy.

Podział ogrodu 

Ważnym elementem kompozycyjnym mogą być także murki. Można z nich, tak jak w przypadku bloczków Polbruk Grando, zbudować murki ozdobne oraz oporowe, które pozwolą podzielić ogród na sekcje lub wyróżnić jakąś strefę. Grando doskonale pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, jak i rustykalnego ze względu na fakturę łupanego kamienia i kolorystykę.

Jest dostępny w kolorze grafitowym, paloma i piaskowym. Można z niego wznieść również obudowę dla ogrodowej fontanny lub oczka wodnego. Konkurencją dla Grando w dziedzinie aranżacji ogrodów jest murek Albero.

Murek w ogrodzie może pełnić funkcję stolika

Wygląda on niczym nowoczesna wersja dobrze znanych z Irlandii czy Toskanii murków granicznych, budowanych z układanych kolejno na sobie kamieni bez użycia zaprawy. Albero jest zdecydowanie mniej pracochłonny w budowie, gdyż stawia się go z gotowych modułów. Każdy z nich ma 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. Jest dostępny w dwóch kolorach: alpen i brenta.

W aranżację w stylu nowoczesnym najlepiej wkomponuje się kolor alpen. Idealnie współgra on z płytami i kostkami dedykowanymi do stylu nowoczesnego, takimi jak Polbruk Oland, Metrik czy nieco bardziej industrialna płyta Extrano. Z prefabrykatów betonowych można dziś stworzyć kompletną i funkcjonalną aranżację dopasowaną do potrzeb użytkowników.

Oczywiście jej niezwykle ważną częścią jest również zieleń, która w stylu modernistycznym powinna stanowić kontrast dla kolorystyki nawierzchni oraz towarzyszących jej detali. Odpowiednie połączenie tych elementów sprawi, że ogród stanie się stylowy, szykowny, elegancki i nowoczesny.

Źródło i zdjęcia: Polbruk