Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak dbać o nawierzchnię podczas zimy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zimy w Polsce bywają coraz łagodniejsze. Nawierzchnia wykonana z kostki i płyt betonowych jest jednym z bardziej odpornych materiałów na rynku, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach związanych z jej konserwacją w okresie zimowym.

W szczególności niebezpieczne dla kostki są duże wahania temperatur, a także naprzemienne zamarzanie i roztapianie się pokrywy śnieżnej czy lodu. Bardzo dużym zagrożeniem dla stanu nawierzchni w okresie zimowym jest też nieodpowiednia konserwacja.

Koniec z sypaniem solą

Zwykle gdy chodniki zasypie śnieg, sięga się po sól. To najbardziej dostępny i skuteczny sposób na pozbycie się śniegu i lodu. Trzeba jednak pamiętać, że sól jest przyczyną białych odbarwień na bruku.

Wpływa to przede wszystkim negatywnie na estetykę ciągów pieszych i jezdnych wokół naszego domu. Plamy po soli zwykle pojawiają się po wyschnięciu nawierzchni, dlatego lepszym sposobem jest używanie mniej agresywnych środków, które ich nie pozostawią - mówi Krzysztof Wilk, Główny Technolog z Polbruk S.A.

Lepszym, choć nieco droższym rozwiązaniem jest cholrek magnezu, który usuwa śnieg i lód bez pozostawiania błota pośniegowego. Nie stanowi też zagrożenia dla roślin i zwierząt. Nie zostawia również zacieków na obuwiu.

Szybkie i umiejętne działanie

Podczas śnieżnej zimy bardzo ważne jest regularne usuwanie śniegu. Jest on szczególnie groźny dla nawierzchni wykonanej z płyty i kostki betonowej, gdy zalega na niej zbyt długo. Często ogarnia się górną warstwę, a dolną posypuje piaskiem, żeby zmniejszyć śliskość powierzchni.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ na styku dolnej warstwy pokrywy śnieżnej i wierzchniej kostki betonowej może pojawić się lód. Częste zmiany temperatury w okolicy 0°C powodują zamarzanie i odmarzanie wody, co może uszkodzić strukturę kostki betonowej, pomimo jej bardzo dobrych parametrów technicznych.

Alternatywnym rozwiązaniem na usunięcie śniegu, poza chlorkiem magnezu, są narzędzia. Muszą być jednak odpowiednio dobrane, aby nie uszkodzić warstwy wierzchniej kostki.

Unikajmy narzędzi metalowych z ostrymi końcówkami, a starajmy się używać tych wykonanych z tworzyw, które zapewnią skuteczność oraz bezpieczeństwo użytkowania - radzi Krzysztof Wilk z firmy Polbruk.

Rysa powstała w wyniku użycia narzędzia z ostrą końcówką narusza warstwę wierzchnią kostki czy płyty, która chroni wnętrze materiału budowlanego. Prowadzi to do dalszej degradacji materiału, a nawet jego pękania.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Dotyczy on wyboru materiałów do budowy nawierzchni w ogrodzie. Muszą być mrozoodporne i charakteryzować się małym stopniem wchłaniania wody. Są to najważniejsze parametry w kontekście odporności kostek i płyt betonowych na warunki atmosferyczne w okresie zimowym.

źródło i zdjęcia: Polbruk

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum