Drewno we wnętrzach
Drewno cieszy się wciąż niezmiennym powodzeniem przy produkcji drzwi, schodów czy blatów. Choć architekci sięgają po różne materiały (szkło, aluminium itp.), to równie często sięgają po drewno, ponieważ jego zalety są nie do przecenienia. Ma ono korzystny wpływ na mikroklimat pomieszczenia, a dzięki różnorodnej strukturze usłojenia, trudno znaleźć dwie identyczne deski, a więc i takie same blaty.
Naprzeciw rosnącym oczekiwaniom architektów i klientów, zwłaszcza w przypadku barw i wytrzymałości materiału na ściskanie i zginanie czy jego twardość, producenci oferują produkty z drewna poddawanego dodatkowej obróbce – np. wędzeniu.
Wędzenie drewna
W trakcie wędzenia drewno poddawane jest działaniu amoniaku. Pod jego wpływem garbniki zawarte w komórkach drewna reagują z amoniakiem, w wyniku czego następuje zmiana koloru drewna na całej jego grubości - wyjaśnia Jan Dryniak, właściciel firmy Drymar, która oferuje różne produkty z drewna wędzonego.
Wędzeniu poddaje się dąb europejski, dąb czerwony czy akację - pod wpływem tego procesu zmieniają one swoje właściwości kolorystyczne i wytrzymałościowe. Drewno zyskuje dzięki temu nowy kolor, który podkreśla ciekawe usłojenie drewna. Dlatego też wędzone drewno wykorzystuje się często do produkcji schodów, blatów, parapetów, drzwi czy stołów.
Mnogość zastosowań drewna litego
Na rynku wciąż rośnie też zainteresowanie gatunkami egzotycznymi, ciemnymi.
Rozpoczęliśmy więc modyfikację chemiczną drewna dębowego amoniakiem (wędzenie) – był to produkt unikalny i wyróżniający się na rynku. Wraz z poszerzaniem parku maszynowego, zwiększaliśmy też ofertę produktową - opowiada Jan Dryniak.
Oferta firmy Drymar obejmuje nie tylko podłogi z wędzonego drewna, blaty, parapety i schody klejone z lameli litych lub łączonych na mikrowczepy, obłogowane i warstwowe.W ofercie znaleźć też można drzwi wewnętrzne, wykonywane z drewna litego, jak również obłogowane.
źródło i zdjęcia: Drymar