Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kiedy zdecydować się na komin murowany?

W dobie dynamicznie rozwijających się technologii i bogatej oferty alternatywnych rozwiązań, wiele osób zastanawia się, czy tradycyjny komin murowany jest nadal optymalnym wyborem. W niniejszym artykule szczegółowo przeanalizujemy zalety i wady kominów murowanych, przedstawiając sytuacje, w których stanowią one najlepsze rozwiązanie, a także omówimy dostępne alternatywy.

Kiedy zdecydować się na komin murowany?
LEIER Polska Elementy ceramiczne Leier
www.leier.pl
LEIER Polska Elementy ceramiczne Leier
Dane kontaktowe:
14 63 13 700
Wola Rzędzińska 155a, 33-150 Wola Rzędzińska
Zobacz firmę w innym dziale: Kominy ceramiczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Kiedy warto postawić na komin murowany?
 • Jakie są najczęstsze problemy z tradycyjnymi kominami murowanymi?
 • Jaki jest koszt instalacji i obsługi różnych alternatywnych systemów odprowadzania spalin?

Kiedy warto postawić na komin murowany?

Kominy murowane słyną z solidności i imponującej trwałości. Zazwyczaj budowane są z wysokiej jakości cegieł ceramicznych o klasie wytrzymałości nie niższej niż 15, co gwarantuje ich odporność na długotrwałe oddziaływanie wysokich temperatur. Szczególnie rekomenduje się je w przypadku instalacji wykorzystujących paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno, zwłaszcza w kominkach oraz kotłach zasypowych bez podajnika.

Należy jednak pamiętać, że kominy murowane mogą okazać się niewystarczająco odporne na kondensację pary wodnej, powstającą w wyniku spalania paliw w niskich temperaturach. Zjawisko to staje się szczególnie niebezpieczne w przypadku stosowania wilgotnego drewna (o zawartości wody powyżej 20%). Niska temperatura spalin i obfita emisja pary wodnej mogą prowadzić do kondensacji w kominie, co grozi jego stopniowym niszczeniem.

Jakie są najczęstsze problemy z tradycyjnymi kominami murowanymi?

Choć kominy murowane projektowane są z myślą o trwałości, ich budowa wiąże się ze znaczącym nakładem pracy i czasu, co przekłada się na wyższe koszty. Ponadto, wymagają one zastosowania odpowiednich technik murarskich, aby uniknąć pęknięć spowodowanych różnicami w rozszerzalności termicznej stosowanych materiałów (np. cegieł zwykłych i szamotowych).

Jaki jest koszt instalacji i obsługi różnych alternatywnych systemów odprowadzania spalin?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na efektywne i łatwiejsze w montażu rozwiązania, rynek oferuje szereg alternatyw dla tradycyjnych kominów murowanych. Do grona najpopularniejszych należą kominy wykonane z lekkich pustaków ceramicznych lub silikatowych, które umożliwiają szybszą i tańszą budowę. Szczególnie poleca się je w przypadku nowoczesnych kotłów gazowych i olejowych, generujących spaliny o niskiej temperaturze i wysokiej zawartości pary wodnej. W takich instalacjach tradycyjny komin murowany mógłby ulec szybkiej degradacji z powodu kondensacji kwasowej.

Wybór odpowiedniego typu komina powinien być podyktowany kilkoma kluczowymi czynnikami, w tym rodzajem stosowanego paliwa, oczekiwaną trwałością oraz budżetem. Komin murowany, mimo pewnych ograniczeń, nadal stanowi dobry wybór w wielu tradycyjnych instalacjach. Jednakże nowoczesne technologie i materiały oferują alternatywy, które w niektórych sytuacjach mogą okazać się bardziej korzystne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z doświadczonym fachowcem, który pomoże dobrać optymalne rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

źródło i zdjęcia: LEIER Polska

Fotografia otwierająca: pixabay.com

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy tradycyjny komin murowany jest nadal optymalnym wyborem?

  Tradycyjny komin murowany nadal stanowi dobry wybór w wielu tradycyjnych instalacjach, szczególnie tam, gdzie wykorzystywane są paliwa stałe. Jednakże w obliczu nowoczesnych technologii i materiałów, istnieją alternatywy, które mogą być korzystniejsze w niektórych sytuacjach.
 • Kiedy warto postawić na komin murowany?

  Komin murowany jest rekomendowany, gdy stosowane są paliwa stałe takie jak węgiel czy drewno, szczególnie w kominkach i kotłach zasypowych. Jego solidność i trwałość sprawiają, że jest to dobry wybór w takich przypadkach.
 • Jakie są najczęstsze problemy z tradycyjnymi kominami murowanymi?

  Najczęstsze problemy z kominami murowanymi to wysokie koszty związane z ich budową oraz wymaganie specjalistycznych technik murarskich, aby uniknąć pęknięć. Dodatkowo, mogą być one niewystarczająco odporne na kondensację pary wodnej, co grozi ich degradacją.
 • Jaki jest koszt instalacji i obsługi różnych alternatywnych systemów odprowadzania spalin?

  Alternatywne systemy, takie jak kominy z lekkich pustaków ceramicznych czy silikatowych, oferują szybszą i tańszą budowę w porównaniu do tradycyjnych kominów murowanych. Są one szczególnie rekomendowane przy kotłach gazowych i olejowych, które generują spaliny o niskiej temperaturze i wysokiej zawartości pary wodnej.
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego typu komina?

  Wybór odpowiedniego typu komina powinien uwzględniać rodzaj stosowanego paliwa, oczekiwaną trwałość oraz budżet. Ponadto, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z doświadczonym fachowcem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie odpowiadające indywidualnym potrzebom.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej