Ochrona i obrona
Okucia ActivPilot, w które wyposażone są okna firmy OknoPlus, nie opierają się na tradycyjnych rolkach, ale ośmiokątnych grzybkach mimośrodowych, które mocno trzymają skrzydło w zaczepach ościeżnicy. Ten kształt trzpieni gwarantuje, że nie wysuną się one podczas próby włamania, a modułowa budowa systemu zapewnia szybką zmianę standardu zabezpieczenia antywłamaniowego okna. Wystarczy tylko wymienić zaczepy ramowe na antywłamaniowe, które są wykonane ze stali.
- Jeśli zależy nam na jeszcze doskonalszym zabezpieczeniu, warto rozważyć zamontowanie specjalnej płytki, chroniącej przed rozwierceniem mechanizmu otwierania lub klamki z blokadą, uniemożliwiającej sforsowanie skrzydła poprzez przesunięcie elementów ryglujących z zewnątrz. Taki zestaw zabezpieczy nasz dom przed najpopularniejszymi trickami włamywaczy: przesunięciem z zewnątrz okucia lub klamki za pomocą pręta czy śrubokręta bądź rozwierceniem śrub mocujących – rekomenduje Jarosław Prywałko, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.
Innym elementem, którego montaż znacząco podnosi bezpieczeństwo okna, jest zaczep Tresor. Wytrzymuje nacisk nawet do 0,5 tony, skutecznie chroniąc nie tylko przed włamaniem, ale i silnym wiatrem, a nawet uderzeniem fali powodziowej.
Naciśnij i przekręć
Świetnym sposobem na podniesienie standardu zabezpieczenia antywłamaniowego jest klamka SecuForte®. Gdy skrzydło okienne jest zamknięte lub uchylone, klamka i trzpień pozostają odłączone – w ten sposób mechanizm otwierania jest automatycznie zablokowany.
By otworzyć okno, należy nacisnąć uchwyt w kierunku rozety - co powoduje zwolnienie blokady - i obrócić klamkę. Ta zasada „najpierw naciśnij – następnie przekręć” stosowana również np. w zamknięciach butelek o niebezpiecznej zawartości: np. w butelkach z lekami, żrącymi substancjami lub detergentami.
- Dla mieszkańców uchylenie okna wyposażonego w klamkę SecuForte nie jest problemem, ale włamywacz nie ma żadnej możliwości manipulacji. Dopóki klamka jest odłączona od trzpienia, poruszanie nią z zewnątrz jest prawie niemożliwe, nawet w pozycji uchylnej – zapewnia ekspert firmy OknoPlus.
Comfortowe wietrzenie pomieszczeń
Innowacyjne okucia mają zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygodne użytkowanie. Comfort, oprócz funkcji rozwieralnej i uchylnej, umożliwia również równoległe odstawienia skrzydła od ramy - tworzy się pomiędzy nimi sześciomilimetrowa szczelina, która umożliwia naturalną wymianę powietrza, przy czym okno jest bezpiecznie zaryglowane.
W przeciwieństwie do tradycyjnej metody wietrzenia, rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz i nawet położenie klamki nie zdradza, że skrzydło nie jest zamknięte.
Uzyskana w ten sposób optymalna i bezpieczna cyrkulacja powietrza eliminuje problem nadmiaru pary wodnej czy wilgoci, zwłaszcza w kuchni, łazience czy pralni. Chroni to więc pomieszczenia przed ryzykiem powstawania szkodliwej pleśni czy grzybów.
Okucie Comfort zapewnia minimalizowanie start ciepła podczas wymiany powietrza.
- Gdy na zewnątrz będzie 0°C, pomieszczenie wietrzone w tradycyjny sposób wychładza się o 2°C już po upływie 10 minut. Przy zastosowaniu okucia Comfort temperatura spadnie tylko o 0,5°C, a równocześnie mamy zapewniony ciągły i umiarkowany dopływ świeżego powietrza – mówi Jarosław Prywałko.
Ukryta innowacja
Minimalistyczna forma, brak zbędnych detali, szerokie możliwości aranżacyjne, świetne właściwości techniczne – ukrycie zawiasów otwiera wiele opcji. Okucia ActivPilot Select lub TopStar można w całości, wraz z zawiasami, schować w przestrzeni pod przylgą skrzydła. Dzięki takiej konstrukcji zawiasy są niewidoczne przy zamkniętym oknie.
To bardzo ważne dla wielbicieli minimalizmu - wyeliminują w ten sposób zbędne detale i wyeksponują subtelny, elegancki profil. Zastosowanie ukrytych okuć pozwala na swobodny dobór kolorów i faktur wykończeń ram, dzięki czemu pasują do każdego wnętrza.
W TopStar przesunięta do wewnątrz oś obrotu pozwala na ukrycie ramy okna w elewacji także od strony wewnętrznej. - Poza walorami estetycznymi okno z niewidocznymi zawiasami posiada lepsze parametry izolacyjności cieplnej. Schowanie ich w suchej komorze pomiędzy skrzydłem a ramą, eliminuje zjawisko powstawania mostków termicznych, a na całym obwodzie skrzydła zachowana jest ciągłość uszczelki, dzięki czemu ciepło „nie ucieka” z pomieszczenia – wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus.
Okucia chronią przed nieproszonymi gośćmi, a domownikom zapewniają spokojny sen i komfort przebywania w pomieszczeniach, gwarantując optymalną i bezpieczną cyrkulację powietrza. Kiedy trzeba, dyskretnie usuwają się z pola widzenia, by wyeksponować piękno profilu. Okienne okucia – mała, wielka rzecz.
opracowanie: redakcja IRBJ
źródło zdjęcia: OknoPlus