Zgodnie z polskimi przepisami, U nie może przekraczać 1,1 W/(m²·K). Już od 2021 r. będzie to 0,9, o czym warto pamiętać, kupując okna na lata. Wybierając stolarkę należy zwrócić uwagę zarówno na współczynnik przenikania ciepła samej szyby (Ug), jak i całego okna (Uw). Ten pierwszy jest zawsze niższy.
Kolejną ważną cechą okien jest zdolność do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz budynku. Określa ją parametr Rw, wyrażany w decybelach (dB). W tym przypadku jest na odwrót niż przy współczynniku U – im wyższa jego wartość, tym lepiej, bo okna skuteczniej tłumią dźwięki. W zwykłych warunkach, gdy dom zlokalizowany jest w cichej, spokojnej okolicy, wystarczą okna o Rw od 30 do 32 dB.
Do budynku położonego np. przy arterii czy torach kolejowych lepiej kupić stolarkę o współczynniku Rw wyższym niż 35 dB. Duży wpływ na izolacyjność akustyczną maja też nawiewniki. W głośnej okolicy powinno się stosować ich specjalne wersje o podwyższonej izolacyjności. A najlepiej nie zakładać ich na oknach od najgłośniejszej strony.
Nie bez znaczenia są też zabezpieczenia antywłamaniowe w oknach. W końcu to miejsca newralgiczne, przez które dokonuje się większość włamań do domów. Wśród rozmaitych rozwiązań można wyróżnić wzmocnione profile, szyby laminowane folią, klamki z zamkiem czy specjalne okucia z zaczepami w kształcie grzybka.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, nie istnieją rozwiązania skuteczne w 100%. Chodzi przede wszystkim o to, by czas potrzebny intruzowi na sforsowanie okna był jak najdłuższy. Lepiej nie wybierać więc produktów klasy 1, które można sforsować bez użycia narzędzi, wykorzystując siłę mięśni.
Te klasy 2 będą stawiały opór włamywaczowi wyposażonemu w proste narzędzia (np. wkrętak) przez 3 minuty. Aby włamać się przez okno 3 klasy, intruz wyposażony w proste narzędzia i dodatkowo łom będzie potrzebował już 5 minut. Lepiej zabezpieczone produkty klas 4–6 oferowane są sporadycznie.
opracowanie: redakcja IRBJ
źródło zdjęcia: AdamS