Instalacja fotowoltaiczna - rozsądna inwestycja

Jednym z celów każdego właściciela domu jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest z pewnością wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacja fotowoltaiczna.

Instalacja fotowoltaiczna - rozsądna inwestycja
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Odnawialne źródła energii
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rosnąca ilość urządzeń wykorzystujących energię elektryczną sprawia, że eksploatacja domu z roku na rok jest coraz droższa. Domowy budżet obciążają już nie tylko lodówki, pralki, czy telewizory, ale też komputery, klimatyzacja, czy inteligentne systemy zarządzania domem. Na to wszystko potrzeba coraz więcej energii, co oczywiście wiąże się ze wzrostem kosztów.

Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie technologii przetwarzającej energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, dzięki czemu zredukujemy koszty utrzymania domu.

Oczywiście całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych nie zawsze jest możliwe, np. w okresie jesienno - zimowym kiedy dni są krótsze i często pochmurne, ale przy zmiennych kosztach energii elektrycznej, uniezależnienie się od dostawców jest jak najbardziej wykonalne i uzasadnione ekonomicznie.

Instalacja fotowoltaiczna - co wybrać?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, należy zastanowić się nad konkretnym rozwiązaniem. Użytkownicy najczęściej wybierają instalacje:

  • typu on-grid - wymagają synchronizacji wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii z siecią elektroenergetyczną. W tym przypadku należy zgłosić instalację do Operatora Sieci Dystrybucyjnej w celu uzyskania możliwości przyłączenia do sieci.

  • typu off-grid - instalacja fotowoltaiczna pracuje tylko na potrzeby własne. Niema możliwości oddania wyprodukowanej nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej, a wyłącznie możliwość zmagazynowania w akumulatorach. W tym przypadku należy więc tak dobrać instalację, aby nie generowała więcej energii niż inwestor jest w stanie skonsumować.

Przez połączenie ze sobą paneli fotowoltaicznych, można stworzyć wydajny i dopasowany do potrzeb system, a wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej muszą zostać odebrane przez lokalny zakład energetyczny. Aby uzyskać większą moc instalacji możliwe jest montowanie paneli w grupach. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, żeby panele zostały ustawione na ziemi lub zainstalowane na dachu budynku gospodarczego w pewnej odległości od domu.

Firma De Dietrich posiada w swojej ofercie zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET. Szeroki zakres ilości paneli w zestawach o mocach od 2,08 kWp do 5,2 kWp, pozwala dopasować rozwiązania do dostępnej powierzchni, konkretnego zapotrzebowania oraz rodzaju dachu. Zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy instalacji: panele fotowoltaiczne, inwerter, kable i konektory, a także system mocowania dachowego dopasowany do rodzaju pokrycia.

Istnieje także możliwość wyceny zestawu fotowoltaicznego w dowolnej konfiguracji dopasowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Przy instalacji fotowoltaicznej możliwe jest wsparcie finansowe

Inwestorzy swoją uwagę powinni skierować na działający od kilkunastu miesięcy rządowy program “Czyste Powietrze”, który w przypadku instalacji fotowoltaicznej umożliwia pozyskanie pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Pożyczka może wynosić maksymalnie 30 000 zł (do 6000 zł za 1 kW mocy zainstalowanej). Wnioski, które są składane w ramach programu, mogą dotyczyć dotacji lub pożyczki, przeznaczonych na wymianę źródła ciepła oraz prace z tym związane.

Dofinansowanie może wynieść nawet do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Pożyczki udziela się na okres do 15 lat, z niskim oprocentowaniem, które wynosi nie mniej niż 2% rocznie. Program “Czyste Powietrze” i ulga termomodernizacyjna to instrumenty wsparcia finansowego, które mają na celu zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery oraz poprawę efektywności energetycznej.

 

źródło i zdjęcia: De Dietrich Technika Grzewcza