Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Gdzie sprawdzi się styropian akustyczny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Galerie handlowe, budynki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, budynki przemysłowe, czy nawet szkoły - wszystko to są miejsca, gdzie codziennie przewijają się setki osób. Jest wrzawa i ciągły ruch. Nie do przecenienia w takich miejscach jest dobra izolacja akustyczna, a jej elementem, często niedocenianym, może być styropian.

- "Styropian utożsamiany jest przede wszystkim z izolacją termiczną, ocieplaniem i słusznie. Warto jednak pamiętać, że może mieć dodatkowe właściwości tak, jak np. styropian akustyczny. Można o nim powiedzieć, że to materiał do zadań specjalnych. Przemyślany wybór styropianu pozwoli nam zatem upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu" - wskazuje Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Styropian akustyczny taki, jak Styropmin z serii EPS, ma zastosowanie jako izolacja, zarówno cieplna, jak i akustyczna. Ten materiał wygłusza tzw. dźwięki uderzeniowe, które wywoływane są, i dobrze o tym pamiętać, choćby przez kroki, trzaśnięcia drzwiami, upadek przedmiotów, ale także jest to hałas instalacji wodnej, kanalizacyjnej, grzewczej, czy wentylacyjnej.

- "Akustyczne płyty podłogowe, takie jak Styropmin EPS T, to rozwiązanie, które stosujemy na stropach międzykondygnacyjnych w tzw. podłogach pływających. Wyrób ten produkowany jest według specjalnej technologii, dzięki której zyskują świetne właściwości do tłumienia dźwięków uderzeniowych np. kroków, stukania obcasów, przesuwania mebli czy uderzenia piłką itp. Prawidłowe ułożenie tych płyt chroni przed uciążliwymi dźwiękami, które mogą się rozprzestrzeniać po wszystkich przegrodach budynku" - mówi Renata Ciszewska.

Milion kroków, milion trzaśnięć

Mówią, że pieniądze potrzebują ciszy. Może. Ale nie dotyczy to ich wydawania. Przykładem niech będą galerie handlowe z setkami sklepów i nieprzebraną rzeką klientów.

- "Galerie handlowe to bardzo wymagające miejsca, codziennie odwiedzają je setki osób, nieustannie słychać odgłos otwieranych i zamykanych drzwi, codziennie rozkładany jest towar, a jednocześnie każdy sklep, dla komfortu i pracowników i klientów, musi być przytulny. Nasze styropiany przetestowaliśmy w licznych galeriach handlowych i wszędzie się sprawdziły" - mówi Renata Ciszewska.

Styropmin dostarczał bowiem swoje materiały na potrzeby tak dużych obiektów, jak warszawskie Centrum Handlowe Promenada, galeria handlowa Mazowia w Płocku, czy powstająca obecnie galeria handlowa w Sokółce. Równie wymagającymi obiektami, potrzebującym izolacji akustycznej, są np. szkoły. Przy setkach, a czasem i tysiącu uczniów i nauczycieli kluczowe jest zapewnienie maksymalnego komfortu. Zadbało o to m.in. gimnazjum w Zambrowie, decydując się na styropian Styropminu.

- "To samo można powiedzieć także o szpitalach, choć szpital, w przeciwieństwie do szkoły, nie kojarzy nam się z hałasem. A przecież jest to miejsce, w którym odbywa się nieustanny ruch i jednocześnie byłoby dobrze, gdyby chorzy na oddziałach mieli zapewniony spokój. Na izolację styropianem Styropminu zdecydowała się np. wyjątkowa w skali kraju placówka, czyli Centrum Zdrowia Dziecka" - podkreśla Renata Ciszewska.

Sąsiad? Nie słyszę

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o cichym mieszkaniu, w którym może po prostu odciąć się od świata, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniego wyciszenia budynkom mieszkalnym. Styropmin ma w swoim portfolio liczne inwestycje mieszkaniowe m.in. osiedla apartamentowców (Słoneczne Tarasy, Tysiąclecia, Apartamenty Jagiellońskie) w Białymstoku, czy Osiedle Poloneza w Warszawie.

- "Mieszkanie jest naszym azylem. Trudno sobie wyobrazić komfort w mieszkaniu, nawet najstaranniej urządzonym, jeśli nie jest w nim ciepło i cicho, dlatego tak ważny jest właściwy wybór materiałów izolacyjnych" - podsumowuje Renata Ciszewska.

źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum