Jak szybko zablokować wilgoć i zlikwidować wykwity na ścianach i suficie?

Wilgoć w domu nie musi oznaczać konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak blokery wilgoci, możesz skutecznie i szybko poradzić sobie z nadmierną kondensacją pary wodnej oraz nieestetycznymi wykwitami. W tym artykule przedstawiamy praktyczne metody, które pomogą Ci zachować suchość i estetykę Twojego domu, bez konieczności angażowania fachowców. Poznaj proste sposoby na usunięcie plam i zapobieganie ich powrotowi, które możesz zastosować samodzielnie.

Jak szybko zablokować wilgoć i zlikwidować wykwity na ścianach i suficie?
Ultrament Płyta budowlana Ultrament
Dane kontaktowe:
61 286 45 00
Prądzyńskiego 20 63-000 Środa Wielkopolska
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy uszczelniania budynku

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wilgotne plamy i wykwity na ścianach czy suficie? To problem, który dotyka wiele, nawet nowo wybudowanych domów. Głównym winowajcą jest wentylacja - jej brak, wadliwy system lub nieodpowiednia wydajność.

Poza tym powstawaniu wilgoci i wykwitów sprzyjają nieocieplone lub nieprawidłowo zaizolowane ściany. Nie pomaga także nieregularne wietrzenie, nowoczesny układ pomieszczeń zakładający kuchnię otwartą na salon czy coraz modniejsze aranżacje wykluczające płytki ceramiczne w łazience.

- Z ryzykiem wystąpienia wilgoci czy powstania wykwitów mamy do czynienia praktycznie w każdym pomieszczeniu narażonym na długotrwałe oddziaływanie pary wodnej. Powstające uszkodzenia są nie tylko nieestetyczne, ale mają szkodliwy wpływ na zdrowie domowników. Dlatego bez zbędnej zwłoki należy nie tylko zakryć ślady, ale skutecznie zblokować przyczyny ich występowania - tłumaczy Maciej Szymański, marketing manager z firmy MC-Bauchemie, producenta marki Ultrament.

Jak szybko zblokować wilgoć?

Gdy na ścianach czy suficie pojawiają się ślady wilgoci, należy reagować szybko i skutecznie. Jak krok po kroku wyeliminować problem i zapobiec ponownemu wystąpieniu?

Jeżeli wilgoć wniknęła głęboko w warstwę tynku i w następstwie pojawił się grzyb, to w pierwszej kolejności należy go usunąć preparatami grzybobójczymi. Kolejnym krokiem jest zastosowanie blokera wilgoci, czyli paroprzepuszczalnego środka blokującego zawilgocenia wodne występujące na ścianach czy sufitach.

Dzięki odpowiedniej recepturze, preparat głęboko wnika w podłoże, reagując ze znajdującą się tam wilgocią i tworząc barierę uszczelniającą. Co istotne, środek jest wodoszczelny, a jednocześnie otwarty na dyfuzję pary wodnej, dlatego nie wymaga osuszania zaatakowanych miejsc i może być stosowany bezpośrednio na wilgotne podłoża.

Po nałożeniu Blokera dochodzi do dwóch sytuacji. Z jednej strony środek pozwala wilgoci na odparowanie z zaatakowanego miejsca, z drugiej tworzy skuteczną barierę, uniemożliwiającą wilgoci wnikanie i dalszą migrację - precyzuje Maciej Szymański.

WAŻNE!

Bloker wilgoci ma postać białej farby, do której wystarczy dodać pigment, aby uzyskać pożądany na ścianie kolor. Można również przemalować powierzchnię inną farbą paroprzepuszczalną, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu ostatniej warstwy blokera, czyli ok. 8 godzinach po aplikacji.

Jak skutecznie zlikwidować szpetne wykwity?

Czarno-szare plamy po pleśni i grzybie, brunatne ślady po sadzy kominkowej, a to wszystko w towarzystwie nieprzyjemnego zapachu stęchlizny? Gdy stosownie szybko nie opanujemy problemu z wilgocią, na ścianach i sufitach pojawią się psujące efekt wizualny wykwity. Jak je usunąć? Wszystko zależy od skali uszkodzenia.

Niestwardniałe, świeże naloty można spróbować zmyć za pomocą lekko zwilżonej gąbki. Stosuje się również farby akrylowe, lateksowe czy ceramiczne do zakrycia powstałych wykwitów - jednak takie metody nie sprawdzają się w dłuższym czasie.

Gdy mamy do czynienia z bardziej uporczywymi nalotami, bezpieczniej zastosować specjalistyczny środek, który będzie blokować wilgoć i dodatkowo skutecznie zakryje wykwity bez konieczności skuwania tynków. Taki preparat ma formę silnie kryjącej, białej farby, która wnika w podłoże tworząc jednocześnie barierę uszczelniającą.

Aby uzyskać inny kolor na ścianie, można preparat zabarwić dodając bezpośrednio pigment lub też po jego całkowitym wyschnięciu przemalować ścianę inną farbą paroprzepuszczalną.

Nadmiar wilgoci w domu umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Objawiają się w postaci zielonych, brunatnych, białych czy czarnych wykwitów, którym towarzyszy nieprzyjemny, stęchły zapach, którego nie da się wywietrzyć. Nie jest to problem tylko wizualny, lecz również zdrowotny.

Warto jak najszybciej uporać się z nim, szczególnie że przy wsparciu nowoczesnych środków wiele prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, bez udziału fachowców.

źródło i zdjęcia: Ultrament

Autor
Aleksander Rembisz
Aleksander Rembisz

Ciągły kontakt z ludźmi to dla mnie prawdziwa przyjemność i naturalne środowisko pracy. Może właśnie dlatego w redakcji czuję się niczym ryba w wodzie. Moja przygoda z pracą w wydawnictwie i budowlaną prasą branżową zaczęła się całkiem niewinnie - ponad 20 lat temu - jeszcze na studiach. I tak oto inżynier budowlany został redaktorem. Początkowo zakres moich obowiązków obejmował przygotowanie do druku wydań branżowych, ale wraz z rozwojem mediów musiałem siłą rzeczy przebranżowić się na copywritera, moderatora forum branżowego i administratora profili redakcyjnych na platformach SM. Znajdziecie mnie na Facebook - Budomisja Złote Porady Budowlańców, Linkedin - Grupa Budujemy Dom, forum.budujemydom.pl, oraz ślad po mnie na portalach budujemydom.pl i budownictwob2b.pl.