Oprócz typowego przeznaczenia jadalni, którym jest - jak sugeruje nam już nazwa - spożywanie posiłków, pomieszczenie to może pełnić szereg innych funkcji.
Przy dużym, wygodnym stole nasze dzieci lubią odrabiać lekcje, a i my czasem zasiadamy przy nim z laptopem by przy kawie zająć się, na przykład, opłaceniem rachunków.
Dlatego właśnie przemyślana aranżacja tego punktu w naszym domu jest bardzo istotna.
Wiele, pozornie nieistotnych wyborów na etapie urządzania, ma ogromne znaczenie w późniejszym czasie, kiedy zaczynamy z naszej jadalni korzystać na co dzień. Wielkość i kształt stołu, dobór krzeseł, odpowiednie oświetlenie, dodatki. Wszystko to razem powinno tworzyć spójną całość, doskonałą pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.
Zacznijmy od najważniejszego - stół
Bez niego jadalni by przecież nie było. A jaki powinien być stół w naszej jadalni? Możliwości wyboru jest wiele. Stoły kwadratowe, prostokątne, okrągłe lub owalne - w jadalni sprawdzi się każdy kształt, jednak nie na każdy możemy sobie pozwolić. To wszystko to kwestia indywidualna, podyktowana przede wszystkim możliwościami metrażowymi jakie mamy do dyspozycji. Musimy jednak pamiętać by przy wyborze rozmiaru stołu wziąć pod uwagę, że odsunięte krzesła zajmują ok. 60-70 cm, a więc do tego powinniśmy doliczyć jeszcze około 50 cm, aby móc swobodnie przechodzić między nimi a ścianą. Najwygodniejszą opcją jest zazwyczaj stół okrągły, każda z siedzących przy nim osób jest równa i ma tyle samo miejsca. Jednak koło jako figura geometrycznie doskonała ma największą powierzchnię, a zatem zajmuje więcej miejsca niż stół prostokątny.
Drugą istotną kwestią przy wyborze stołu jest jego podstawa. Stół na jednej nodze będzie najwygodniejszy, każdy z siedzących będzie miał dużo miejsca, nikt nie będzie trafiał na nogi stołowe. Obecnie dostępne w sprzedaży są stoły nawet z prostokątnym blatem, na jednej nodze. Najczęściej są to stoły modernistyczne, w nowoczesnym stylu. Do tego wiele możliwości przy wyborze materiału, z którego jest nasz stół nie ułatwia podjęcia decyzji. Stół szklany, drewniany, czy może z tworzywa sztucznego ze szklanym blatem? Powinien on pasować do głównego stylu dominującego w pomieszczeniu, a zatem; szklane elementy stołu idealnie będą "grały" w pomieszczeniu urządzonym w nowoczesnym stylu, a drewno sprawdzi się w jadalni romantycznej, wiejskiej czy rustykalnej.
Wybór krzeseł
Podobnie jak przy wyborze stołu naszą uwagę powinniśmy skupić na wyglądzie, ale nie tylko. Sprawą największej wagi powinna być wygoda i komfort siedzenia. Kształt podstawy to już kwestia indywidualnego wyboru, możemy wybierać między trójnogami, krzesłami klasycznymi lub nowoczesnymi, na jednej nodze.
Odpowiednie oświetlenie
Najlepiej tutaj sprawdzi się lampa umieszczona centralnie nad stołem. Lampa, lub lampy. Jeśli stół jest długi warto doświetlić go dwiema lampami, tak by światło było równomiernie rozłożone. Lampy powinny emitować światło w ciepłej barwie, dzięki temu serwowane na stół potrawy będą wyglądały naturalnie i apetycznie. Kształt lampy powinien pasować do kształtu stołu, dlatego w jadalni, w której stół ma okrągły blat najkorzystniej wyglądać będzie lampa z okrągłym kloszem powieszona centralnie nad środkiem stołu. Do jadalni nowoczesnej z okrągłym stołem idealna będzie designerska lampa MADS w połyskującym metalicznym kolorze miedzi lub srebra. Pięknie odbije światło i będzie na pewno ciekawym i modnym dodatkiem w naszej jadalni.
- Okrągły stół
Nad okrągłym stołem sprawdzi się też prosta, ale niebanalna TUBA. Wykonana z metalu, dostępna w kilku opcjach kolorystycznych i dwóch rozmiarach. Z wierzchu prosty, okrągły klosz jest biały lub czarny, w zależności od naszego wyboru, natomiast w środku możemy wybierać między metalicznymi kolorami: srebrnym, złotym lub pomarańczowym. Pomysł z metalicznym środkiem klosza wydaje się być bardzo trafiony, ze względu na to jak pięknie światło będzie się od tych metalicznych barw odbijać.
- Geometryczne akcenty
Miłośnikom geometrycznych akcentów we wnętrzach, powinna z kolei przypaść do gustu lampa RICH, która również jest lampą okrągłą, ale już nie tak prostą i minimalistyczną jak TUBA. RICH posiada przestrzenny, trójwymiarowy klosz, który sprawia wrażenie jakby był zbudowany z trójkątów i rombów. Doskonale wpasuje się w klimaty modernistyczne, dodając jadalni nieco pazura i przy okazji, pięknie rozświetlając stół dzięki metalicznemu wnętrzu klosza. Co więcej, będzie pasował do każdego kształtu stołu.
- Prostokątny stół
Jeśli chodzi o stół prostokątny tutaj zawsze dobrze sprawdzają się lampy wiszące. Nowoczesna FLACONETTA, o niebanalnym designie, z cylindrycznymi kloszami w pięknych kolorach szampana i dymu to przykład lampy wiszącej, która pięknie podkreśli charakter wnętrza. Idealnie sprawdzi się w każdym wnętrzu modernistycznym, skandynawskim, eklektycznym czy industrialnym.
- Klasyczne wnętrza
Jeśli chodzi o wnętrza bardziej klasyczne, najlepiej ich urodę podkreśli elegancka i nowoczesna MAXIMA.
Natomiast w jadalni, w której brak konkretnego, wyrazistego akcentu znakomicie sprawdzi się lampa GRAPE. Bardzo ciekawy kształt intryguje i przyciąga wzrok. Do tego szklany klosz pięknie rozpraszający światło… GRAPE to zdecydowanie propozycja idealna dla miłośników nieszablonowych, oryginalnych rozwiązań. Lampa dostępna jest w dwóch kolorach; srebrnym/transparentnym i szarym. Wszystko zwieńczyć powinny odpowiednie dodatki.
Rodzinne fotografie w ramkach na ścianach, obrazy lub modernistyczna grafika geometryczna. Zielony akcent w postaci ciekawej rośliny w doniczce, lub świeżych, ciętych kwiatów w wazonie na stole. Nie powinniśmy oczywiście przesadzić; przy urządzaniu wnętrz sprawdza się zasada "im mniej tym lepiej".
źródło i zdjęcia: SPOT Light Sp. z o.o.