Na czym polega galwaniczne uzdatnianie wody?

Odpowiedź eksperta: Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie galwaniczne uzdatniacze wody Energywater®, w których zastosowano przemiennie ogniwa tytanowo-cynkowe i miedziane. Urządzenia te w zasadniczy sposób różnią się od stacji uzdatniających. Są od nich znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu. Mimo dużo niższej ceny uzyskiwany efekt jest równie dobry. Jak wygląda cały proces galwanicznego uzdatniania wody od strony fizyki i chemii i dlaczego jest on tak skuteczny?

Na czym polega galwaniczne uzdatnianie wody?
Brann Grupa Brann: magnetyzery do wody Energy Water
grupabrann.pl
Dane kontaktowe:
71 726 24 18
Polna 76 C 55-010 Groblice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak powstaje kamień w instalacjach grzewczych?

W wodzie sieciowej rozpuszczony jest wapń Ca+2. Jest on główną przyczyną zanieczyszczenia rurociągów i wymienników ciepła przez kamień, który znajduje się w wodzie jako wodorowęglan wapnia Ca(HCO3)2. Pod wpływem hydrodynamiki wody i zmiany temperatury wody, wodorowęglan wapnia rozkłada się na tlenek węgla CO2 i słabo rozpuszczalny węglan wapnia (kalcyt).

Energywater® wykorzystuje do uzdatniania zasadę elektrochemiczną

Podczas przepływu wody przez uzdatniacz powstaje w nim różnica potencjałów o napięciu od 0,7 do 1 wolta. Anoda tytanowo-cynkowa uzdatniacza Energywater® uwalnia jony cynku. Tlenek węgla CO2 znajdujący się w wodzie wiąże się z kationami cynku i tworzy węglan cynku ZnCO3. Z kalcytu CaCO3 krystalizującego w układzie trójkątnym powstaje aragonit CaCO3, krystalizujący w układzie rombowym, który z łatwością wypłukiwany jest z instalacji wodnej.

Aragonit transportowany razem z wodą szlifuje dodatkowo istniejące osady kamienia w rurociągu. Wolne aniony cynku mają tendencję do łączenia się z już osadzonym wapniem, a tym samym do wypłukiwania osadów wapnia i związków wapna z systemu wodnego.

Kolejnym pozytywnym efektem funkcjonowania uzdatniacza Energywater® jest przekształcenie powierzchniowych, oksydowanych warstw metalu za pomocą reakcji redukcji cynku. Istniejące warstwy kamienia wodnego i rdzy są stale usuwane w mikroskopijnych ilościach i w formie roztworu są wypłukiwane z systemu. Po usunięciu osadu kamienia wodnego, na powierzchni rurociągu stopniowo utworzy się antykorozyjna warstwa ochronna - magnetyt, co skutkuje zatrzymaniem dalszej korozji systemu.

W efekcie z instalacji wodnej usuwany jest kamień i nie powstają nowe osady. Woda uzdatniona przez Energywater® zachowuje wszystkie składniki mineralne; wapń, magnez, sód, potas oraz pierwiastki śladowe: miedź, selen, cynk niezbędne dla naszego zdrowia.

Alfred Owczarek
Dział techniczny CIEPŁO-TECH sp.j.
Wyłączny przedstawiciel marki Energywater® w Polsce
fot. Ciepło-Tech