Jak konserwować elektronarzędzia?

Solidnymi elektronarzędziami możemy cieszyć się przez całe lata. By intensywnie użytkowany sprzęt działał jak nowy, należy zadbać o jego konserwację.

Jak konserwować elektronarzędzia?
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wybierając elektronarzędzia chcemy, by była to inwestycja długoterminowa. By tak się stało, istotne jest to, jak traktujemy sprzęt. Kluczowe jest zachowanie czystości, wybór akcesoriów i użytkowanie zgodne z przeznaczeniem.

Czyszczenie priorytetem

W przypadku elektronarzędzi ważną rolę odgrywa zachowanie czystości sprzętu po każdym użyciu. Szczególnego znaczenia nabiera to w kwestii narzędzi jak szlifierka stołowa, pracujących w strefie wylotu pyłu.

- "Ten potrafi zablokować szczęki uchwytu lub go skutecznie unieruchomić. By się tego ustrzec, warto pamiętać o regularnym odsysaniu pyłu na przykład przez wykorzystanie odkurzaczy współpracujących z elektronarzędziami" – mówi Jacek Sztorc, menedżer produktu w Lange Łukaszuk.

Wybierając elektronarzędzia chcemy, by była to inwestycja długoterminowa

O czym jeszcze pamiętać?

  • Przedmuchiwaniu sprężonym powietrzem – pozwala uniknąć uszkodzenia silnika
  • Czyszczeniu przewodów wentylacyjnych – mokrą szmatką lub miękką szczoteczką
  • Nie zapominać o kurzu – jego gromadzenie się prowadzi do zwarć

Regularne smarowanie

Równie istotne jest smarowanie przekładni.

- "Podczas pracy smary wytapiają się od temperatury. Gdy narzędzie zaczyna słabnąć, może to oznaczać brak smarowania wewnątrz sprzętu" – mówi Jacek Sztorc.

Tę czynność najlepiej wykonać w autoryzowanym serwisie, który zapewnia np. Lange Łukaszuk, oficjalny dystrybutor w Polsce ponad 20 producentów sprzętu jak Scheppach czy Panasonic. Dodatkowo można zadbać o ochronę wrzecion i współpracujących ze sobą elementów przekładni za pomocą środków czyszcząco-smarujących w spreju.

Sprawne elementy

Chcąc wydłużyć żywotność sprzętu, należy pamiętać o wymianie zużywających się w czasie pracy brzeszczotów czy tarcz szlifujących.

– "Praca na zużytych elementach może uszkodzić elektronarzędzia. Można je wymienić osobiście, bo najczęściej nie wymaga to rozbierania obudowy" – tłumaczy Jacek Sztorc.

Ważną jest też zachowanie dobrej kondycji podatnych na naderwania przewodów zasilających. Przy niewielkich uszkodzeniach należy natychmiast skrócić kabel, a jeśli to nie możliwe, wymienić go na nowy, by uniknąć całkowitego przecięcia.

Solidnymi elektronarzędziami możemy cieszyć się przez całe lata

Zgodnie z przeznaczeniem

By dłużej cieszyć się prawidłowo funkcjonującymi elektronarzędziami należy pamiętać, by wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem. Informacje o tym, z jakim rodzajem materiału radzi sobie elektronarzędzie, jaka jest jego dopuszczalna grubość, czy jakich akcesoriów wymaga, są podane w instrukcji lub na opakowaniu. Przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z poradami, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.

źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Spółka jawna