Jak gromadzić i wykorzystywać deszczówkę?

Zbieranie deszczówki jest idealnym sposobem na zredukowanie kosztów rachunków za wodę w gospodarstwach jednorodzinnych. Takie działania nie są trudne, a korzyści ze zbierania wody deszczowej jest bardzo wiele. Jak najłatwiej zgromadzić i jak najlepiej wykorzystać deszczówkę? Na to pytanie odpowiadamy już teraz.

Jak gromadzić i wykorzystywać deszczówkę?
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k. PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW, SZCZELNE ZBIORNIKI NA ŚCIEKI
Dane kontaktowe:
42 213 27 66, tel. kom. 506 226 116, 510 209 465
Bukowiec, Przylesie 7 95-006 Brójce k/Łodzi

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zbiornik na deszczówkę

Gromadzenie deszczówki nie jest sprawą skomplikowaną. Do tego celu wykorzystać można dostępne w sklepach, specjalnie przystosowane zbiorniki naziemne lub też stworzyć taki pojemnik samemu, używając beczki, nieużywanego szamba plastikowego czy innego pojemnika. Jeżeli zebraną wodę chcemy zastosować do podlewania wody lub innych czynności, lepiej nie wybierać pojemnika wykonanego z metalu, gdyż bardzo łatwo może on doznać korozji, która skutkuje zwiększeniem ilości żelaza w gromadzonej deszczówce.

Popularne są również zbiorniki podziemne, sytuowane w piwnicach lub w ziemi. Równie skutecznie zbierają one wodę deszczową, a dzięki możliwości łączenia modułowego, można z kilku takich zbiorników utworzyć jeden większy.

Niektóre zbiorniki, zarówno naziemne, jak i podziemne możemy udoskonalić, dokładając do nich specjalne filtry i czujniki, które w dobry sposób oczyszczają wodę, dzięki czemu można ją wykorzystać na jeszcze więcej sposobów.

Wykorzystanie wody deszczowej

Najczęściej zebraną wodę z deszczówki używa się do podlewania roślin. Do tego celu nie trzeba jej nawet specjalnie oczyszczać, gdyż podczas deszczu do gleby i tak dostają się wszystkie substancje już w wodzie zawarte. Bez oczyszczania można deszczówkę zastosować także do spuszczania toalety.

Jeżeli wykorzystać odpowiednie filtry, które pomogą oczyścić płyn, zastosowanie takiej deszczówki jest znacznie szarsze i sprawia, że łatwiej można zaoszczędzić na wodzie. Oczyszczoną deszczówkę stosować można bowiem do prania lub kąpieli.

Korzyści z wykorzystywania wody z opadów jest sporo, dlatego też mnóstwo gospodarstw decyduje się na jej gromadzenie, ponieważ koszt samego zbiornika na wodę, często zwraca się po kilku miesiącach jej zbierania, a pojemniki na deszczówkę, zaliczają się w większości do produktów trwałych, jeden zakup może więc wystarczyć na wiele lat.

Jeżeli uważamy, że naziemny pojemnik na deszczówkę może zakłócić starannie wykonaną aranżację działki, wystarczy przejrzeć ciekawe oferty producentów, którzy w swoim asortymencie posiadają modele dekoracyjne, na przykład w postaci dzbanów lub beczek, które doskonale wpasują się w architekturę terenu.

źródło i zdjęcie: Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.