Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Stropy

Problem "klawiszowania" stropów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Klawiszowanie to powstawanie rys pomiędzy elementami nośnymi stropów. Czy stropy z płyt prefabrykowanych klawiszują?

Jak rozwiązać problem klawiszowania stropów?

Klawiszowanie to bardzo często podnoszony problem i warto w kilku słowach go wyjaśnić. Otóż klawiszują stropy źle ułożone i to zarówno wykonane z płyt, jak i stropy gęstożebrowe (np. Teriva).

Dodatkowo w stropach gęstożebrowych możemy spotykać się z tym problemem częściej, ponieważ ich układanie jest bardziej złożone, w związku z tym podczas prac budowlanych można popełnić więcej błędów (brak niezbędnych zbrojeń, wady ułożenia, źle umiejscowiona ścianka działowa).

Stropy z płyt układa się szybciej i łatwiej, jednak tego typu stropy mają złą sławę z dawnych lat. Dotyczy to budownictwa z tzw. wielkiej płyty, gdzie do dzisiaj widać przypadki nierównych ścian czy sufitów.

Jest to, co należy jeszcze raz podkreślić, efekt złego ułożenia, złej jakości płyty (np. nierówności krawędzi) oraz zalania przestrzeni pomiędzy zamkami złej jakości betonem.

Zaprawa ekspansywna do betonu

Aby wyeliminować efekt klawiszowania firma wprowadziła na rynek specjalny dodatek do betonów, którego zastosowanie nadaje masie betonowej właściwości ekpansywne, co oznacza, że po zalaniu beton taki nie kurczy się i nie tylko pozostaje przy swej pierwotnej objętości, lecz ją zwiększa.

Zastosowanie tego typu betonu pomiędzy zamkami płyt, powoduje ich dużo sztywniejsze związanie oraz eliminuje wolne przestrzenie mogące powstać po związaniu klasycznego betonu (a także odparowaniu wody) - wolne przestrzenie, które obok złego ułożenia płyt są zawsze głównym powodem klawiszowania.

Zaprawa ekspansywna do wypełniania zamków pomiędzy płytami strunobetonowymi to gotowy do użytku produkt w proszku, którego skład opracowano z myślą o przygotowaniu niekurczliwych betonów i zapraw o niskim stosunku wody do cementu.

Produkt zawiera substancje o wysokim stopniu płynności (superplastyfikatory), które pozwalają uzyskać mieszanki o niskim stosunku wody do cementu.

źródło i zdjęcia: Konbet Poznań Sp. z o.o., Sp. k.

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum