Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje techniczne

Steinbacher Izoterm: Ocieplenie balkonu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Rolą każdej izolacji cieplnej - także balkonów - szczególnie w klimacie Polski, jest zmniejszenie strat ciepła budynku przez przenikanie do otoczenia. Podstawowym powodem ograniczenia strat ciepła, są stale rosnące ceny energii. Zatem, dla zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków, konieczne staje się zmniejszenie zużycia energii.

Termoizolacja balkonu - skuteczny sposób na likwidację mostków termicznych

Drugim powodem stosowania termoizolacji, jest zabezpieczenie się przed nadmiernym schłodzeniem przegród zimą. Jeśli temperatura na ich wewnętrznej powierzchni obniży się do wartości temperatury punktu rosy lub niższej, dojdzie do kondensacji pary wodnej na tych powierzchniach i zagrożenia powstaniem pleśni i zagrzybień. W konsekwencji, pojawi się korozja biologiczna - nieodwracalnie niszcząca materiały przegród a także zagrażająca zdrowiu mieszkańców.

Stosowanie materiałów termoizolacyjnych do ociepleń balkonów nie może być przypadkowe czy "na wyczucie", bowiem ograniczeniem są dwa aspekty:

Fizyczny: Wykluczenie kondensacji pary wodnej wewnątrz warstw przegród oraz na skrajnych powierzchniach w sąsiedztwie balkonu. Odnieść się należy do pojęcia izolacji cieplnej zgodnej z fizyką budowli.

Ekonomiczny: Określenie rodzaju i grubości termoizolacji, która pozwoli uzyskać najniższe koszty budowy balkonu przy jednocześnie możliwie najniższych kosztach eksploatacji budynku. Odnieść się należy do pojęcia ocieplenia ekonomicznie uzasadnionego.

Zanim zapoznasz się z tematem, który wybrałeś, warto poznać podstawy teoretyczne procesów ruchu ciepła i wilgoci przez przegrody budowlane. Pozwoli to nie tylko na świadomy wybór rozwiązań technicznych, ale też pozwoli lepiej przyswoić i poznać konieczne technologie i zakres prac. Jest to wiedza potrzebna zarówno projektantowi, jak też wykonawcy.

źródło i zdjęcia: Steinbacher Izoterm

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum