Zwróć szczególną uwagę na realne wymiary pomieszczenie na poddaszu
Oglądając projekty, zwracajmy uwagę na przekroje - one dostarczą nam rzetelnych informacji. Najważniejsza informacja to wysokość ścianki kolankowej - dopiero na jej podstawie możemy wyliczyć faktyczną, czyli pełnowartościową powierzchnię pomieszczenia, która może się bardzo różnić od tej liczonej z poziomu podłogi.
Zaplanuj przestrzeń kąpielową
Planowanie powinniśmy zacząć od zagospodarowania przestrzeni pod ukośnym sufitem. Najczęściej stosowana taktyka to umieszczenie w tym miejscu wanny.
Aby zminimalizować ryzyko uderzenia głową w sufit podczas wychodzenia z kąpieli, wannę można ustawić nie wzdłuż, lecz prostopadle do ściany tak, że jeden z krótszych boków znajdzie się pod wyższym fragmentem. Z kolei odsuwając wannę od niskiej ściany, zyskamy przydatną półkę, którą stworzy obudowa wanny. Jeśli ścianka kolankowa ma więcej niż 1 m, można spokojnie postawić wannę równolegle, jednak kąt dachu powinien mieć wówczas 45°. Dobrym wyborem będzie model narożny, ponieważ w tego typu wannie siedzimy pod kątem do ścianki, a nie równolegle. Na jakąkolwiek opcję się decydujemy, pamiętajmy, że w miejscu, w którym podnosimy się, wychodząc z kąpieli musimy mieć minimum 190 cm przestrzeni.
Gdzie zaplanować kabinę prysznicową?
Inaczej wygląda sprawa z natryskiem – ten wymaga sporej przestrzeni, bowiem najmniejsza dostępna kabina ma wymiary 80×80 cm. Możemy zaoszczędzić miejsce, montując narożną półokrągłą kabinę, zamawiając model na wymiar lub decydując się na wersję bezbrodzikową z odwodnieniem liniowym niskim lub odwodnieniem ściennym. Ta ostatnia opcja daje wiele możliwości, zarówno aranżacyjnych, jak i pod względem dopasowania do dostępnej przestrzeni.
Prysznic bez brodzika i tradycyjnej kabiny może mieć dowolną wielkość, przez co pozwala dostosować tę część wyposażenia łazienki do wymiarów wnętrza. Może być odgrodzony od reszty całkiem, częściowo lub w ogóle. Natrysk można wkomponować praktycznie wszędzie, optymalnie wykorzystując każdy fragment łazienki.
Świetnym miejscem na prysznic są większe lub mniejsze wnęki – funkcję izolującą od reszty łazienki może pełnić szklana ścianka lub przeszklone drzwi. Umieszczenie prysznica pod skosem też nie będzie problemem – w najwyższym miejscu montujemy natrysk, zaś tył zabudowujemy niską ścianką. Jedyne, o co trzeba się zatroszczyć w wypadku kabin bez brodzika to odpowiedni odpływ liniowy założony w podłodze lub w ścianie.
W jaki sposób odprowadzić wodę z wanny lub z brodzika?
Do wyboru jest odwodnienie punktowe, czyli umieszczana zwykle na środku podłogi w kabinie kratka ściekowa, wokół której montuje się spadek w kierunku spustu. Bardziej eleganckie i efektowne jest odwodnienie liniowe niskie, zakładane przy ścianie lub na łączeniu mokrej i suchej strefy łazienki i przykrywane estetyczną maskownicą. Obszar odbioru wody jest większy w przypadku odwodnienia liniowego. To nowoczesne i nadające łazience unikatowy charakter rozwiązanie ma też ważną stronę praktyczną. Brak stopnia pomiędzy prysznicem a suchą częścią łazienki zapewnia bezpieczeństwo, a poszczególne elementy – ozdobna maskownica, szklane drzwi czy syfon brodzikowy z wyjmowanym koszyczkiem – są łatwe w czyszczeniu.
Gdzie umieścić umywalkę?
Umieszczenie umywalki pod skośną ścianą wygląda efektownie i jest teoretycznie możliwe, ponieważ korzystając z niej, pochylamy się. Nie jest to też sprzęt sam w sobie wysoki – standardowo jego górna krawędź znajduje się na wysokości 85 cm od podłogi. Jednak komfortowe użytkowanie umywalki wymaga więcej miejsca, zwłaszcza jeśli zależy nam na zawieszeniu w tym miejscu lustra (będzie to możliwe dopiero przy ścianie o wysokości 190 cm). Dobrym pomysłem jest ustawienie umywalki pod oknem dachowym – wówczas zyskujemy więcej miejsca i nie zawadzimy o skos.
Gdzie zaplanować szafki na kosmetyki, środki czystości i ręczniki?
Skos w łazience można znakomicie wykorzystać do przechowywania kosmetyków, środków czystości i innych niezbędnych akcesoriów łazienkowych. W zależności od ilości dostępnego miejsca pod obniżonym sufitem można umieścić niską komodę z szufladami, niewielki schowek w ścianie lub szafę pod zabudowę stworzoną na wymiar.
Niższy fragment wnętrza pod pochyłością to też idealne miejsce na półki, wnęki czy schowki. Praktyczna może okazać się łazienkowa szafka czy regalik na kółkach, który w razie potrzeby można z łatwością wyciągnąć na środek pomieszczenia.
Gdzie powinna stać pralka?
W większości łazienkowych wnętrz trzeba uwzględnić miejsce na pralkę. Przestrzeń dostępna przy obniżonej ścianie też da się tutaj wykorzystać. Obsługując pralkę, nie przyjmujemy pozycji stojącej, zatem 150 cm powinno nam w zupełności wystarczyć. W miejscu, w którym się prostujemy, potrzebujemy już jednak 2 m. Myśląc o miejscu do prania, pomyślmy też o suszeniu. Suszarka wisząca jest montowana do sufitu lub wysokich partii ścian. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możemy wybrać stojącą, rozkładaną suszarkę.
Co jeszcze pod skosem?
Pod pochyłością można umieścić urządzenia, z których korzystamy w pozycji siedzącej, czyli sedes i bidet, pod warunkiem, że ścianka, przy której chcemy je zainstalować ma co najmniej 130 cm – mniej więcej tyle wysokości ma siedząc dorosły człowiek.
W miejscu, którym się podnosimy, ściana powinna mieć 200 cm. Pod skosem warto też umieścić wygodne siedzisko, np. wiklinowe z miękką poduchą – w ten sposób stworzymy przytulne miejsce, w którym będziemy mogli się zrelaksować podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Niska ścianka to także idealne miejsce na grzejnik.
Jak widać przestrzeń pod skosem da się zagospodarować na wiele sposobów, a poddasze ma wiele zalet. Okno dachowe sprawia, że pomieszczenie jest widne. Jasne barwy dodatkowo spotęgują ten efekt, a duże lustro czy szklane ścianki kabiny bez typowego brodzika optycznie powiększą niewysokie wnętrze.
Urządzenie łazienki na poddaszu wymaga otwarcia się na nietypowe rozwiązania, jednak jeśli zrobimy to w sposób przemyślany i pomysłowy, nasze wnętrze może zyskać wyjątkowy klimat i stać się jednym z najprzyjemniejszych miejsc w domu.
źródło i zdjęcia: INTER-PLAST (Vabo)