System kominowy zgodny z obowiązującymi normami
Przede wszystkim powinno interesować nas czy komin może pracować w warunkach wilgotnych oraz z jakiego rodzaju spalinami (od jakich paliw) może mieć kontakt. Warto dodać, iż część współczesnych systemów kominowych ma wykazaną zgodność z kilkoma normami dotyczącymi kominów.
Przykładem może być komin Schiedel Pro Advance, który dzięki dopuszczeniu do pracy w warunkach wysokich temperatur (dla urządzeń na paliwa stałe) oraz do pracy w warunkach wilgotnych (dla kotłów gazowych i olejowych) a także do tzw. trybu powietrzno-spalinowego, ma podaną "potrójną" klasyfikację, która potwierdza jego zastosowanie dla bardzo szerokiego spektrum kotłów grzewczych. Oczywiście zawsze przy zmianie kotła grzewczego niezbędne jest dodatkowo sprawdzenie czy istniejący przekrój przewodu kominowego będzie nadal poprawny (dla potrzeb nowego kotła)!
Czy komin tradycyjny może współpracować z nowoczesnym kotłem?
W przypadku kominów niesystemowych, np. tradycyjnych kominów z cegły nie ma możliwości ich współpracy z kotłami gazowymi lub olejowymi. Komin należy wyposażyć we wkład (zwykle stalowy), który jest dopuszczony do stosowania w warunkach pracy typowych dla konkretnego urządzenia grzewczego.
Odpowiedzi udzielił Mariusz Kiedos - Specjalista d/s techniki kominowej - Dział Techniczny Schiedel Polska Sp. z o.o.
źródło i zdjęcie: Schiedel Polska Sp. z o.o.