Jeżeli ogród zimowy ma służyć tylko jako weranda, jako miejsce gdzie zimą przechowuje się delikatne rośliny, wystarczy zdecydować się na ogród nieogrzewany. Konstrukcja tego typu jest oddzielona od przestrzeni mieszkalnej, dlatego nie musi spełniać wygórowanych warunków dotyczących izolacyjności cieplnej. W związku z tym do budowy ogrodów nieogrzewanych stosuje się tzw. zimne profile (aluminiowe czy PCV), wystarczające jest także pojedyncze przeszklenie. Pomimo zastosowania materiałów "zimnych", temperatura w ogrodzie nieogrzewanym w zimie nie spada poniżej 0ºC, najczęściej utrzymuje się w granicach 5º -15ºC.
Natomiast, jeżeli ogród zimowy ma spełniać funkcje pomieszczenia całorocznego (salonu, jadalni, gabinetu) konieczne jest wybudowanie tzw. ogrodu ciepłego - ogrzewanego, w którym temperatura nie spada poniżej 10ºC i utrzymuje się na poziomie 15º-20ºC.
Ponieważ ogród całoroczny stanowi integralną cześć powierzchni mieszkalnej, musi być zbudowany z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, które nie spowodują strat ciepła. Szkielet ogrodów ogrzewanych wykonywany jest z izolowanych termicznie profili aluminiowych lub PCV. Jako przeszklenia w konstrukcjach tego typu najczęściej stosowane są szyby zespolone, wypełniane gazem szlachetnym, których współczynnik przenikania ciepła U nie przekracza 1,1 W(m²/K).
Źródło: BTM-Eurolinx
Więcej