Jak prawidłowo wyprowadzić komin ponad dach?

Komin wystający ponad dach jest narażony na wiele "niebezpieczeństw". Zmienna aura może z czasem przyczynić się do uszkodzeń pokrycia dachowego, tynku oraz miejsc, w których trzon kominowy przechodzi przez połać dachu. W pewnym momencie mogą pojawiać się zacieki na poddaszu a nawet nieszczelności w kanałach. Można jednak temu zapobiec.

Jak prawidłowo wyprowadzić komin ponad dach?
Schiedel Ceramiczne systemy kominowe, systemy wentylacyjne
Dane kontaktowe:
77 455 59 49
Wschodnia 24 45-449 Opole

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak zabezpieczyć komin wystający ponad dach?

Komin systemowy powinien być zakończony płytą przykrywającą (czapą kominową). Można stosować gotowe rozwiązania lub samodzielne wykonać taki element na budowie. Na całym obwodzie spodu czapy powinno się znaleźć wyżłobienie zwane kapinosem, które zapobiegnie kontaktowi wody ze ścianą komina. Przy wykonaniu czapy kominowej należy zapewnić dylatację między krawędzią otworu, a wkładem ceramicznym, gdyż sztywne połączenie grozi uszkodzeniami wkładu w trakcie eksploatacji. Przestrzeń dylatacyjną należy zabezpieczyć przed dostępem wody.

Dodatkową ochronę przed deszczem stanowi stożek osadzany na ostatniej rurze. Opcjonalnie można zamontować daszek na płycie przykrywającej, który zabezpieczy wylot komina. Pominięcie tych elementów zabezpieczających lub ich nieprawidłowe wykonanie może prowadzić do zamakania izolacji termicznej między obudową zewnętrzną a wkładem ceramicznym, a nawet do przenikania wilgoci przez ścianki pustaka do przestrzeni mieszkalnej.

Zewnętrzną powierzchnię komina ponad dachem należy zabezpieczyć np. tynkiem cementowo-wapiennym, łupkiem lub cegłą klinkierową. Przejście komina przez połać dachu zabezpiecza się blachami i taśmami uszczelniającymi. Pionowe elementy obróbki komina muszą "wcinać" się szczelnie w jego okładzinę i być na tyle wysokie, by woda nie przedostała się między ścianę komina, a wykonaną obróbkę. Staranny montaż systemu kominowego i właściwe wykonanie obróbek w miejscu przejścia przez połać dachu zagwarantuje uniknięcie problemów w przyszłości.

Odpowiedzi udzielił Łukasz Chęciński - Specjalista ds. kontroli jakości produkcji Schiedel Polska.

Źródło: Schiedel Polska Sp. z o.o.