Drewno bardzo twarde takie jak klon kanadyjski (47 MPa w skali Brinella), merbau (48 MPa w skali Brinella), jatoba (71 MPa w skali Brinella), doussie (41 MPa w skali Brinella), tali (62 MPa w skali Brinella), badi (54 MPa w skali Brinella) i wenge (61 MPa w skali Brinella) są najbardziej wytrzymałe, przez to zalecane do obiektów o dużym natężeniu ruchu, do pokoi dziecięcych oraz tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe.
Drewna mniej twarde i przez to mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne powinny być stosowane w pomieszczeniach, gdzie ruch nie jest bardzo intensywny np. w domach i mieszkaniach. Podłoga średnio twarda tak jak brzoza (25 MPa w skali Brinella) czy klon europejski (29 MPa w skali Brinella) ukaże cały swój urok w pomieszczeniach, w których ruch jest bardzo mały, np. w sypialniach lub mieszkaniach, w których nie przebywa wielu domowników.
Odporność na zmiany wywołane światłem słonecznym. Z biegiem czasu, pod wpływem światła słonecznego (a dokładnie promieni UV), produkty wykonane z drewna zmieniają swój odcień. Jest to proces w pełni naturalny, ale nie wszystkie gatunki drewna reagują w ten sam sposób. Niektóre gatunki dość szybko zmieniają barwę, inne dopiero po kilku latach. Wybierając podłogę, należy zwrócić uwagę jak będzie padało światło słoneczne w danym pomieszczeniu.
Gatunki drewna, które łatwo zmieniają barwę nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o bardzo intensywnym nasłonecznieniu, ponieważ w miejscach gdzie padają promienie słoneczne powstaną przebarwienia o innym natężeniu niż w miejscach, gdzie promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio, np. w zacienionych miejscach, pod meblami, za drzwiami, pod dywanami.
Właściwa podłoga na właściwym miejscu! Jak wybrać gatunek drewna? Gatunkami najbardziej wrażliwymi na zmianę barwy są drewna egzotyczne, dlatego po położeniu podłogi z tych gatunków drewna sugerujemy poddanie jej działaniu promieni słonecznych w równym zakresie, w całym pomieszczeniu.
Źródło: Baltic Wood
Więcej