Drewno merbau - egzotyczne pochodzenie
Coraz popularniejsze w Europie drzewo merbau pochodzi z lasów tropikalnych Azji, Indonezji oraz Malezji. Zwykle występuje na podmokłych terenach. W korzystnym klimacie roślina może dorastać do 40 metrów wysokości i posiadać ponad metr w pierśnicy. W trzecim kwartale roku merbau wytwarza strąkowate owoce pełne sporych rozmiarów nasion, które stanowią pożywienie dla małych zwierząt. Co ciekawe kora i liście drzewa mają zastosowanie lecznicze. Zaraz po przetarciu surowiec charakteryzuje się pomarańczowo-brązowym kolorem twardzieli i biało-żółtym kolorem bielu.
Podłoga z drewna merbau od Baltic Wood
Merbau jest ceniony w branży podłóg z kilku względów. Przede wszystkim jest jednym z najbardziej stabilnych wymiarowo surowców. Posiadające niskie wartości skurczów drewno jest łatwe w suszeniu i przejawia niewielką tendencję do powstawania pęknięć desorpcyjnych (pęknięcia z przesychania).
Ponadto merbau znany jest ze swojej wytrzymałości i długowieczności. - Drzewo to nie bez przyczyny nazywane jest „moluckim drzewem żelaznym” (Moluccan Ironwood) – zwraca uwagę Seweryn Miazga, Product Manager z firmy Baltic Wood™.
– Drewno merbau jest aż o 30% twardsze od dębu (47-52 MPa wg skali twardości Brinella) oraz dużo od niego gęstsze, co wpływa na jego dobre właściwości mechaniczne. Znana jest również odporność „egzotyka” na działanie grzybów i owadów oraz wilgoć. Z tego też powodu surowiec chętnie wykorzystywany jest m.in. w kolejnictwie, budownictwie wodnym i w przemyśle chemicznym.
Warto także dodać, że merbau sprawdza się w przypadku zastosowania instalacji ogrzewania podłogowego. Powierzchnie podłóg drewnianych z tego surowca najczęściej uszlachetniane są lakierem półmatowym lub bezbarwnym olejem (zarówno naturalnym ECO, jak i UV).
Bezsprzecznie jednak merbau zyskuje stale powiększającą się grupę fanów dzięki swojej niezwykłej, oryginalnej barwie, która łączy w sobie kolory rubinu i brązu, z drobnymi złotymi cętkami (wykwity soli mineralnych) mieniącymi się w promieniach słońca. Ta niebanalna mozaika barw bardzo dobrze prezentuje się na podłogach drewnianych we wzorze pełnej deski. Jednolamelowa konstrukcja świetnie ukazuje cały kunszt natury. Z czasem kolor „egzotyka” pod wpływem słońca zmienia się – zróżnicowanie w barwie staje się coraz bardziej ujednolicone w kierunku tej głęboko pomarańczowo-brązowej. Podłoga starzeje się, zyskując szyku.
To właśnie dzięki kolorystyce oraz wytrzymałości podłogi z drewna merbau uważane są za niezwykle ekskluzywne i szczególnie polecane do wykorzystania w najbardziej reprezentatywnych pomieszczeniach. Stosunkowo ciemna powierzchnia świetnie maskuje bowiem ewentualne zabrudzenia i zadrapania, a nietuzinkowe barwy współgrają zarówno z nowoczesnym, jak i dostojnym wyposażeniem wnętrz.
Źródło: Baltic Wood