Dostępne w Somfy czujniki słoneczne, Sunis Wire Free RTS oraz Thermosunis Indoor Wire Free RTS, wydają polecenie rozsunięcia markizy automatycznie, kiedy nasłonecznienie przekroczy określoną na czujniku wartość graniczną. Ponadto czujnik Thermosunis Indoor Wire Free RTS mierzy na bieżąco temperaturę w pomieszczeniu, dzięki czemu zapobiega rozwinięciu markizy kiedy w mieszkaniu jest zbyt chłodno. Zastosowanie sterowania radiowego umożliwia również sterowanie natężeniem światła na tarasie, w ogrodzie lub w basenie za pomocą pilota używanego do sterowania markizą. Markizy, choć dobrze chronią przed światłem, również same potrzebują ochrony przed wiatrem.
Do stałego pomiaru prędkości wiatru służy Eolis RTS. Wartość wiatru ustawia się w oparciu o lokalne warunki pogodowe i zależnie od konstrukcji markizy. Po wykryciu zaprogramowanej wstępnie przez instalatora prędkości wiatru, markiza zamknie się automatycznie, nawet gdy nikogo nie będzie w domu Dzięki temu użytkownicy nie muszą się już martwić o uszkodzenie mechanizmu lub tkaniny markizy spowodowane zbyt silnym wiatrem. Ostatnio inwestorzy najchętniej instalują jednak czujniki drgań mocowane na belkach wolantowych. Taki czujnik – indywidualny dla każdej markizy – wydaje polecenie zwinięcia markizy dokładnie wtedy, kiedy drgania mechanizmu są zbyt duże. Markizy z wysokiej jakości napędami i niezawodnymi czujnikami zapewniają doskonały komfort przez cały rok. Warto pamiętać, że choć są to urządzenia sezonowe, to zamontowane są jednak na stałe. Ich jakość musi być jak najwyższa, ponieważ podlegają ekspozycji na niekorzystne warunki pogodowe. Napędy Somfy mogą być instalowane w większości markiz, począwszy od prostej markizy składanej, a na skomplikowanej markizie kasetowej skończywszy. Istnieje nawet rozwiązanie umożliwiające obniżenie osłony markizy w celu zabezpieczenia jej przez promieniami słonecznymi, gdy słońce znajduje się nisko na niebie.
Intuicyjna automatyka tarasowa - Markizy. Kolejnym udogodnieniem stosowanym na tarasie jest promiennik z lampą kwarcowo-halogenową, który emituje fale cieplne oraz światło widzialne. Ogrzewa przedmioty w swoim zasięgu na podobnej zasadzie jak słońce. Idealne rozwiązanie - gdy zbliża się wieczór lub gdy słońce chowa się za chmurami. Promienniki są odporne na wiatr, a rozwiązanie to jest ekologiczne i oszczędne. Dzięki czujnikom, ochrona przed złą pogodą i łagodne funkcjonowanie wydłuża znacząco żywotność mechanizmu i tkaniny markizy. Warto też podejść kompleksowo do tematu i zwracać uwagę nie tylko na wysokiej jakości, niezawodne napędy, ale także na tkaniny z jakich będzie wykonana nasza markiza.
Do produkcji markiz tarasowych najczęściej wykorzystuje się tkaniny akrylowe produkowane z nici barwionej w masie. Daje to gwarancję długiego eksploatowania tkaniny bez utraty koloru na skutek działania promieniowania UV. Istotną cechą tkanin markizowych jest impregnacja, która zabezpiecza przed osadzaniem się kurzu i pleśnią. Zależnie od jakości tkaniny może ona stracić kolor po dwóch sezonach na słońcu lub nie stracić go praktycznie nigdy. Aby dłużej cieszyć się piękną markizą, warto wybierać tkaniny o dużej trwałości kolorów. Wybierając tkaniny pamiętajmy, że każda tkanina przepuszcza część światła. Kiedy kupujemy markizę dla osoby starszej lub uczulonej na słońce wyjątkowo istotne jest, by tkanina nie przepuszczała szkodliwych promieni UV. Większość tkanin osłania nas jedynie przed światłem widzialnym, a to nie chroni skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Podsumowując, myśląc o zakupie markizy, warto zwracać uwagę na rozwiązania kompleksowe. Zapewnią one nie tylko odpowiedni komfort na tarasie, ale przede wszystkim wpłyną na przedłużenie żywotności samej markizy, a przy tym pozostaną estetycznym elementem wykończenia domu przez wiele lat.
Źródło: Somfy
Więcej