Praktyczny poradnik montażu blachodachówki modułowej

Wykorzystanie, jako pokrycie połaci dachu, blachodachówki modułowej ARADPRU od firmy Blachy Pruszyński, która wyposażona jest w gotowe otwory montażowe, stanowi duże ułatwienie dla dekarzy. Cięty po fali brzeg blachy zapewnia przyleganie kolejnych paneli i umożliwia ich montaż na specjalnej listwie startowej bez widocznych łączników.

Praktyczny poradnik montażu blachodachówki modułowej
W kolejnej części praktycznego poradnika montażu blachodachówki modułowej wraz z Arturem Marciniakiem, Dyrektorem ds. Jakości i Certyfikacji z firmy Blachy Pruszyński podpowiadamy jak poprawnie wykonać obróbki pasa nadrynnowego oraz jak zamontować wiatrownicę i obróbki szczytowe.

Montaż kontrłat i łat oraz drugiego pasa nadrynnowego
Montaż dachówki panelowej wymaga wykorzystania listwy startowej. Na tym etapie wykonywane czynności mają za zadanie przygotowanie okapu zapewniając połaci odpowiednią wentylację, na co szczególnie należy zwrócić uwagę. Stanowi on także bazę do rozpoczęcia montażu arkuszy blachodachówki. Wcześniej jednak musimy zamontować łaty i wykonać obróbkę drugiego pasa nadrynnowego.

Ruszt drewniany
  • kontrłaty o wymiarach 19x40 lub 20x60,
  • łaty o wymiarach 30x85 lub 40x85 mm
  • szerokość deski okapowej - 250 mm

Drewno powinno być zaimpregnowane, co najmniej kl. II.
1. Początek łaty mocujemy 35 mm od krawędzi zamontowanego pasa nadrynnowego. Po kolei nabijamy następne kontrłaty mając na uwadze przyjęte odległości od pasa nadrynnowego.
2. Istotnym elementem jest przygotowanie deski, na której zostanie zamontowany drugi pas nadrynnowy oraz listwa startowa blachodachówki. Mocujemy ją w odległości 60 mm od krawędzi obróbki zamontowanej wcześniej.
3. Szerokość przygotowanej deski powinna wynosić około 250 mm. Łaty montujemy dwoma gwoździami – zapobiega do wypaczaniu się ich podczas wysychania drewna.
4. Przygotowanie konstrukcji przy okapie jest szczególnie istotne w kontekście późniejszych prac – montażu drugiego pasa nadrynnowego oraz listwy startowej. Dlatego też czynności te należy wykonać szczególnie starannie.
5. Następną łatę montujemy w zależności od miejsca mocowania listwy startowej – odległość ta to długość modułu – 350 mm. Łata ta stanowi podparcie i powinna wypadać na środku arkusza. Kolejne łaty nabijamy w odległości 350 mm od siebie pamiętając, że na każdym wzdłużnym łączeniu arkuszy „tracimy” ok. 2 mm - co kilka łat - należy to skorygować, aby podparcie arkuszy wypadało na środku łaty.
6. Drugi pas rynnowy zapewni połaci odpowiednią wentylację. Obróbkę należy wykonać tak aby zamaskować konieczne szczeliny wentylacyjne, a jednocześnie umożliwić swobodną cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, że górna krawędź obróbki powinna wynosić ok. 25 mm – tak aby po zamontowaniu listwy startowej powstała szczelina wentylacyjna. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć stosowania innych uszczelnień mających za zadanie ograniczyć nawiewanie nieczystości, (a w okresie zimowym śniegu) pod połać. W tym celu kąt ustalamy w taki sposób, aby pomiędzy obróbkami powstała szczelina wentylacyjna - około 10 mm.
7. Tymczasowo mocujemy drugi pas nadrynnowy. Następnym etapem będzie przygotowanie obróbki bocznej – części wiatrownicy. Warto dodać, że podwójna obróbka wykonana na pasie nadrynnowym pozwala bezproblemowo odprowadzać skropliny spod pokrycia. Pełni również funkcję wentylacyjną zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza.

Montaż wiatrownic i obróbek szczytowych
Obróbka krawędzi bocznych dachu – wiatrownica składa się z trzech części - bocznych elementów maskujących oraz rynny odprowadzającej wody opadowe z połaci. W takim przypadku kolejność montażu jest dość nietypowa, bo wymaga przygotowania wiatrownicy przed montażem blachodachówki.

1. Pierwszym elementem montowanej wiatrownicy jest rynna brzegowa, która odpowiada za odprowadzenie wód opadowych z połaci i będzie przykryta blachodachówką. Boczne podgięcie uniemożliwi podciekanie spływającej wody pod pokrycie.
2. Obróbka montowana jest na drugim pasie nadrynnowym w związku z czym należy wyciąć górną krawędź na wymaganą szerokość. Następnie obróbkę należy wysunąć około 2 mm poza pas, aby ograniczyć podciąganie wody pomiędzy blachy.
3. Po przygotowaniu pierwszej obróbki bocznej (będzie stanowiła dolną część wiatrownicy) dobieramy odpowiedni kąt, który jest uzależniony od nachylenia połaci dachowej. Następnie mocujemy obróbkę do deski bocznej.
4. Trzecim elementem, który należy przygotować, jest wiatrownica górna – maskująca. Podobnie jak poprzednio wykonujemy ją biorąc pod uwagę wymiary deski szczytowej i kąt nachylenia połaci.
5. Wiatrownicę mocujemy za pomocą wkrętów farmerskich z uszczelką w kolorze pokrycia. Następny element mocujemy z zakładem około 150 mm.
Należy pamiętać, że wiatrownice znajdują się w pasach skrajnych połaci dachowej gdzie działają znaczne siły parcia i ssania wiatru więc mocowanie powinno je uwzględniać.

Źródło: Pruszyński

Więcej