Skoro klamka ma być wizytówką wnętrza, to powinna odzwierciedlać jego charakter. Jeśli wnętrze jest urządzone w stylu klasycznym to i klamka powinna mieć klasyczny kształt taki jak np. ta z kolekcji Raul czy Riccardo firmy Domino. Jeśli wnętrze jest nowoczesne czy wręcz minimalistycznie to najlepiej będą do niego pasowały proste klamki z kolekcji Prestige lub Note. Dobrze będą się także prezentowały klamki o mieszanej fakturze: błyszczącej połączonej z matową jak np. Selene czy Julia. Efektownym rozwiązaniem będą także gałki z kolekcji 6711 i 6871.
Pierwsze wrażenie, oprócz stylu ważny jest kształt klamki, bo to on ma największy wpływ na komfort otwierania drzwi. Wskazane jest by przed zakupem klamkę przetestowali młodsi użytkownicy (o ile tacy będą z niej korzystać) czy poradzą sobie z jej naciśnięciem. Wybierając klamkę trzeba mieć również na względzie to że często otwierając drzwi zewnętrzne mamy zajęte ręce i dlatego jej użycie powinno być możliwe także z takim obciążeniem. Klamkę powinno się także odpowiednio dopasować do drzwi, uwzględniając ich konstrukcję i materiał, z którego zostały wykonane. I tak ciężkich klamek, na przykład wykonanych z mosiądzu, nie poleca się do drzwi o lekkiej konstrukcji, i odwrotnie: lekkich, aluminiowych czy plastikowych – do ciężkich drzwi z litego drewna lub metalu.
Długotrwałe, bezusterkowe użytkowanie klamki zależy od materiału, z którego została wykonana, jakości powłok zabezpieczających przed działaniem warunków atmosferycznych i liczby elementów, z których klamka się składa. Od tych parametrów zależy także cena: i tak najtańsze są zwykle klamki plastikowe i aluminiowe, droższe – te ze stali nierdzewnej, najdroższe – mosiężne. Ostatnim parametrem, na który należy zwrócić uwagę wybierając wzór okucia są wytyczne związane z montażem. Zdarza się bowiem, że otwór pod klamkę przygotowany w drzwiach przez producenta znajduje się zbyt blisko ościeżnicy i nie ma możliwości zamontowania wybranego modelu klamki.
Źródło: Domino
Więcej