Zwykle robi się po trzy kotwy lub kołki na pionowych elementach ościeżnicy. Górny poziomy element ościeżnicy, zwany nadprożem, trzeba mocować, jeśli ma długość powyżej 1 m.
Stosując piankę poliuretanową do mocowania ościeżnic, jak również tylko do uszczelniania tych, które są mocowane kotwami i kołkami rozporowymi należy pamiętać o wypieraniu ościeżnic. W ten sposób uniknie się skrzywienia ościeżnic spowodowanego pęczniejącą pianką. W ościeżnicach drewnianych i stalowych należy zastosować, co najmniej trzy rozpórki poziome.
Ościeżnicę klinujemy we właściwym położeniu. Rama ościeżnicy musi być dokładnie ustawiona w pionie i w poziomie: nie może być przykoszona ani zwichrowana, gdyż drzwi nie będą do niej dobrze przylegać lub będą się same otwierać, zatrzaskiwać i wypaczać.
Ościeżnicę drzwi ustawiamy w oścież e tak, by po bokach i na górze została szczelina około 1-1,5cm z każdej stron. Następnie usztywniamy za pomocą klinów drewnianych. Zwróćmy szczególną uwagę czy po zmontowaniu ościeżnicy i obróbce tynkarskiej bez problemu zdejmiemy i założymy skrzydło drzwiowe.
Zanim szczelinę wokół ościeżnicy wypełnimy pianką montażową, trzeba sprawdzić czy drzwi dobrze się zamykają ( zwróćmy uwagę na luzy we wrębach, szczególnie na luz między nadprożem ościeżnicy a skrzydłem drzwiowym, który nie powinien przekroczyć 2mm.) Całe drzwi dokładnie osłonić folią, a ościeżnicę okleić taśmą malarską. Uchronimy je w ten sposób przed zabrudzeniem.
Ościeżnicę należy rozeprzeć drewnianymi listwami, żeby rozprężająca się pianka montażowa jej nie wygięła. Jeżeli ościeżnica jest już rozparta i odpowiednio zabezpieczona wypełniamy pianką montażową szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ościeże. Wzmocni ona mocowanie drzwi i będzie zapobiegać ucieczce ciepła z wnętrza domu.
Po stwardnieniu nadmiar pianki odcinamy ostrym nożem. Następnie montujemy próg, należy przykręcić wkrętami i uszczelnić silikonem. Zarówno od środka, jak i od zewnątrz na uszczelnienie z pianki nakładamy jeszcze silikon, lub zaprawę murarską, której zadaniem jest zabezpieczenie szczeliny przed wnikaniem wody deszczowej z zewnątrz i przenikaniem pary wodnej z wnętrza domu w ścianę wokół drzwi.
Jeśli drzwi są montowane w już wykończonym domu, wypełnione szczeliny można zakryć listwą maskującą. Jeżeli montujemy drzwi przed tynkowaniem ścian zewnętrznych, możemy, więc wypełnioną wcześniej szczelinę pomiędzy ościeżnicą a ościeże osłonić styropianem i otynkować.
W tym celu do warstwy ocieplenia ułożonego na zewnętrznej stronie ściany musimy dokleić dodatkowe paski styropianu, które zakryją wypełnioną szczelinę. Dopiero potem możemy rozpocząć tynkowanie. Instrukcja montażu drzwi systemu NICEWICZ!
Źródło: Nicewicz