Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak wykonać okno wewnętrzne?

Kiedyś niezwykle modne, przywoływały skojarzenia z wielkim światem otwartym na nowinki i innowacje. Okienka wewnętrzne najczęściej stosowano w ścianach pomiędzy kuchnią a jadalnią lub salonem, sprawiając wydawanie rodzinnych posiłków znacznie przyjemniejszą czynnością. Wracają w wielkim stylu.

Jak wykonać okno wewnętrzne?
Otwór w wewnętrznej ścianie pomiędzy częścią kuchenną a jadalnią nie tylko umożliwia sprawne podawanie do stołu codziennego obiadu czy uroczystych kolacji, ale także zbawiennie działa na rozkład przestrzeni w domu. Uwalnia ją, otwiera wnętrze i umożliwia swobodną komunikację na linii gospodarz – goście. Wyjątkowo ciekawy efekt powstaje, gdy style wystroju kuchni, jadalni, czy też salonu, są komplementarne i tworzą niemal jedną całość. Takie rozwiązanie to także swobodny przepływ światła, dodatkowo uprzyjemniający posiłki.

Okno w ścianie kuchennej możemy zrobić sami, ale wskazana jest przynajmniej konsultacja z inżynierem budowlanym, który oceni, czy jego wykonanie jest możliwe oraz w jakim zakresie. Wykucie otworu koniecznie powinno być poprzedzone zabezpieczeniem ściany nad miejscem planowanego okna. Z kolei cały proces wymaga żmudnego wykończenia powierzchni, do której przydadzą się odpowiednio dobrane produkty najwyższej jakości. Krawędzie otworu oczyszczamy, a następnie wyrównujemy za pomocą tynku gipsowego ATLAS Gips Solaris lub Zaprawą Tynkarską Atlas, która ma jeszcze większą wytrzymałość mechaniczną. Ostatni szlif, czyli wykańczanie powierzchni otworu, najlepiej wykonać przy pomocy gładzi Gipsar Uni lub Gipsar Max.

Jak ozdobić nasze nowe okienko? To zależy już tylko od fantazji i wyczucia estetyki. Najlepiej, by otwór wykończony był za pomocą podobnych materiałów i kolorów, które wykorzystujemy w kuchni, pasujących jednocześnie do wystroju jadalni. Z drugiej strony, równie efektowne może być zastosowanie tynku mozaikowego ATLAS DEKO M, który występuje w aż 60 barwnych kompozycjach. Warto jednak pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej…

Źródło: ATLAS

Więcej