PVC, zwany również polichlorkiem winylu, składa się z ropy naftowej, gazu ziemnego oraz chlorku sodu. Takie połączenie gwarantuje uzyskanie produktu odpornego na wodę, szkodliwe warunki atmosferyczne, rozpuszczalniki oraz wahania temperatur. Specyfika PVCumożliwia dopasowanie jego wyglądu do konkretnego zastosowania. I tak, można uzyskać produkt matowy, z połyskiem, bezbarwny bądź kolorowy. A jak to wygląda w praktyce?
Francuskie pochodzenie
W 1835 roku wybitny francuski chemik Henri Victor Regnault otrzymał lotny monomer, czyli chlorek winylu. W 1872 roku niemiecki uczony Eugen Baumann przeprowadzając polimeryzację monomeru z wykorzystaniem działania promieni słonecznych, otrzymał sproszkowaną substancję. Co ciekawe, dopiero po upływie kilkudziesięciu lat, w roku 1912 opatentowano proces powstawania polichlorku winylu.
W 1941 roku londyńskie autobusy posiadały jako pierwsze na świecie siedzenia pokryte materiałem powlekanym PVC. Jednak dopiero II wojna światowa i zapotrzebowanie wojska na materiały z polimerem PVC spowodowało, że po 1948 roku na rynku były już dostępne wszystkie rodzaje tego tworzywa.
PVC. Twardy albo zmiękczony
Wyróżnia się trzy rodzaje polichlorku winylu w zależności od zastosowania. Pierwsza postać to twardy PVC służący do wyrobu butelek, kubków, pojemników na żywność oraz wykorzystywany w branży budowniczej jako materiał do produkcji popularnych okien PVC. Zmiękczony polimer może występować w postaci uszczelki pod kapslem butelki odkręcanej metodą „Twist off”, jako folia zabezpieczająca mięso i owoce przed atakiem owadów, w formie materiału służącego do produkcji sztucznych choinek, torebek, kaloszy oraz dziecięcych zabawek. PVC w postaci roztworów i emulsji zastosowany jest w lakierach pokrywających puszki konserwowe oraz przy produkcji lateksowych rękawiczek stosowanych najczęściej w gabinetach lekarskich.
Materiał ekologiczny i elastyczny
Producenci PVC zmienili chemiczny skład tworzywa, rezygnując ze stabilizatorów na bazie metali ciężkich na rzecz „lżejszych” dla środowiska związków wapnia i cynku, umożliwiając utylizację produktów. Dodatkowym atutem przemawiającym na rzecz PVC jest możliwość ponownego przetworzenia. Co ciekawe, koszt produkcji tworzywa jest relatywnie niski, ze względu na małe zużycie energii.
– Wytłoczenie konkretnych profili PVC wymaga fazy projektowania, wykonania oprzyrządowania, etapu testowania oraz finalną produkcję profilu. Zarówno twarde, jak i miękkie tworzywa produkowane są w wytłaczarkach jedno lub dwuślimakowych z różnym wykończeniem powierzchni – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan, świadczącej usługi wytłoczenia profili PVC. Producenci mogą wytłaczać rożne kształty i kolory tworzywa PVC w zależności od zapotrzebowania klientów. Przy niewielkich kosztach wyprodukowania, każdy może zamówić przedmiot z tworzywa sztucznego , która przyda się przy codziennym funkcjonowaniu.
Branża PVC
Polimer PVC jest materiałem o bardzo korzystnych właściwościach fizyko-mechanicznych, dzięki temu znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia . Z uwagi na ogromne walory tworzywa ma on szerokie zastosowanie w branży tekstylnej, spożywczej, motoryzacyjnej oraz budowlanej. W związku z tym wiele producentów okien PVC (Vetrex, Oknoplast), firm wykonujących materiały na elewację budynków (Plastivan, Royal Europa) oraz producentów dywanów samochodowych (Liang Huafen) wykorzystuje z powodzeniem tworzywo PVC.
W większości domostw można znaleźć wiele wyrobów z polichlorku winylu. Dywany, torebki, zasłony, obrusy oraz jednorazowe pojemniki na żywność to tylko przykłady przedmiotów obecnych w życiu każdego człowieka. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że PVC ratuje codziennie życie wielu osobom, gdyż sprzęt medyczny właśnie wykonany jest z PVC np. dreny, worki na płyny fizjologiczne.
Źródło: Plastivan