Jak kupić dobre okna PCV?

Okno jest bardzo specyficznym wyrobem – pozornie większość okien wygląda tak samo, bez względu na producenta więc gdzie są różnice?

Jak kupić dobre okna PCV?
OknoPlus Okna z PVC i aluminium
Dane kontaktowe:
12 277 57 00, 0 800 13 00 54 (infolinia)
Zgodna 55 30-444 Kraków-Libertów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rodzaje profili okiennych

Różnic jest zaskakująco dużo, jednak wiele bardzo istotnych elementów jest niewidocznych na "pierwszy rzut oka". Po pierwsze profile mogą być klasy A, B lub C. Oznacza to iż ścianki konstrukcyjne mogą mieć  2,8 mm grubości /klasa A/ ale i poniżej 2,5 mm /klasa C/– różnica sięga zatem nawet 11% i więcej. To niepozorne 0,5 mm odgrywa bardzo istotną rolę. Producenci profili bazując na opinii, iż Klienci zwracają uwagę głównie na: magiczną ilość "5 i więcej komór", szerokość 70 mm profilu i cenę okna – dostosowują swoją ofertę do tych oczekiwań.

Gro profili "nowej generacji"  5-komorowych waży tyle samo, co "starsze modele" – które były 3 komorowe i miały szerokości 58-60mm. Wszystko da się „rozdmuchać” – profile na etapie produkcji także. Powód jest jeden: cena profilu to jego waga, a nie ilość komór! Grubość ścianek profilu ma bezpośredni wpływ na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne okna PCV. Warto zatem sprawdzić z jakiej klasy profilu proponowane są okna. Klasa profilu podawana jest w Aprobacie Technicznej, którą winien dysponować handlowiec – radzi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Zbrojenie w oknach

Po drugie – wszystkie profile PCV wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia. Stal jest jednak droga, ale – na szczęście – w gotowym wyrobie jej nie widać. Wprawdzie zgodnie z wytycznymi powinno się stosować zbrojenie min. 1,5 mm, ale jak zastosuje się 1,0-1,2 mm to oszczędności są dość istotne, a więc pokusa duża. Pominięcie w umowie sprzedaży informacji o grubości zastosowanego zbrojenia daje możliwości zastosowania dowolnego rozwiązania.

Dodatkowo zbrojenie winno być przykręcane do profilu nie rzadziej niż co 30 cm. Rzadziej przykręcone zbrojenie to również wymierne korzyści dla producenta: taniej i szybciej – twierdzi ekspert OknoPlus – po trzecie, większość producentów stosuje okucia znanych firm, ale o ilości punktów ryglowania mówi niewielu. A okucia można porównać do klocków LEGO – ilość elementów decyduje o cenie, szczelności i funkcjach okna. Zatem można "okuć" okno systemowo, ale można również w ramach oszczędności zastosować mniej elementów na niewidocznych częściach okna: "góra, dół, z boku od strony zawiasów". W efekcie występują przedmuchy.

Funkcjonalne dodatki w oknach

Zbyt uboga kombinacja elementów okucia nawet najlepszej firmy nie zagwarantuje dobrego funkcjonowania, szczelności i bezpieczeństwa. Dodatkowe elementy okucia znacznie podnoszące komfort użytkowania, tj. stopniowanie uchyłu, zatrzask balkonowy, zaczepy przeciwwyważeniowe często kalkulowane są dopiero na życzenie „świadomego” Klienta. Poprzez zastosowanie zaczepów oraz rolek ryglujących w kształcie grzybków możemy osiągnąć odpowiedni poziom zabezpieczenia przed włamaniem.

Istotnym jest jednak, aby zaczepy były przykręcone do stali wzmacniającej ramę 4 śrubami. Producenci najczęściej stosują tylko 2 śruby przykręcane do plastiku – w myśl zasady taniej i szybciej – a efekt zabezpieczenia: pozorny. Ekspert firmy OknoPlus radzi również by zwracać uwagę również na takie elementy jak klamki, kolor oraz współczynnik przenikania ciepła.

Czym kierować się przy zakupie okien?

Warto precyzyjnie i wnikliwie czytać oferty stolarki, bo niestety dla efektów marketingowych często prezentowane są nie do końca rzetelne wyliczenia. Przykładowo, w Europie do celów porównawczych uwzględnia się parametry okna referencyjnego (1230 mm x 1480 mm). Podawanie współczynnika samej szyby lub okna o większych wymiarach, czy np. okna z roletą – może potencjalnego klienta wprowadzić w błąd – przestrzega ekspert firmy OknoPlus.

źródło i zdjęcia: OknoPlus