Jednak, jak podkreśla Weronika Płońska, koordynatorka działu sprzedaży projektowej w firmie Nowodvorski Lighting, projektowanie oświetlenia w przestrzeniach z dużymi przeszkleniami to nie tylko korzyści, ale również wyzwania. Dobór odpowiednich opraw oświetleniowych w takich wnętrzach staje się kluczowym elementem, który wpływa na komfort użytkowania i estetykę przestrzeni.
Wysokie okna, drzwi tarasowe na dwie kondygnacje czy przeszklone elewacje - takie rozwiązania architektoniczne oferują niesamowite możliwości aranżacyjne, ale jednocześnie wymagają starannego zaplanowania sztucznego oświetlenia. Kluczowe jest tutaj znalezienie balansu między funkcjonalnością a estetyką, aby w pełni wykorzystać potencjał dużych przeszkleń.
Funkcjonalne oświetlenie również po zmroku
Nawet w najlepiej doświetlonych wnętrzach, zwłaszcza tych zorientowanych na południe i zachód, kluczowe jest odpowiednie dobranie sztucznego oświetlenia, które spełni różnorodne potrzeby domowników. Jest to szczególnie ważne w strefach dziennych, gdzie często spędzamy czas w większym gronie, zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Oświetlenie w takich przestrzeniach powinno być funkcjonalne i dostosowane do różnych aktywności – od relaksu, przez pracę, aż po wspólne spędzanie czasu.
Wyzwania związane z oświetleniem wnętrz o wysokich przeszkleniach, szczególnie tych zaprojektowanych na otwartym planie, można skutecznie rozwiązać dzięki zastosowaniu szynoprzewodów. Ten system oświetleniowy zapewnia dużą elastyczność w doborze liczby i rodzaju opraw. Co więcej, decyzje dotyczące rozmieszczenia opraw nie są ostateczne - dzięki szynoprzewodom, oprawy można łatwo przenosić lub wymieniać, dostosowując oświetlenie do bieżących potrzeb.
W przestrzeniach, gdzie dostęp do naturalnego światła jest zmienny, a poszczególne strefy, takie jak salon i kuchnia, są ze sobą połączone, warto rozważyć zastosowanie rozwiązań kilkuobwodowych. Pozwalają one na niezależne sterowanie oświetleniem w różnych częściach pomieszczenia, co umożliwia optymalne dostosowanie światła do różnych sytuacji i pór dnia.
Alternatywą dla systemów szynowych są lampy wiszące i plafony, których wysokość, a także wielkość i forma klosza powinny być jednak również dostosowane do wymogów przeszklonego wnętrza, a także funkcji, którą mają w nim pełnić.
Wśród rozwiązań dekoracyjnych warte szczególnej uwagi są nasze tegoroczne nowości, np. otulające subtelną poświatą modele PUMPKIN czy zachwycające efektem gry światła i cienia na ścianie - HAITI. Oba modele dostępne są w trzech różnych rozmiarach co pozwala wzmocnić efekt dekoracyjny aranżacją opartą na kompozycji, dodaje ekspertka.
Kuchnia bez rewolucji, sypialnia z klimatem – czyli światło na pierwszym planie
W warunkach dobrego nasłonecznienia kuchnia z oknami na przestrzał pozwala na pracę w przestrzeniach roboczych często również bez używania dodatkowego oświetlenia. Kiedy jednak słońce zmienia położenie w ciągu dnia lub długie wakacyjne dni są już za nam, warto postawić na rozwiązania ukierunkowane na nasze potrzeby – dosłownie i w przenośni.
Niezależnie od rodzaju przestrzeni, w miejscach, w których czytamy, pracujemy, czy dzieci odrabiają lekcje dobrze postawić na lampy stojące, przenośne lub biurkowe, a nastrojowy klimat wzmocnić oświetleniem uzupełniającym – np. w postaci kinkietów. Ważne jest, aby równolegle zadbać o spójny efekt aranżacyjny, w czym pomóc może np. dobór opraw w ramach jednej kolekcji.
W skład serii MONO, LASER czy FOURTY Nowodvorski Lighting wchodzą lampy punktowe, a także kinkiety czy rozwiązania o zdecydowanym efekcie dekoracyjnym, nawet z kilkunastoma punktami świetlnymi w jednej oprawie. Dostępne są zarówno w wersji montowanej do szynoprzewodów, jak również w formie standardowych rozwiązań montowanych bezpośrednio do ściany lub sufitu, mówi ekspertka.
źródło i zdjęcia: Nowodvorski Lighting